Vzácnou fíkovnu na zámku v Lysicích čeká oprava

  11:30aktualizováno  11:30
Zámek v Lysicích má nejen unikátní sloupovou kolonádu s krytým dřevěným ochozem, ale také raritu, která nemá v Česku obdoby. Součástí areálu zámku je totiž vlastní fíkovna. Ta je díky střeše "jezdící" po kolejích nyní dokonce středoevropským historickým i technickým unikátem.

Historická budova fíkovny v areálu zámku v Lysicích | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Fíkovna bohužel není v takovém stavu, aby do ní zámečtí průvodci mohli vodit návštěvníky. Připravuje se však její obnova a společně s ní i pár dalších zajímavých objektů ve zdejší zahradě.

"Podobný typ fíkovny se už v Česku nikde nezachoval a i v ostatních zemích je jich už jen velmi málo. Podle památkářů je jedna v Německu a druhá ve Francii," uvedla kastelánka lysického zámku Martina Medková Rudolfová.

Unikát s posunovací střechou fungoval ještě před válkou

Fíkovna velká asi jako obývací pokoj je ve spodní části zděná a střecha se v létě vysunovala do svahu, aby fíky měly přirozené slunce. Postavili si ji Dubští v osmnáctém století, její základy jsou však ještě starší.

Historická budova fíkovny v areálu zámku v Lysicích (na snímku kastelánka Martina Medková-Rudolfová) Historická budova fíkovny v areálu zámku v Lysicích

Funkční byla zřejmě ještě před druhou světovou válkou. "Z té doby se zachoval zápis zdejšího zahradníka, že dodal na zámek fíky," říká kastelánka. Pak z fíkovny bylo skladiště.

Fíky už má zámecké zahradnictví vypěstované, ale než se tam přemístí, musí se zpevnit zdivo, ošetřit nebo vyměnit dřevěné části a opravit střecha i kolejnice tak, aby byly opět funkční.

Historická budova fíkovny v areálu zámku v Lysicích (na snímku kastelánka Martina Medková-Rudolfová)

"Obnova fíkovny bude poměrně nákladná záležitost a navíc jsme ji chtěli spojit i s rekonstrukcí dalších zahradních prvků, mimo jiné dvou kašen a obnovou pařeniště. Pokusíme se na tyto úpravy získat peníze z norských fondů," říká Martina Medková Rudolfová. Odhaduje, že náklady se budou pohybovat od 15 do 30 milionů korun.

Zámek opravuje salu terrenu

V 18. století si zámecké panstvo pořizovalo i zahradní sál, salu terrenu. Byla postavena i v Lysicích a v otevřeném prostoru s výhledem do parku měli Dubští letní jídelnu. I zdejší sala terrena však nyní prochází rekonstrukcí.

"Stavební úpravy jsme již provedli, ale ještě potřebujeme dokončit interiér. Peníze se nám na něj letos nepodařilo zajistit. Jakmile však bude hotový, chtěli bychom v tomto krásném prostoru pořádat koncerty a svatební obřady," plánuje kastelánka.

V areálu lysického zámku si návštěvníci mohou nyní prohlédnout i sochy Olbrama Zoubka. V srpnu budou pokračovat kostýmované noční prohlídky nazvané Rozmarné zámecké léto, při kterých návštěvníci nahlédnou do života na zámku počátkem 20. století. Uskuteční se 7. a 14. srpna.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Při srážce tří aut v Kyjově zemřela řidička, dva muži jsou těžce zranění

Při srážce tří aut v Kyjově na Hodonínsku zemřela řidička, další dva šoféři...

Při střetu tří vozidel v Kyjově na Hodonínsku dopoledne zemřela řidička, šoféři dalších dvou aut utrpěli těžká zranění.

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Další z rubriky

V Brně „dají“ Václavu Havlovi jako dárek k narozeninám speciální lavičku

Lavička Václava Havla je pamětní místo v podobě dvou křesel spojených kulatým...

V Brně už má Václav Havel vlastní uličku, teď ale prvnímu polistopadovému prezidentovi věnují také lavičku. Její...

Kardinála Špidlíka připomíná nový památník ve tvaru srdce s ocelovým křížem

Kardinála Špidlíka připomíná v rodném městě srdce s ocelovým křížem

Na počest kardinála Tomáše Špidlíka v rodných Boskovicích odhalili památník ve tvaru srdce s ocelovým křížem. Nachází...

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz