Vývojáři chtějí usnadnit přistávání letadel, technologie testují v Brně

  10:45aktualizováno  10:45
Nově vyvíjené technologie, které mají v budoucnu zjednodušit přistávání letadel, testují v těchto dnech na brněnském letišti v Tuřanech. Specialisté pracují v letounu Falcon F900X.

Ten do Brna přiletěl díky tomu, že zde má pobočku největší vývojové centrum globální společnosti Honeywell, jež se specializuje z velké části na vývoj technologií pro letecký průmysl.

„Z přibližně tisícovky zaměstnanců v Brně se jich na toto zaměřuje zhruba 700,“ uvedl Josef Dvořák, ředitel divize Aerospace v Honeywellu. „Obecně jde o to, že chceme k pilotovi i dalším lidem, kteří dělají rozhodnutí, dostat co nejlepší data, aby se pak mohli rozhodnout co nejlépe,“ vysvětlil Dvořák.

Na letounu Falcon v současnosti zkoušejí tři technologie. „Momentálně testujeme technologie týkající se navigačních schopností letadla, aby se zkvalitnila navigace letadel ve vzduchu a také na zemi,“ přiblížil pilot Ivan Lacko.

O co konkrétně jde, však Dvořák nechtěl upřesnit vzhledem k tomu, že je vše stále ve vývoji. „U dvou technologií jsme ve velmi rané fázi vývoje, třetí však budeme v blízké době uvádět na trh. Ta se týká přiblížení na přistání, které může být díky naší technologii přesnější a jednodušší. Pilot bude mít více informací v poslední fázi před přistáním,“ doplnil Dvořák.

Už v minulosti specialisté z Brna pomohli vyvinout novinku, která při přistávání odstraní skoky letadla a stroj klesá na ranvej pozvolna, čímž se také šetří palivo. Stejně tak i lepší plánování trasy letu, kdy pilot využívá více dat a informací.

Ušetřit čas a palivo lze i změnou letové hladiny

K tomu je nezbytnou součástí datový tok, tedy internetové spojení mezi letadlem a zemí. „Potřebujeme komunikační kanál, kterým bychom data z kokpitu mohli dostat na zem,“ poznamenal Dvořák.

Fotogalerie

Letadlo mohou díky spojení dispečeři na zemi sledovat neustále v pohybu a získávat informace z jeho čidel a senzorů, na zemi je dále analyzovat a i s dalšími daty poslat zpět do letadla.

Pilot tak například podle Dvořáka může naplánovat letovou trasu na základě předpovědi počasí, když však využije i další data, může ušetřit palivo i čas jen tím, že v určitém okamžiku změní letovou hladinu.

Letoun Falcon je kvůli testování v Brně téměř každý den ve vzduchu a létá do Prahy nebo Krakova. Technologie však vývojáři testují, i když jen stojí v Tuřanech nedaleko příletové haly.

Letadlo Honeywellu se v Brně objevuje každý rok. V tomto případě se z jihu Moravy po týdnu vrací zpět do Spojených států.

Autor:

Nejčtenější

Piják lužní se z jihu Moravy šíří po Česku, pro psy může být smrtelný

Typickým znakem pijáka lužního je pestrý štítek. Nebezpečný je hlavně pro psy,...

Ještě před rokem o existenci tohoto vzácného druhu klíštěte věděli jen odborníci. Název piják lužní obyčejným lidem...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Řidič vystoupil kvůli kameni na cestě, zánovní SUV se skutálelo ze srázu

Muž zapomněl na lesní cestě zajistit svou škodu proti pohybu, auto se tak...

Chvilková roztržitost připravila padesátníka na Brněnsku o jeho zánovní vůz Škoda Kodiaq. Když při cestě na chatu...

Znojemský kouč telefonoval během zápasu. Chtěl si stěžovat u šéfů EBEL

NOVÝ KOUČ. Znojemské hokejisty převzal Miroslav Fryčer.

Trenér znojemských hokejistů Miroslav Fryčer během nedělního třetího čtvrtfinále EBEL na ledě Vídně názorně předvedl,...

Starší žena odhalila lež podomního prodejce a zamkla jej ve svém bytě

Ilustrační snímek

Ve vlastním bytě uvěznila starší žena z Brna podomního prodejce, který jí nabízel změnu dodavatele elektřiny. Smlouvu...

Další z rubriky

Polystyren, bóje, sítě. Brněnští vědci našli odpadky i na Antarktidě

Vědci Masarykovy univerzity odnáší odpad na Nelsonově ostrově v Antarktidě.

Ani jedna z nejodlehlejších končin zeměkoule není ušetřena zamoření lidskými odpadky. V Antarktidě se o tom přesvědčili...

Švachula podle spisu paralyzoval systém zakázek, z úplatků měl devět milionů

Ústřední postavou kauzy týkající se manipulace s veřejnými zakázkami na radnici...

Téměř devět milionů korun podle vyšetřovacího spisu inkasoval z úplatků bývalý brněnský radní Jiří Švachula, kterého...

Boj o brněnský mrakodrap. Investor na něm trvá, město chce dál jednat

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Brno nesouhlasí s podobou plánovaného mrakodrapu, jejž hodlá u parku Lužánky postavit soukromý investor. Město se s ním...

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na iDNES.cz