Vývojáři chtějí usnadnit přistávání letadel, technologie testují v Brně

  10:45aktualizováno  10:45
Nově vyvíjené technologie, které mají v budoucnu zjednodušit přistávání letadel, testují v těchto dnech na brněnském letišti v Tuřanech. Specialisté pracují v letounu Falcon F900X.

Ten do Brna přiletěl díky tomu, že zde má pobočku největší vývojové centrum globální společnosti Honeywell, jež se specializuje z velké části na vývoj technologií pro letecký průmysl.

„Z přibližně tisícovky zaměstnanců v Brně se jich na toto zaměřuje zhruba 700,“ uvedl Josef Dvořák, ředitel divize Aerospace v Honeywellu. „Obecně jde o to, že chceme k pilotovi i dalším lidem, kteří dělají rozhodnutí, dostat co nejlepší data, aby se pak mohli rozhodnout co nejlépe,“ vysvětlil Dvořák.

Na letounu Falcon v současnosti zkoušejí tři technologie. „Momentálně testujeme technologie týkající se navigačních schopností letadla, aby se zkvalitnila navigace letadel ve vzduchu a také na zemi,“ přiblížil pilot Ivan Lacko.

O co konkrétně jde, však Dvořák nechtěl upřesnit vzhledem k tomu, že je vše stále ve vývoji. „U dvou technologií jsme ve velmi rané fázi vývoje, třetí však budeme v blízké době uvádět na trh. Ta se týká přiblížení na přistání, které může být díky naší technologii přesnější a jednodušší. Pilot bude mít více informací v poslední fázi před přistáním,“ doplnil Dvořák.

Už v minulosti specialisté z Brna pomohli vyvinout novinku, která při přistávání odstraní skoky letadla a stroj klesá na ranvej pozvolna, čímž se také šetří palivo. Stejně tak i lepší plánování trasy letu, kdy pilot využívá více dat a informací.

Ušetřit čas a palivo lze i změnou letové hladiny

K tomu je nezbytnou součástí datový tok, tedy internetové spojení mezi letadlem a zemí. „Potřebujeme komunikační kanál, kterým bychom data z kokpitu mohli dostat na zem,“ poznamenal Dvořák.

Fotogalerie

Letadlo mohou díky spojení dispečeři na zemi sledovat neustále v pohybu a získávat informace z jeho čidel a senzorů, na zemi je dále analyzovat a i s dalšími daty poslat zpět do letadla.

Pilot tak například podle Dvořáka může naplánovat letovou trasu na základě předpovědi počasí, když však využije i další data, může ušetřit palivo i čas jen tím, že v určitém okamžiku změní letovou hladinu.

Letoun Falcon je kvůli testování v Brně téměř každý den ve vzduchu a létá do Prahy nebo Krakova. Technologie však vývojáři testují, i když jen stojí v Tuřanech nedaleko příletové haly.

Letadlo Honeywellu se v Brně objevuje každý rok. V tomto případě se z jihu Moravy po týdnu vrací zpět do Spojených států.

Autor:

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Není ES jako S. Firmy žalují katalog, který je napálil po telefonu

Firma ES Katalog sídlí v centru Brna

Brněnská firma ES Katalog telefonuje podnikatelům z celé republiky a kontroverzním způsobem s nimi sjednává smlouvy o...

Místo důchodu do extraligy. Mistři z Brna dál lanaří matadory

Zbyněk Michálek na tréninku Komety Brno.

Opustil Arizonu, kde nechal manželku a tři děti. Chtěl se poprat o olympijskou nominaci a extraligový úspěch. Do Koreje...

Další z rubriky

Kuřim nabobtná o třetinu, developer musí postavit také školku

V nové čtvrti Kuřimi má najít bydlení téměř 3 500 lidí. První práce developer...

Díky nové čtvrti vzroste počet obyvatel v Kuřimi o třetinu. V dojezdové vzdálenosti od Brna vznikne tisícovka bytů a...

Jalta otevírá. Z ostudy Brna je VIP adresa, sídlí tam i rakouský konzulát

Podnikatel Richard Saliba nechal funkcionalistický palác Jalta zmodernizovat za...

Oprava brněnského paláce Jalta se chýlí ke konci. Stála 120 milionů a proměnila léta chátrající funkcionalistickou...

Muž zkolaboval s nohou na plynu. Z hořícího auta ho s dítětem vytáhl soused

Hasiči na Vyškovsku v pondělí ráno likvidovali požár auta, škoda je je patnáct...

K hořícímu autu vyjížděli hasiči v pondělí ráno na Vyškovsko. Senior do vozu naložil dvouletou dívku a zkolaboval. Měl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz