Výzkum brněnské sexuoložky Petry Sejbalové a popularizátorky medicíny Jany Martincové, jehož se v září 2020 zúčastnilo přes 1 600 studentů, ukázal, že většina mladých lidí získává znalosti o sexu z internetu, nejčastěji z porna. Pouze patnáct procent dotazovaných se s tématem setkalo v rodině.
„Mojí hlavní myšlenkou bylo pomoci vrstevníkům, ovšem moje webové stránky lze využít i jako pomoc pro učitele, kteří chtějí vyučovat sexuální výchovu,“ komentuje syn zmíněné lékařky, která se snaží vzdělávat laiky i odborníky. A ostatně také autor stránek z jejích knih čerpá.
Na webu čtenáři najdou informace o tělesných změnách v období dospívání, pohlavních orgánech, vztazích a sexu, ale také o všeobecném zdraví, cvičení a stravě.
Návštěvníci si navíc mohou své znalosti ověřit v krátkých kvízech, které zaberou několik málo minut a vztahují se na všechny důležité kapitoly.
Kromě nich jsou zde také odkazy na knihy, ze kterých mohou návštěvníci čerpat další fakta. „Na internetu vídávám mnohé dezinformace o sexu, ale podle výzkumu mnozí lidé čerpají jen z něj,“ komentuje Martinec.
Pro řadu teenagerů může být toto intimní téma citlivé a mnohdy se trapně cítí i rodiče a učitelé, když mají o sexu mluvit. Odborníci ovšem radí začít se sexuální výchovou už u předškoláků, právě tím je možné vyhnout se pocitům trapnosti do budoucna.
„Samozřejmě že mi v určitém věku nebylo vždy příjemné probírat některé věci s rodiči. Nějakým způsobem jsme ale na toto téma doma mluvili už od školy, tak jsem to nevnímal jako takový problém,“ přidává se Martinec.