Emoce, křik a pak dohoda. Brněnská Wannieck Gallery se znovu otevřela

  9:10aktualizováno  9:10
Uznávaná soukromá galerie moderního umění Wannieck Gallery se ve čtvrtek opět otevřela. Skoro tři měsíce se kvůli ní hádali politici, kulturní fronta v celé zemi bojovala za její záchranu. Představení skončilo shodou.

Takhle ještě před měsícem brněnská Wannieck Gallery balila svá díla. Od středy je vše jinak. V nájmu města zůstává. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V první chvíli to vypadalo na mezinárodní ostudu. Prohlášení, které koncem února vydalo vedení brněnské Wannieck Gallery, vzbuzovalo dojem, že barbarské Brno chce kulturní instituci vyhodit z nájmu. A potopit ji, navzdory jejímu renomé.

O necelé tři měsíce později se najednou obě strany umí domluvit. Nájemní smlouva pokračuje dál a zdá se, že žádný problém vlastně ani nebyl.

"Chyba byla asi na obou stranách, protože jsme vše řešili dříve přes média než osobně," zhodnotil nyní starosta Brna-střed Libor Šťástka z ODS, který byl jednou z hlavních postav sporu.

Než však on a další politici k nynější dohodě s mecenášem galerie Miroslavem Lekešem dospěli, musely se výstavní prostory na měsíc zavřít. Část obrazů dokonce galerie sbalila. Ve čtvrtek se výstavní prostory znovu otevřely v tichosti.

"V konečném důsledku jsme spokojeni, že může být galerie opět otevřena," konstatoval pouze stroze podnikatel Lekeš, který je v Brně známý především v souvislosti s kontroverzní a pro město nevýhodnou směnou pasáže Jalta.

O co vlastně ve sporu původně šlo? Uznávaná soukromá galerie moderního umění dostala výpověď z městských prostor kvůli nepravidelnému placení nájmu.

Lekeš poté jednal s městskou akciovou společností Jižní centrum, která vlastní výstavní prostory galerie v sousedství nákupního centra Vaňkovka a která se starala především o obchodní stránku věci - tedy nájem, jeho výši a dluhy.

Kromě toho se do debaty zapojovali také politici se svými rozdílnými představami o podpoře kultury v Brně a o přínosu galerie pro město.

Emoce při jednání nechyběly. "S nájemcem, ke kterému jsme ztratili jako obchodní partner důvěru, nemáme zájem dále spolupracovat," konstatovala například na počátku předsedkyně představenstva Jižního centra Naděžda Křemečková z ČSSD.

O pár dnů později už byla důvěra ze strany Jižního centra pouze "vážně narušena". A nakonec se "obnovení spolupráce s dosavadním nájemcem ukázalo i přes negativní předchozí zkušenosti jako nejvhodnější řešení".

Jasný názor chyběl paradoxně od primátorovy náměstkyně Jany Bohuňovské (ODS), která by se přitom vyjádřit měla - právě kulturu má totiž v radě města na starosti.

"Vyčkávala, až se vyřeší technická stránka věci mezi nájemcem a pronajímatelem," hájí svoji stranickou kolegyni Libor Šťástka, který se často vyjadřuje místo ní.

Tím ovšem hrál tak trochu dvojroli. Jako místopředseda představenstva Jižního centra bojoval za obchodní zájmy pronajímatele. A jako "zástupce" primátorovy náměstkyně se snažil nabídnout koncepčnější řešení kultury v Brně.

Přišel tak s myšlenkou nepolitické nadace, která by fungovala obdobně jako Nadace Kampa v pražských Sovových mlýnech. Nadace by podle Šťástky mohla mít v majetku výstavní prostory, stávající Wannieck Gallery by jí pak dlouhodobě zapůjčila své sbírky. Kromě toho by pak nadace podporovala i začínající umělce a kulturní instituce v Brně.

Jenže tento svůj nápad zveřejnil dříve, než ho konzultoval s vedením galerie i koaliční ČSSD - tedy hlavně s primátorem Romanem Onderkou. Lekeš i Onderka si o tom tak přečetli v tisku a návrhu nebyli ani jeden příliš nakloněni.

"Rozdílné návrhy možného řešení však nelze rozhodně interpretovat jako koaliční neshody. Neměly ani zásadní vliv na časové řešení záležitosti," tvrdí teď Onderka.

Myšlenky na založení nadace se nicméně Šťástka zatím nevzdává a chce o jejím vzniku jednat ve vedení města i nadále. Své angažmá v této kauze navíc může zúročit i později. Mluví se o něm totiž jako o občanskodemokratickém kandidátovi na příštího primátora. A ve volební kampani se mu může hodit téměř každé názorové vymezení vůči koaliční ČSSD.

  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Noční křik a sirky ve vypínačích. Sociální byty bude hlídat agentura

Radnice Brna-sever chystá radikální bezpečnostní opatření kvůli sociálním projektům. Problematické domy ve Vranovské...

Politici chtějí příští léto vyhnat tramvaje z historického centra Brna

Přes historické centrum Brna projede každých pár minut tramvaj. Vedení městské části Brno-střed to chce změnit. Už na...

Zloději v Brně vytrhli autem mříž klenotnictví, ukradli šperky za miliony

Čtyři maskovaní muži vykradli brzy ráno klenotnictví v centru Brna. Pomocí černého Audi A6 vylomili mříž a z prodejny...

Provoz na koridoru mezi Brnem a Břeclaví stojí kvůli stržené troleji

Provoz na trati mezi Brnem a Břeclaví zastavilo stržené trakční vedení. Dálkové spoje jezdí odklonem, i vlaky z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz