Diskuze

V lesích na Moravě žije více housenek než v pralesích, ukázala studie

V lužních lesích u Lanžhota na Břeclavsku žije tolik druhů hmyzu, především housenek, že překonají i bujné deštné pralesy v tropech. I to je jeden ze závěrů rozsáhlého výzkumu vědců vedených ekologem Vojtěchem Novotným z Biologického centra Akademie věd ČR.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

M56a68r89e66k 48S36a16j63d31a

23. 10. 2020 9:34

A vite proc? Protoze my mame radi motyle!R^

1 1
možnosti

Myslel jsem, že je to recyklace článku z 12.10, ale není, tam je autorkou Martina Čermáková. "Autrorka" dnešního článku ho více méně opsala. V lesích jižní Moravy je víc housenek než v tropech, zjistili eští vědci, ale tam je jiná autorka. Spíš bych to nazval plagiátem.

12.10 - „Pralesy i naše lesy se kácejí obrovským tempem, a my stále uspokojivě nevíme, co za živočichy v nich žije a jaké vazby mezi nimi jsou, proto jsme se to pokusili zmapovat,“ uzavírá profesor Novotný.

Dnešní článek - „Pralesy i naše lesy se kácejí obrovským tempem a my stále uspokojivě nevíme, co za živočichy v nich žije a jaké vazby mezi nimi jsou, proto jsme se to pokusili zmapovat,“ vysvětluje Vojtěch Novotný.

12.10 - Vědce překvapil také fakt, že druhy hmyzu se z hlediska početnosti navzájem neovlivňují. „Zjišťovali jsme, zda si konkurují různé druhy dravého hmyzu, nebo zda v místech s větším počtem dravého hmyzu je tím pádem méně kořisti. Nic z toho se ale nepotvrdilo. Ačkoliv žije mnohonásobně více jedinců mravenců na stromech v tropech, než je tomu u nás, nepozorovali jsme, že by se ostatní hmyz mravencům v tropech vyhýbal. Ukazuje se, že největší vliv na početnost hmyzu má velikost stromu a teplota,“ dodává Ondřej Mottl, vedoucí autor studie, který nyní působí jako ekolog na norské Univerzitě v Bergenu. .

Dnešní článek -Výzkumníky zaskočil také fakt, že druhy hmyzu se z hlediska početnosti navzájem neovlivňují.

„Zjišťovali jsme, zda si konkurují různé druhy dravého hmyzu, nebo zda v místech s jeho větším počtem je tím pádem méně kořisti. Nic z toho se však nepotvrdilo. Ukazuje se, že největší vliv na početnost hmyzu má velikost stromu a teplota,“ dodává Ondřej Mottl, vedoucí autor studie, která poprvé v historii ekologického bádání zachycuje v takto rozsáhlém měřítku stav početnosti hmyzu a vzájemné vztahy v lesních ekosystémech.

0 0
možnosti

Oprava prvního odstavce

Myslel jsem, že je to recyklace článku z 12.10, ale není, tam je autorkou Martina Čermáková. "Autorka" dnešního článku ho více méně opsala.

Ještě odkaz na původní článek:

Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/hmyz-pocty-hmyzu-cesti-vedci-analyza-housenka-kontinent-ekologie-mravenec-pavouk.A201008_234227_hobby-mazlicci_mce

0 0
možnosti
Foto

To bych nechtěl počítat. Tečkovat spočítané, aby jim ve frontě nelezl ten samý mravenec :-)

0 0
možnosti

zajímavé, čekal bych trochu víc informací, ale to tady asi nenajdu.

0 0
možnosti

J82a85n 37T13o33m53a82n

23. 10. 2020 8:24

A to je dobře nebo zle ?

2 0
možnosti