Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čistíme internet jako velryba vodu od planktonu, říká šéf brněnské firmy

  15:24
Ve dvou patrech nenápadné budovy poblíž centra Brna sídlí IT společnost Whalebone. Po sedmi letech existence a s pár desítkami zaměstnanců si ji Evropská unie vybrala jako lídra pro zabezpečení internetu na celém kontinentu. „Hrozby pro mobily jsou stejné jako pro počítače,“ říká v rozhovoru pro MF DNES sedmatřicetiletý šéf firmy Richard Malovič.

Šéf brněnské IT firmy Whalebone Richard Malovič. | foto: Radim Strachoň, MAFRA

Už samotný název firmy, jenž v překladu znamená velrybí kostice, přitom míří k hlavní náplni této raketově rostoucí společnosti. „V tlamě velryby jsou kostice, které filtrují vodu od planktonu a nečistot, my filtrujeme od škodlivin internetový provoz,“ vysvětluje Malovič, který podnik buduje společně se svým kamarádem a IT specialistou Robertem Šefrem.

Někteří vás připodobňují k antivirovým firmám, jako je třeba Avast. Co ale skutečně děláte?
Vytváříme novou generaci počítačového zabezpečení. Když chcete mít v počítači antivirový program, musíte ho do zařízení přímo nainstalovat. Potom jsou však právě jiné druhy zabezpečení, kde není potřeba nic tdodávat.

Co vy tedy uděláte pro to, aby se mi na chytrém mobilu, kde naprostá většina lidí nemá nainstalovaný antivirus, zablokoval vstup na internetovou stránku se škodlivým obsahem?
V prvé řadě uděláme to, že se domluvíme s operátorem, aby vás ochránil. A operátor se následně domluví s vámi. Operátor je totiž tím, že pro vás provozuje internet, v unikátní pozici – může vás ochránit, aniž byste si něco instaloval.

Což je například případ vaší spolupráce s operátorem O2 na službě O2 Security? Když to shrnu, zákazník si může v rámci tarifu zaplatit toto zabezpečení, které je od vás.
Ano, přesně tak.

Je lepší mít několik úrovní zabezpečení. Ale lidé to nedělají, protože si to musí vyhledat, stáhnout, nainstalovat a pravidelně aktualizovat.

Richard Malovičšéf firmy Whalebone

A čím si vysvětlujete, že na notebook nebo počítač si člověk antivirus stáhne, a na mobil ne? Neuvědomí si, že je to počítač?
Já až tak tento názor nesdílím ani u počítačů, že by si je člověk takhle zabezpečoval. Každopádně mobily jsou uživatelsky přívětivější, všechno je rychlejší a intuitivnější a tím pádem nikoho moc nenapadá nad něčím dalším přemýšlet. Necháte se unášet proudem toho, co potřebujete. Asi i zaspala nějaká informovanost, že hrozby pro mobily jsou stejné jako pro počítače.

Jsme toho ostatně svědky pořád dokola s různými falešnými esemeskami. Vy dokážete zajistit, že mi taková zpráva nepřijde?
Ta vám sice přijde, ale už se nestane další akce.

Tedy že bych otevřel nějaké okno s formulářem, kde bych útočníkům dával údaje ke svému účtu.
Přesně tak.

Co vy osobně považujete za největší hrozby na internetu?
Že útoky jdou strašně rychle. Přijde esemeska, e-mail, a než si někdo stihne všimnout, jak to zabezpečit, útočník má hotovo.

Ostatně také vaše zabezpečení může být tak děravé, že propustí i škodlivý software...
Určitě se to může stát, ale na jednom místě ochráníte bez dalšího kroku všechny, kteří používají tu stejnou bránu. Nemusíte řešit problém s milionem subjektů, ale dává vám to výhodu v akceschopnosti.

Jak často musíte vy své produkty zdokonalovat a aktualizovat?
To se děje pořád, každých několik desítek vteřin.

Když takhle pořád ucpáváte díry, kolik procent lidí skutečně ochráníte?
Kolem dvou třetin.

Zbývá pořád třetina, která ale projde. To mi připadá hodně.
Je to dost a souvisí to s brutální rychlostí útoků.

Jak vás vůbec napadlo vytvořit tento produkt, jiný, než jaký člověk zná v podobě antivirových programů?
Přivedli nás na to první zákazníci, malí poskytovatelé internetu. Těm vděčíme za všechno. Dali nám hrozně moc nápadů. Řekli nám, že technicky nejefektivnější bude zabezpečení na konkrétní DNS úrovni.

To DNS si představím laicky jako jakousi bránu, prostřednictvím níž se posílá internet dál do jednotlivých domácností a mobilů. A vy jste na tuto bránu dali kontrolu nebo jakýsi filtr?
Přesně, jakousi tu velrybí kostici, která to vyčistí od planktonu.

Dolujeme slova z nahrávek, kde nic moc neslyšíte, říká informatik

Ale Česko je už jen díky Avastu velmoc přes kyberbezpečnost. Proč to nikoho z těchto podnikatelů nenapadlo dřív?
Ono je to určitě napadlo, ale bylo to pro ně dilema, protože částečně to může být vnímané jako náhrada stávajícího produktu. Mohli by tím kanibalizovat svůj hlavní byznys. Někoho by mohlo napadnout, že už si nemusí instalovat antivir. A do takového rizika jako firma nechcete jít, když vám prodej antivirů dělá vysoké tržby.

Má tedy cenu, aby si člověk, který je chráněný vaším produktem, ještě kupoval antivirus?
Určitě ano, protože je lepší mít několik úrovní zabezpečení. Ale lidé to nedělají, protože problém je v tom, co jsem říkal – musí si to vyhledat, stáhnout, nainstalovat a pravidelně aktualizovat.

Vy ale jdete tou cestou, že si toho uživatel ani nevšimne, respektive nemusí nic dělat.
Přesně tak, on s tím jen tiše souhlasí.

Dá se říct, jaký máte podíl na českém trhu v tomto druhu zabezpečení u poskytovatelů internetu?
Chráníme zhruba 1,2 milionu českých domácností. Kdybychom si to přepočítali, jsou to desítky procent.

Jaký je váš cíl?
Předpokládám, že za tři roky budeme na osmdesáti procentech.

To je opravdu ambiciózní. Každopádně se vám velmi daří. Loni jste se umístili mezi nejrychleji rostoucími firmami ve střední Evropě na 25. místě, v Česku na sedmém. Jak jde zvládat tak rychlý růst o 1 240 procent, jaký jste měli naposledy?
Jde to zvládat dobře a myslím, že bychom zvládali ještě větší růst.

Opravdu? Firma se v takovém případě nikdy pořádně nekonsoliduje, nesedne si tým, musíte pořád nabírat nové lidi, expertů v IT je obecně nedostatek. Spíš se mi zdá, že to musí být složité.
Skutečně není.

V roce 2020 jste měli plán, že do tří let budete chránit miliardu uživatelů. To je letos, kdy jich máte deset milionů. Nedávno jste svá slova mírnil a řekl, že miliardy dosáhnete až v roce 2030. Z čeho vycházely vize v roce 2020?
Mysleli jsme si, že trh půjde rychleji kupředu.

Šéf brněnské IT firmy Whalebone Richard Malovič.

A čím to je, že nejde?
To je dobrá otázka. Ale myslím si, že je to v nás, že bychom tam byli, kdybychom měli více kapitálu na obchod a prodej. Není to technologií, ale tím, že bychom potřebovali mít o dva roky dříve obchodní tým v Asii a stejně tak v Latinské Americe. Dnes už ho máme, ale pokud by byl dříve, bylo by to dneska reálnější.

Ale zatím sami moc nevyděláváte. V roce 2021, z nějž je poslední zveřejněná účetní uzávěrka, jste stále byli ve ztrátě, i provozně, a to 8,5, respektive 7 milionů. Proč jste stále v minusu?
Protože pořád investujeme. My to máme nastavené tak, že když se firma stane ziskovou, v ten moment se rozhodneme, jestli budeme takto pokračovat dál, nebo seženeme externí kapitál na další růst. A zatím jsme šli vždy cestou růstu.

Mě napadlo, jestli nejste jen raketově rostoucí firma, která pak stejně rychle spadne, když jsem za těch šest let viděl stále jen záporné výsledky.
Nevím, jestli bohužel, nebo bohudík takovou firmou nejsme. Dříve by hodně investorů řeklo, že se stále držíme hodně při zdi, že bychom měli více riskovat, to se ale naopak změnilo. Způsobem, jakým postupujeme my, dnes chce uvažovat skoro každá i rychle rostoucí firma.

Vy jste dostali také velký úkol přímo od Evropské unie týkající se zabezpečení internetu. Jste lídrem několika firem, které se na tom budou podílet. Co budete vytvářet?
Máme za úkol vytvořit DNS překladače, můžete to vzít jako tu bránu, kterou vy jako škola, nemocnice nebo i soukromá osoba můžete projít ze svého počítače na internet. Tady je ale odlišnost od našeho aktuálního řešení například v rámci O2 Security, že se do této zabezpečené verze musíte sami manuálně přepnout. Je to tedy opět jakási uživatelská nepohodlnost. Nedá se proto očekávat, že to budou dělat jedinci, především tím cílíme na větší veřejné instituce, například ministerstva.

Vytvoříte tedy paralelní internetovou síť, která bude zabezpečená díky vašim bránám, ale každý se do ní musí sám nasměrovat?
Přesně tak. Předpokládáme, že přesvědčíme hodně operátorů a poskytovatelů internetu, aby do určité míry do ní zapojili i standardní provoz. Ne úplně, protože ne každý si to platí, ale chceme tím docílit toho, aby se zvedla kyberbezpečnost celého kontinentu.

U takových velkých útoků, například na nemocnice a veřejné instituce, v posledních letech v Česku hraje významnou roli lidský faktor, tedy že někdo prostě otevřel škodlivou přílohu v e-mailu.
A tady právě vidím velký potenciál evropského projektu, protože ze své podstaty nemocnice, školy a další veřejné instituce nemají lidskou kapacitu na obří zabezpečení svých sítí. Je tak skvělé, že Evropská komise jim poskytne bezplatně plošné řešení. Ideální by bylo, aby takové instituce měly i dalších deset vrstev zabezpečení, ale některé dnes nemají nic, nebo je to chaos. Nezbývá než si přát, aby každá vláda doporučila jednotlivým institucím, aby se napojily do této bezpečné sítě.

Za jak dlouho to bude hotové?
Určitě do tří let. První testovací fázi chceme už letos v druhém pololetí.

Autor:
  • Nejčtenější

Extravagantní vilu u Brna za desítky milionů nechává nová majitelka zbourat

Víc než dvacet let stála v Rozdrojovicích u Brna vila, která na první pohled upoutala pozornost každého. Jednak svou velikostí, která značně převyšovala domy v okolí, především však extravagantní...

26. listopadu 2024  12:23

Stánkaři šroubují nájemné v aukci, na trzích v Brně pak zdražuje zboží

Vánoční strom na brněnském náměstí Svobody i nedalekém Zelném trhu už září, trhovci otevřeli své krámky. A mnohým z nich tak opět začalo zcela zásadní období pro jejich podnikání. Kdo se už ovšem...

25. listopadu 2024  11:05

Vadný náboj roztrhl pistoli. Jsem rád, že mám všechny prsty, říká střelec

Šel si zastřílet ze své pistole jako už mnohokrát předtím. Tentokrát se však při stisku spouště ozval nezvyklý výbuch, po němž muže zasáhly úlomky vlastní zbraně. Na vině byl vadný náboj, kvůli němuž...

26. listopadu 2024  6:16

Plzeň zaskočila lídra, Třinec se opět raduje. Otočky Litvínova a Boleslavi

Zaváhání favoritů i otočky nepříznivého stavu nabídlo 24. kolo hokejové extraligy. Vedoucí Pardubice nestačily na předposlední Plzeň (2:5), Litvínov otočil s Vítkovicemi na konečných 3:2. Mladá...

1. prosince 2024  15:20,  aktualizováno  21:37

Urážel zaměstnance, budovy chátrají. Problémový šéf končí v obou nemocnicích

Ještě před pár měsíci šéfoval Pavel Piler oběma městským špitálům v Brně – úrazovce i Nemocnici Milosrdných bratří. Po zářijové rezignaci, kterou vyvrcholila kauza v prvním špitálu, kdy nesloužící...

28. listopadu 2024  12:23

Mezi Žďárem a Brnem nejezdí vlaky, kvůli poškození trakčního vedení

Na železniční trati mezi Žďárem nad Sázavou a Brnem musela být ráno přerušena doprava. Důvodem je poškození nosného lana trakčního vedení ve stanici Ostrov nad Oslavou.

3. prosince 2024  9:40

V přístavku u domu hořel traktor a historické motorky, uhynuli psi a slepice

Plameny v noci na úterý v přístavku rodinného domu v Hruškách na Břeclavsku zachvátily historické motorky a traktor. Hořet začalo v pondělí před půlnocí a hasiči včasným zásahem zabránili ohni, aby...

3. prosince 2024  9:25

V brněnské pískovně se opět svádí boj o moc, jednatelé na sebe útočí navzájem

Už je to více než dva roky, co v rukou policistů skončili tehdejší šéfové městské pískovny v brněnských Černovicích. Důvodem byly údajné snahy o ovládnutí byznysu jinými podnikateli. Kriminalisté...

3. prosince 2024  6:07

Bydlení až pro 170 tisíc lidí. Brno po dekádách vyhlíží nový územní plán

Po 22 letech příprav zbývá udělat poslední krok k přijetí nového územního plánu Brna. Na nejbližším jednání ho musí finálně schválit zastupitelé města, což se před dvěma a půl lety těsně před...

2. prosince 2024  17:34

Získejte s námi balíček italské kosmetiky pro citlivou pokožku
Získejte s námi balíček italské kosmetiky pro citlivou pokožku

Hledáte kvalitní kosmetiku šetrnou k dětské pokožce? Zapojte se do naší soutěže a vyhrajte balíček kosmetiky od italské značky Chicco, která působí...

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Alena Zárybnická žije na čtyřech kolech. Obytňák využívá na práci i odpočinek

Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...

Kolaps železniční dopravy na koridoru z Prahy na Moravu. Vlaky stály hodiny

Provoz na hlavním železničním koridoru v České Třebové v neděli večer zkolaboval. Způsobilo to poškození trakčního...