Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Důkladně protřepat, prozkoumat křivky. Proč vyhodnocení vzorku trvá hodiny

  8:45
Zhruba pět hodin zabere v průměru vyhodnocení, zda vzorek stěru pacienta obsahuje nový typ koronaviru. „Nezdá se to, ale jedná se o velmi precizní, pečlivou a náročnou práci,“ vysvětluje brněnský lékař Filip Růžička, který se analýzou vzorků zabývá.

Filip Růžička se jakožto přednosta Mikrobiologického ústavu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zabývá vyhodnocováním vzorků pacientů s podezřením na koronavirus. | foto: FNUSA

Testování vyžaduje důkladné proškolení laborantů, aby si osvojili všechny potřebné kroky a prováděli je automaticky. Přesto si nemohou dovolit polevit v koncentraci a sklouznout do rutiny.

„Jde o úkony, které vyžadují preciznost a pečlivost. Zásadní je zde perfektní ovládnutí celého postupu tak, aby nedocházelo k chybám. Zároveň je však třeba udržet pozornost, aby bylo vše pod kontrolou,“ oznamuje Filip Růžička, který je přednostou Mikrobiologického ústavu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, jenž vyhodnocuje stěry pacientů.

Filip Růžička se jakožto přednosta Mikrobiologického ústavu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zabývá vyhodnocováním vzorků pacientů s podezřením na koronavirus.

Ty se k laboratorním expertům dostávají ve formě speciálních tamponů, zanořených v odběrovém médiu. Prvním úkonem je kontrola, zda nedošlo ke znehodnocení vzorků, a také prověření průvodních informací.

„Poměrně zdlouhavou úvodní částí naší práce je vybalení vzorků z trojobalu, jejich roztřídění a izolace dle typu vzorku a jejich počtu. Vše poté musíme zadat do informačního systému,“ přibližuje Růžička.

Teprve poté přichází na řadu samotná laboratorní fáze. Vzorek se protřepe, aby se z tamponu uvolnily případné virové částice, poté následuje samotná izolace.

„Používá se buď ruční izolace RNA (ribonukleové kyseliny), nebo může probíhat v automatickém izolátoru, který má však omezenou kapacitu a v současné době jsou také problémy s dostupností izolačních souprav na tyto přístroje,“ líčí Růžička.

Při ruční izolaci je vzniklá suspenze (směs pevné látky v kapalině) přemístěna pipetou do nové zkumavky, kam se přidá lyzační roztok a vzorek je znovu protřepáván, aby se rozrušily virové částice a uvolnily nukleové kyseliny.

Každá chyba může test pokazit

Vzniklý lyzát je přefiltrován přes speciální membránu, na níž se nukleové kyseliny navážou. Pak se přidá roztok, do kterého se přečištěná nukleová kyselina uvolní.

„V průběhu celého procesu je potřeba pracovat precizně, zejména je třeba důkladně a intenzivně vzorek protřepávat, dodržovat všechny předepsané inkubační časy a přesně pipetovat. Jakákoliv chyba se může projevit v kvalitě reakce,“ upozorňuje Růžička, že v tom případě by mohl vyjít špatný výsledek.

Zmíněná izolace zabere přes hodinu, ale v případě většího počtu vzorků trvá i výrazně déle. Zjednodušené postupy jsou sice kratší, ale také méně účinné a kvalitní.

„Následuje přenesení roztoku, obsahujícího přečištěnou RNA, do zkumavky s reakční směsí samotné RT-PCR (reakce, která v konečném důsledku vede k mnohonásobnému zmnožení nukleové kyseliny a ta je následně detekována). Zkumavka je poté vložena do přístroje, takzvaného thermocycleru, u něhož nastavujeme teploty, časy i počty cyklů,“ popisuje Růžička.

Analýza pak trvá opět déle než hodinu. „Následuje hodnocení výsledků dle charakteru křivek; ověření, jestli fungují všechny kontroly a posouzení, jestli je reakce validní. Výsledky musíme zapsat do laboratorního nemocničního informačního systému,“ sděluje Růžička. Pozitivní vzorky jsou poté okamžitě hlášeny.

Při celé operaci musí lidé v laboratoři dbát na svou bezpečnost a zároveň správnost procesu.

„Také laboratorní pracovníci jsou vystaveni velkému stresu a ne všichni mají stejnou psychickou a fyzickou odolnost. I oni mají obrovskou zodpovědnost v rámci celého procesu boje s novým koronavirem SARS-CoV-2,“ podotýká přednosta mikrobiologického ústavu.

Autor:
  • Nejčtenější

Svět nám rozchod závidí, shodli se Klaus a Mečiar. Naštvaně ale odešli ze studia

Čtvrteční televizní diskuse s Václavem Klausem a Vladimírem Mečiarem, kteří v roce 1992 jako premiéři národních vlád...

Drahé energie dostaly pekařství na dno, to teď po třiceti letech končí

Letos mohli v pekařství v Boskovicích slavit třicet let provozu, místo toho však visí na dveřích oznámení, že výroba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič dostal po roztržce ránu nožem, hledá se divoce ujíždějící cyklista

Policisté se snaží rozplést spor, při kterém byl v pátek odpoledne v centru Brna pobodán řidič osobního auta. Klíčovým...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Dost bylo krve, zavelel Napoleon v neprávem opomíjené bitvě před Znojmem

Premium Bitva nezavršená vítězstvím některé z bojujících stran? Jednou z mála takových byla ta u Znojma 10. a 11. července...

Řidič dostal po roztržce ránu nožem, hledá se divoce ujíždějící cyklista

Policisté se snaží rozplést spor, při kterém byl v pátek odpoledne v centru Brna pobodán řidič osobního auta. Klíčovým...

Developer otočil, místo prodeje pozemků chce na sídlišti v Brně opět stavět

Ambiciózní projekt Go Up na brněnských Vinohradech smetla kritika, teď developer Jiří Maršálek přišel s novým plánem....

Čtrnáctiletý chlapec si půjčil dědovo auto, při jízdě narazil na policisty

Po dobrodružství zatoužil na začátku prázdnin čtrnáctiletý chlapec na Hodonínsku, který večer tajně nasedl do dědova...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...