Vzácnou fíkovnu na zámku v Lysicích čeká oprava

  11:30aktualizováno  11:30
Zámek v Lysicích má nejen unikátní sloupovou kolonádu s krytým dřevěným ochozem, ale také raritu, která nemá v Česku obdoby. Součástí areálu zámku je totiž vlastní fíkovna. Ta je díky střeše "jezdící" po kolejích nyní dokonce středoevropským historickým i technickým unikátem.

Historická budova fíkovny v areálu zámku v Lysicích | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Fíkovna bohužel není v takovém stavu, aby do ní zámečtí průvodci mohli vodit návštěvníky. Připravuje se však její obnova a společně s ní i pár dalších zajímavých objektů ve zdejší zahradě.

"Podobný typ fíkovny se už v Česku nikde nezachoval a i v ostatních zemích je jich už jen velmi málo. Podle památkářů je jedna v Německu a druhá ve Francii," uvedla kastelánka lysického zámku Martina Medková Rudolfová.

Unikát s posunovací střechou fungoval ještě před válkou

Fíkovna velká asi jako obývací pokoj je ve spodní části zděná a střecha se v létě vysunovala do svahu, aby fíky měly přirozené slunce. Postavili si ji Dubští v osmnáctém století, její základy jsou však ještě starší.

Historická budova fíkovny v areálu zámku v Lysicích (na snímku kastelánka Martina Medková-Rudolfová) Historická budova fíkovny v areálu zámku v Lysicích

Funkční byla zřejmě ještě před druhou světovou válkou. "Z té doby se zachoval zápis zdejšího zahradníka, že dodal na zámek fíky," říká kastelánka. Pak z fíkovny bylo skladiště.

Fíky už má zámecké zahradnictví vypěstované, ale než se tam přemístí, musí se zpevnit zdivo, ošetřit nebo vyměnit dřevěné části a opravit střecha i kolejnice tak, aby byly opět funkční.

Historická budova fíkovny v areálu zámku v Lysicích (na snímku kastelánka Martina Medková-Rudolfová)

"Obnova fíkovny bude poměrně nákladná záležitost a navíc jsme ji chtěli spojit i s rekonstrukcí dalších zahradních prvků, mimo jiné dvou kašen a obnovou pařeniště. Pokusíme se na tyto úpravy získat peníze z norských fondů," říká Martina Medková Rudolfová. Odhaduje, že náklady se budou pohybovat od 15 do 30 milionů korun.

Zámek opravuje salu terrenu

V 18. století si zámecké panstvo pořizovalo i zahradní sál, salu terrenu. Byla postavena i v Lysicích a v otevřeném prostoru s výhledem do parku měli Dubští letní jídelnu. I zdejší sala terrena však nyní prochází rekonstrukcí.

"Stavební úpravy jsme již provedli, ale ještě potřebujeme dokončit interiér. Peníze se nám na něj letos nepodařilo zajistit. Jakmile však bude hotový, chtěli bychom v tomto krásném prostoru pořádat koncerty a svatební obřady," plánuje kastelánka.

V areálu lysického zámku si návštěvníci mohou nyní prohlédnout i sochy Olbrama Zoubka. V srpnu budou pokračovat kostýmované noční prohlídky nazvané Rozmarné zámecké léto, při kterých návštěvníci nahlédnou do života na zámku počátkem 20. století. Uskuteční se 7. a 14. srpna.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Havlát: Když se mi něco povede, mám nutkání to zase chytit

Martin Havlát v dresu Komety při svém loučení s kariérou.

Letní počasí se zrovna na jižní Moravě skrylo za mraky a občasné přeháňky. Martina Havláta to nevykolejilo. Přestože se...

Další z rubriky

Zbytečný lup. Zloděj vzal z dodávky stírací losy, které nemohou vyhrát

Ilustrační snímek

Zbytečnou naději na pohádkovou výhru si dělal neznámý pachatel, který z kurýrní dodávky na jižní Moravě sebral štos...

U Ostrovánek začal při sklizni hořet kombajn. Škoda je 9 milionů korun

Na pole už vyjely kombajny několika společností.

Ve čtvrtek krátce po čtrnácté hodině zasahovali hasiči u požáru kombajnu na poli u obce Ostrovánky (okres Hodonín)....

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz