Píseň pro Gagarina odflinkl, přesto byla hitem. Nyní Hnilička hraje v nebi

  12:46aktualizováno  12:46
„Já na první trumpetu nikdy neměl. A najednou kapelník rozhodl a já hrál.“ Tak vzpomínal Jaromír Hnilička na kapelníka Gustava Broma, v jehož orchestru vyrostl v jednu z největších postav českého jazzu. Ve středu za ním odešel na věčnost.

Jaromír Hnilička. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brno ve středu ztratilo velkou hudební osobnost. Ve věku 84 let zemřel jazzový trumpetista Jaromír Hnilička.

Narodil se sice českým rodičům v Bratislavě a později tam také shodou okolností studoval konzervatoř, slávy se ale hudebník dotkl právě v Brně. Ve slavném Orchestru Gustava Broma byl nepřehlédnutelnou a svéráznou osobností. Kromě hraní také skládal vlastní kusy, z nichž nejslavnější je Jazzová mše ze 60. let.

Hnilička chtěl být původně elektroinženýrem, osud však rozhodl jinak. „Jsem vlastně muzikantem z nouze,“ prohlásil v jednom z rozhovorů.

„Začalo to tím, že se můj táta vrátil z druhé světové války do Československa sice s medailemi a taky s vítěznou armádou, ale s tou americkou. Byl přesvědčený masarykovský důstojník, a když si pro něho přišli páni v kožeňácích, byl to konec mých nadějí, že budu tím elektroinženýrem,“ vyprávěl, jak jeho tatínka komunisté zavřeli a rodinu s maminkou vystěhovali z jejich bytu.

„Náhradní otec“ Gustav Brom

„Když se táta vrátil z Mírova, byl tak zubožený, že do roka zemřel. Jediná škola, kam jsem se mohl dostat, byla konzervatoř,“ vyprávěl Hnilička, jak mu tehdejší totalitní moc nedovolila studovat ani v Brně, naštěstí v jeho rodné Bratislavě to vyšlo. „Tam to nebrali tak ortodoxně jako u nás, a tak mě na školu vzali,“ vzpomínal v rozhovoru pro MF DNES v roce 2010.

Jaromír Hnilička

  • Skvělý trumpetista, hudební aranžér, skladatel, jazzový hudebník a pedagog se narodil 11. února 1932 v Bratislavě českým rodičům, zemřel 7. prosince 2016 v Brně.
  • Od roku 1956 hrál se swingovým Orchestrem Gustava Broma.
  • V roce 1971 představil vlastní hudební nástroj hnilofon.
  • Z jeho četných skladeb je nejznámější Jazzová mše z konce 60. let, je ovšem i autorem hudby slavné písně Dobrý den, majore Gagarine nebo Brněnské suity jako vyznání městu.
  • Byl i pedagogem Letní jazzové dílny ve Frýdlantu, ve Svitavách a na brněnské konzervatoři. A také aktivně se angažujícím umělcem.

„Protože jsem neměl vůbec žádné peníze, hrál jsem s cikánama na svatbách a po barech, pak i coby stálá výpomoc ve Slovenské filharmonii, až mě Pepek Hruška v roce 1955 doporučil kapelníkovi Gustavu Bromovi. A ten si pro mě sám přijel do Bratislavy,“ popisoval hudebník nejen úžasnou osobnost „svého kapelmajstra“, ale i začátek dlouhého života s jednou z nejlepších swingových kapel na světě.

„V Brně mi Gustav Brom navíc sehnal podnájem a pak i byt. A půjčil mi peníze do začátku, staral se zkrátka tak, že je to v porovnání s dnešními bossy neuvěřitelné,“ popisoval Hnilička, jenž se svým pošramoceným kádrovým původem nemohl hrát jinde než v tělese, které Brom v tehdejším zvráceném režimu držel nad vodou snad jen svým charizmatickým přístupem.

Jaromír Hnilička vedle hraní v orchestru také experimentoval s různými nástroji a skládal. Kromě Jazzové mše je perličkou jeho hudba ke kdysi velmi slavné písni Dobrý den, majore Gagarine z roku 1961, kdy se první člověk dostal do vesmíru.

Práci čest, majore Gagarine? To neudělám

„Natáčeli jsme v Ostravě, načež přišel shora nějaký papaláš a říká: ‚Soudruhu Brome, kolem Země lítá sovětský kosmonaut. V jedenáct večer bude v televizi program, máme tady text Pavla Pácla, tak že byste to nahráli.‘ Původně ten refrén zněl Práci čest, majore Gagarine. A to jsem řekl, že to tedy neudělám,“ popisoval Hnilička.

„Takže tam dali ‚dobrý den‘. Pak jsme skladbu za deset minut natočili, vlastně jsme to odflinkli, protože jsme si mysleli, že se to zahraje jedinkrát v ten večer a dost. Jenže pak to rádio začalo hrát pětkrát za den,“ vzpomínal.

Na rozloučení s Hniličkou, které se koná v pondělí od 14 hodin na Ústředním hřbitově, nebude chybět hudba jeho životního orchestru. „Svému báječnému kamarádovi určitě zahraju i já,“ ujišťuje spoluhráč Mojmír Bártek, který je osudu vděčný, že s „vynikajícím trumpetistou, komponistou a člověkem“ mohl prožít tolik společných let.

  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Horník je pořád jednou nohou v hrobě, smiřují se vdovy se smrtí manželů

Osm příběhů zachytila autorka Kamila Hladká z Želešic do knihy Hornické vdovy. Prostřednictvím životních osudů žen...

Z projíždějícího auta někdo vystřelil vzduchovkou, mladíka zasáhl do nohy

Nenadálý výstřel ze vzduchovky zasáhl minulý pátek krátce před půlnocí mladíka, který postával se svými známými na...

Z převráceného kamionu na Znojemsku utekli býci, jeden byl rozzuřený

Jako na dobytčím trhu to dnes po poledni vypadalo u Moravského Krumlova na Znojemsku. Poblíž silnice tu pobíhalo...

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz