Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Vysvědčení pro hejtmana Šimka: pokrok ve školství, zanedbané sociální služby

  6:34
Vedení Jihomoravského kraje si ve středu převezme nová koalice v čele s lidovcem Janem Grolichem. Při této příležitosti MF DNES ve spolupráci s experty na dané oblasti vystavila dosluhující vládě vysvědčení.

Končící hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek | foto: Anna VavríkováMAFRA

1Ekonomika: 3

Jižní Morava je se závazky 3,3 miliardy korun nejzadluženějším ze všech krajů. Důvodem je ovšem i to, že Jihomoravský kraj dostává na jednoho obyvatele méně peněz než jiné regiony. 

Dosluhující hejtman Bohumil Šimek (za ANO) chtěl prosadit změnu, ale to se mu nepovedlo. Kvůli zadlužování kritizoval svého předchůdce Michala Haška (ČSSD), nakonec si však jeho koalice vypůjčila za čtyři roky více než Hašek za dvakrát delší dobu.

Na jednu stranu teď budou splátky půjček ukrajovat každý rok z krajského rozpočtu, a to v době nižších příjmů způsobených koronavirovou krizí. Na druhou stranu je nutné říct, že peníze kraj „neprojedl“, ale investoval, ať už do nových základen pro záchranáře, domovů pro seniory, nebo nákupu vlaků.

Šimek se také hájí, že kraj získává dobrý rating hodnotící ekonomiku. Přesto však k hospodaření existují výhrady. Především ty, že se peníze rozdělují bez jasné strategie, jakým směrem by se měl kraj ubírat. O chybějící vizi mluvili i politici z nově dohodnuté koalice.

2Doprava: 3

Rekonstrukci silnic nemůže žádný politik opomenout zmínit jako prioritu, takže jí byla i pro odcházející garnituru. Z rozpočtů však lze vyčíst, že do oprav stávající koalice investovala zhruba stejnou sumu jako její předchůdci, a to 5,5 miliardy korun. 

Větší komfort by měli na silnicích zažívat nejen řidiči za volantem. Hejtmanství zavedlo elektronické jízdné a umožnilo cestujícím zaplatit lístek ve vlaku a autobusu kartou.

MF DNES ohodnotila čtyřletou vládu nad Jihomoravským krajem pod vedením...

Kraj dovedl ke zdárnému konci také ojedinělý kousek v podobě nákupu nových moderních vlakových souprav. Díky tomu se dočkají Jihomoravané do tří let na dvou páteřních linkách výměny 40 let starých vozů.

Navzdory těmto úspěchům je tu snad nejprovařenější slib krajské vlády, který skončil fiaskem: ten o rozlétání letiště v Brně.

Už před úderem pandemie koronaviru létalo z Brna méně pravidelných linek, než když se koalice v čele s ANO usídlila na hejtmanství. Ukázalo se, že šlo o přehnané ambice a do Brna se dopravci nepohrnou, když jsou blízko velká letiště, především to ve Vídni.

3Územní plán: 2

Jihomoravský kraj za dvacet let existence nebyl schopen zpracovat krajský územní plán, správně označovaný jako zásady územního rozvoje. Až letos na podzim se krajské koalici podařilo neúplný dokument z roku 2016 doplnit o chybějící části, za což si zaslouží pochvalu. 

Na tomto plánu totiž závisí mimo jiné stavby dálnic v regionu, protože stanovuje jejich trasy. Právě kvůli vedení R43 přes Bystrc se ozvala kritika spolků i některých zastupitelů

I když byl plán nakonec schválen, trvají pochybnosti o procesu tvorby. Hejtmanství totiž nezveřejnilo data, na jejichž základě zvolilo bystrckou trasu. Kraj si tak zahrává, protože osud zásadního dokumentu se přesouvá do rukou soudu, na nějž se chtějí kritici obrátit.

4Sociální věci: 4

Péče o seniory i další potřebné je v Jihomoravském kraji sice rozsáhlá a velmi propracovaná, funguje však mnohdy jen díky obětavosti pracovníků, kteří toto zaměstnání berou jako poslání a nevadí jim opožděné a nízké mzdy. Systém preferování pobytových služeb, kterými jsou především krajské domovy pro seniory, na úkor jiných byl často předmětem kritiky nevládních organizací.

Kraj tyto výtky vždy odmítal a vysvětloval tím, že jižní Morava dostává málo peněz na sociální oblast na rozdíl od jiných regionů. Lepší výchozí pozici pro vyjednání nápravy ale dosud žádná jiná koalice neměla. Dvě hlavní strany té dosluhující, ANO a ČSSD, jsou totiž posledních sedm let, tedy v době ekonomického růstu, partnery ve vládě. 

Bez změny financování může kraj jen těžko vrhnout hlavní podporu do terénních služeb, na něž chce klást důraz. Mají je totiž pod sebou především podfinancované neziskové organizace. Domácí péče je přitom ve výsledku levnější než provoz velkých zařízení, jako jsou domovy pro seniory, které kraj dál staví. Se stárnutím populace ani nebude v silách hejtmanství se o seniory v takových ústavech postarat.

5Zdravotnictví: 2

Šimkova koalice se ujímala vedení kraje v nelehké době, kdy bylo rozhádané vedení jihomoravské záchranné služby a odborářů, kteří vyhrožovali stávkou. Dnes s pandemií koronaviru můžou být politici rádi, že nic takového není aktuální, protože se jim podařilo situaci uklidnit.

Bylo to ale právě zdravotnictví, kde koalice zpětným pohledem nevsadila na „správného koně“. Pomalá práce na koncepci vyústila v personální výměnu a přesun gesce od ČSSD k hnutí ANO. Koncepce pak skutečně vznikla, a to vůbec poprvé v historii kraje. 

Jde přitom o strategický dokument, který má určit směr jihomoravského zdravotnictví v dalších letech. Je však nutné dál s materiálem pracovat. Do konce roku proto bude kupříkladu hotová studie, která napoví, zda je vhodné devět krajských nemocnic sloučit do jedné organizace.

6Školství: 2

Vzbudit zájem žáků o technické obory si končící koalice vetkla za cíl a udělala na tom skutečně kus práce. Zřídila mimo jiné moderní dílnu Fablab, kde si žáci zkouší práci třeba na 3D tiskárně nebo obráběcím stroji. Školy v regionu objíždí podobně vybavený kamion. Zásadní proměna školství však nenastala, přestože je podle expertů potřeba.

Střední školy by měly jednak produkovat kvalitní řemeslníky, jednak poskytovat všeobecné maturitní vzdělání, aby se absolventi mohli lehce přizpůsobit budoucímu trhu práce. Jakákoli diskuse o omezení určitého oboru však vyvolává okamžitou vlnu diskusí a nesouhlas, takže se politici do něčeho takového nechtějí pouštět. Politika je ale i o krocích, které nejsou populární.

Za pochvalu však stojí, že se kraj snaží u žáků rozvinout podnikatelského ducha – o různých nápadech mají přemýšlet tak, aby se na nich dal postavit byznys. Což jim může pomoci v budoucnu.

  • Nejčtenější

Zdravotníkům pekla tisíce sušenek, teď už týdny bojují o její život s covidem

V první vlně podporovala zdravotníky a napekla jim 15 tisíc sušenek a také našila stovky roušek. Teď obětavá žena sama...

Grolich: Když měly problém Čechy, byl nouzový stav. Teď je Morava napospas

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich se ve středu sejde s ředitelem krajské hygieny. Apelovat bude na zavedení...

Komplikovaný porod se rozběhl přímo na ulici, ženě pomohl středoškolák

Žena v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku porodila přímo na ulici. U překotného porodu jí pomáhal student čtvrtého...

Nemocnice v Kyjově hlásí hromadné postižení osob. Nestačí lidé, ARO na hraně

V nemocnici v Kyjově ode dneška platí stav hromadného postižení osob. Kapacita ARO se téměř vyčerpala, na pacienty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kamion předjížděl desítky sekund pomalejší vůz, řidiči brzdili a uhýbali

Policisté natočili na hlavním tahu mezi Brnem a Mikulovem řidiče zahraničního kamionu, který několik stovek metrů...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Areál bývalé Zbrojovky ožije olympiádou, provoz parku zaplatí developer

Brno jako jediné město v Česku připravuje olympijský festival k zimní olympiádě v čínském Pekingu. Atrakce, kde si...

Konvoj a vrtulníky převezly z přetíženého Brna covidové pacienty do Prahy

Záchranáři během dopoledne převezli necelé dvě desítky covidových pacientů z brněnských fakultních nemocnic do několika...

Sportování se prodraží. Kvůli energiím dají lidé víc za lyžování i bazény

Sportovní areály na jižní Moravě dají víc peněz do ohřevu bazénů i na zasněžení sjezdovek. Některé dražší energie...

Už čtyři jihomoravské nemocnice kvůli covidu vyčerpaly své kapacity

Jihomoravské nemocnice se dostávají na strop svých kapacit, zejména kvůli nedostatku zdravotnického personálu. Po...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...