Výstaviště chceme otevřít. Piráti navzdory koalici hájí Vokřálův plán

  6:48aktualizováno  6:48
Po změně vedení Brna to vypadalo, že plán většího otevření výstaviště lidem, jak prosazoval bývalý primátor Petr Vokřál, jde k ledu. Jenže myšlenku dál živí Piráti, a to navzdory svým koaličním partnerům z ODS a ČSSD. Ti jsou spolu s vedením veletrhů zdrženlivější.

Předseda představenstva veletrhů Jiří Oliva říká, že Bauerův zámeček by mohl mít jiný účel než doteď. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Úkol skloubit využití areálu brněnského výstaviště pro veletržní akce i kulturu a zábavu Brňanů si vetkla čtyřka vládnoucích stran ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD už do své koaliční smlouvy. Teď se ukazuje, že na pojem „skloubit“ panují různé názory.

Fotogalerie

Zatímco si na konci minulého roku generální ředitel městské společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš liboval, že nové vedení města se s otevíráním veřejnosti „umoudřilo“, Piráti se plánů bývalého vedení města, ve kterém byli pod vedením primátora Petra Vokřála (ANO) také, nechtějí vzdát. Rádi by zprůchodnili hlavní vchod, aby se lidé mohli kdykoli do areálu podívat.

Na přelomu roku MF DNES upozornila na to, že nová primátorka Markéta Vaňková (ODS) není větším změnám režimu výstaviště nakloněná. „Nemyslím si, že by se měl areál úplně otevřít a že by se tam měly budovat nějaké byty a vést cyklostezky,“ uvedla tehdy Vaňková.

Tím potěšila Kuliše, ale zaskočila Piráty. „Město Brno kupovalo brněnské veletrhy s vizí postupně výstaviště lidem otevřít, s překvapením jsme si tedy přečetli tento článek,“ reagovali Piráti na své facebookové stránce. Jejich zástupci ve vedení veletrhů, Markéta Gregorová a Petr Springinsfeld, se kvůli tomu sešli s předsedou představenstva Jiřím Olivou (ČSSD). „I on je této vizi nakloněn,“ píší Piráti.

Každý chce výstaviště otevřít, ale jinak

Podle Olivy jde však o to vyjasnit si, co si kdo pod pojmem otevřené výstaviště představuje. „Jakékoli změny, které se s výstavištěm budou dít, nesmějí v žádném případě omezit nebo ohrozit byznys veletrhů,“ tvrdí Oliva.

„Počítáme s tím, že část ploch opravdu otevřeme. Jedná se o tři lokality – v místě, kde se uvažuje o multifunkční hale. Dále na straně k ulici Hlinky. Podmínkou je však rekonstrukce přilehlého Králíkova divadla. Poslední lokalitou je zadní trakt směrem k vozovně Pisárky,“ popsal Oliva.

Podle něj ovšem nemá smysl zpřístupňovat výstaviště lidem, pokud by tam neměli za čím jít. „Například Králíkovo divadlo je už od roku 1998 zavřené a výstaviště dává 150 tisíc ročně na jeho údržbu. Určitě máme zájem na tom, aby se funkcionalistická památka obnovila a využívala. Pokud se to povede, umožníme lidem přístup,“ poznamenal Oliva.

Změny přinese i plánovaná multifunkční hala, kam se přestěhuje hokejová Kometa. Z výstaviště se pro lidi „ukrojí“ zhruba půl hektaru na ploše dnešního velodromu a skladišť vedle Bauerova zámečku. „Dnes v něm sídlí firmy, ale mohl by sloužit i jako restaurace, kavárna, společenské zázemí,“ uvedl Oliva.

Multifunkční hala by mohla na výstavišti stát v ideálním případě do čtyř let, ještě dříve by však podle Pirátů šlo otevřít hlavní vchod. „Shromažďujeme data, co by to znamenalo z hlediska nákladů na úklid a na ochranku. Budeme však postupovat tak, aby to nenarušilo veletržní byznys. Pokud jsou výstavy v pavilonech, platilo by se přímo v nich. A při velkých akcích, jako je Mezinárodní strojírenský veletrh nebo Techagro, by byl areál uzavřený. Existuje i možnost použít mobilní ploty,“ říká Gregorová.

Piráti zvažují, že budou výstaviště řešit přímo na radě

Ta nemá obavu, že by se lidem do otevřeného výstaviště nechtělo. „Dokud to nevyzkoušíme, nebudeme to vědět. Důležitá je propagace. K lidem se informace musí dostat a pak třeba zajdou i na aktuální výstavu,“ doplnila.

Pokud by Piráti ve vedení veletrhů se svojí vizí nepochodili, přenesou jednání na půdu rady. „Majetek města je v naší gesci, takže bychom věc řešili přes náměstka Tomáše Koláčného a radního Róberta Čumu,“ doplnila Gregorová.

Primátorka Vaňková tvrdí, že s Piráty kvůli rozdílným představám o areálu spory nemá, ale na jeho uzavření trvá. „Výstaviště by mělo více sloužit lidem, ale pořád musí být zachována ta primární funkce a to je myslím názor celého vedení,“ říká primátorka.

Kancelář architekta města nyní zpracovává územní studii výstaviště v návaznosti na okolí. Hotová bude na jaře. „Podle ní by se měla otevřít část od hlavního vstupu směrem na jih k řece. Tato osa bude končit novou multifunkční halou Komety. Zajistí, že tudy budou několikrát týdně proudit tisíce lidí. Díky tomu ožijí veřejná prostranství a také pavilony kolem,“ vysvětlil šéf kanceláře Michal Sedláček.

Přejete si více otevřít brněnské výstaviště veřejnosti?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 24. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

Ne 289
Ano 287

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Další z rubriky

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

V obci na Hodonínsku se hádají, zda opravit silnici. Rozhodne referendum

Ilustrační snímek

V mnoha obcích si lidé stěžují na rozbité cesty a apelují na Správu a údržbu silnic, aby hlavní tahy co nejdříve...

Šabatová podpoří sňatky gayů a leseb, chce je zařadit i do školních osnov

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová při návštěvě v Plzeňském kraji. (14....

Dosud největší průzkum o životě sexuálních menšin v Česku si nechala zpracovat kancelář ombudsmanky Anny Šabatové....

Najdete na iDNES.cz