Developer z původních plánů úplně vycouval a dnes je travnatá plocha stále stejná jako dřív. Důvodem jsou mimo jiné stížnosti některých místních, kteří upozorňovali na údajné obcházení územního plánu.
Na pozemku o velikosti čtyř tisíc metrů čtverečních vedle tamních sportovišť totiž mohly vyrůst domy k bydlení jen na polovině plochy. To v tomto případě vychází na šest domů, Kachlík do plánu ale vměstnal třináct objektů. Dalších sedm totiž vedl jako nebytové prostory, tedy takzvané ateliéry. Vizualizace nikdy nezveřejnil.
Jeden z místních obyvatel Petr Slezák se kvůli plánování relativně velké zástavby na malé ploše obrátil na právníky a podal odvolání proti nepravomocně vydanému povolení.
„Blíže nespecifikované objekty administrativy zjevně nebudou žádnou přidanou hodnotou pro místní obyvatele, nezajistí služby spojené s bydlením,“ prohlásila už dříve Slezákova právnička Sandra Podskalská z advokátní kanceláře Frank Bold, proč považuje označení poloviny staveb za nebytové prostory jako účelové.
Odlišné pohledy úřadů
S odvoláním Slezák uspěl, krajský úřad označil záměr jako nepřípustný, a změnil tak závazné stanovisko magistrátního odboru územního plánování a rozvoje. Bez jeho razítka nemohl Kachlík začít stavět.
Následně proto upustil od stavby „ateliérů“ a chtěl do zdárného konce dovést alespoň šestici rodinných domů. I proti tomu se ale Slezák prostřednictvím právníků odvolal a krajský úřad mu opět dal za pravdu.
Útěchov leží na mapě od Brna relativně daleko, je však stále jeho částí.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
„Neřekl bych, že tam byl spor, spíš šlo o obstrukce ze strany pana Slezáka,“ vysvětluje dnes Kachlík, který se ale ani s jedním zamítnutím nechtěl smířit a podal podněty na ministerstva pro místní rozvoj.
„Ministerstvo pak řeklo, že stanovisko bylo v pořádku, že jsme vždy činili vše v souladu s územním plánem, naopak krajský úřad postupoval nezákonně,“ sdělil.
Už ale nedořekl, že ministerstvo loni na podzim podle vyjádření krajského úřadu zvrátilo rozhodnutí pouze v případě užšího záměru bez kontroverzních ateliérů. Samo ministerstvo na dotazy MF DNES nereagovalo.
Pozemek má Slezák, chce ho nechat ladem
Kachlík tak mohl pokračovat v získání povolení, jenže ještě před rozhodnutím ministerstva změnil plány. „Už jsme neměli chuť a elán pokračovat,“ tvrdí a poukazuje opět na Slezákovy stížnosti.
Loni v dubnu stáhl z úřadu žádost o vydání stavebního povolení a koncem června prodal podíl ve své developerské firmě Tomi invest spolumajiteli Jánu Balkovi. A ani on dál v projektu v Útěchově nepokračoval.
Naopak parcelu na začátku letošního roku prodal stěžovateli Slezákovi, který bydlí nedaleko. „Vydíráním dosáhl svého a teď tam nejspíš postaví totéž, co jsme plánovali my,“ je přesvědčený Kachlík.
„Koupil jsem to, aby plocha zůstala jako dosud. Dokud budu na světě, nic tam nevyroste,“ reagoval Slezák s tím, že se o pozemek bude i náležitě starat a pravidelně na něm sekat trávu.