Výstava Šangri-la přiblíží život pod Himálajem

  18:41aktualizováno  18:41
Do role cestovatele, horolezce i dobrodruha hledajícího legendární zemi Šangri-la se může vžít návštěvník nezvyklé výstavy. Barevnost exotického světa demonstrují originální předměty, nádherné fotografie i sama dekorace, která chce diváka přenést do dalekých kultur.

Výstava Šangri-La v brněnské Olympii | foto: Radek Miča, MAFRA

"Je tady vše, co jsem za posledních dvacet let přivezl," poznamenal Rudolf Švaříček, cestovatel a autor výstavy, která návštěvníka zavede do daleké Indie, Nepálu, Tibetu a Bhútánu.

Expozice z oblasti nejvyššího pohoří světa nabízí rarity, jakými jsou autentické chrámy hinduismu i buddhismu, svatyně, v níž meditoval samotný dalajláma, nebeské pohřebiště, tržiště či rušná indická ulice se skutečnou rikšou.

Shlédnout unikátní výstavu přijede možná i samotný dalajláma. Termín návštěvy však podle Švaříčka pořadatelé ještě neznají. "Na výstavu ale přivezeme tibetské mnichy a umělce z Himálají," dodal.

A co návštěvníky čeká?

Výstava sází na řadu smyslových a zážitkových aktivit. Hned při vstupu se návštěvník dostane do tropického pralesa, který se nachází pod Himálajem.

O výstavě

Výstav Šangri- la potrvá v brněnské Olympii až do listopadu.

Otevřeno je denně včetně nedělí a svátků od 10 do 20 hodin.

Vstupné pro dospělého člověka činí dvě stě korun, o víkendu pak dvě stě třicet.

Speciální nabídkou budou komentované prohlídky pro veřejnost od 15. května. V pracovní dny proběhnou v 17:00 a 18:00 hodin, o víkendech a svátcích vždy ve 14:00, 15:00, 16:00 a 18:00.

Tady lze narazit na terária se živými krokodýly a hady. Z houští pak vykukuje vycpaný indický tygr.

O kousek dále lze narazit na chrliče staré fontány napouštějící obří originální nádoby s vodou nebo chrám s jedinou živou bohyní světa - malebnou Kumárí. Švaříček upozorňuje na vzácnost, kterou jsou skutečná nosítka pro panenskou Kumárí.

Cestovatelský rozměr dodává expozici Šangri-la horolezecký základní tábor. "Všechny předměty tady jsou opět autentické," říká cestovatel Švaříček.

Vrcholem expozice je pak podle dalšího z pořadatelů Aleše Hrbka velehorská expozice s panoramaty Mount Everestu. "Simulace mrazu, sněhu a ledu společně s vichřicí věrohodně navodí pobyt v nejvyšších místech planety," přiblížil.

Modlitební mlýnky i exotické indické pivo

Největší prostor v expozici pak dostal Tibet. "Zde můžete vidět obří tibetské roury dunchen sloužící k troubení. Domy jsou vybaveny autentickým nábytkem," nastínil Hrbek.

Zájemci si mohou zatočit řadou modlitebních mlýnků, k dispozici jsou i obří mlýny. "Výstava je skutečně velmi interaktivní. Té daleké ciziny se tady lze přímo dotknout," doplnil ke kolekci další pořadatel Robert Porkert.

Při putování po brněnské Šangri-le se ovšem lze zastavit také ve zdejší čajovně, která servíruje indická piva Kobra a Kingfisher, indické čaje nebo indické placky roti a čapati.

Právě exkurzí do barevné Indie celá pouť vyvrcholí. K vidění jsou krámky exotického zubaře, holiče, žehliče šatů či zelináře. O nápodobu skutečnosti se tady stará protékající řeka Ganga s živými rybami a vedle ašramu se nacházející spalovací obřadními gháty mrtvých na bambusových nosítkách.

Do celého exotického hájemství lze vstoupit sedm dní v týdnu od desíti do dvaceti hodin. Výstava v brněnském nákupním centru Olympia pak potrvá až do listopadu.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Kamion u Brna vrazil do svodidel a převrátil se, D2 byla celou noc ucpaná

Převrácený kamion zablokoval u Sadské dálnici D11

Dálnici D2 z Lanžhota na Brno uzavřela v noci na úterý nehoda nákladního vozidla. Auto se na 3. kilometru u Brna...

Brno se stává městem důchodců, mladí odcházejí do nových bytů v okolí

Stavba nového parkovacího domu v Kopečné ulici v Brně finišuje.

Developeři staví v okolí Brna stovky bytů. Do nich se z velké části stěhují mladé páry a rodiny z krajského města. Ceny...

Vepřo knedlo zelo ve formě zmrzliny neprošlo, ale plísňový sýr boduje

Alžběta Floriánová a Aneli Mrázová (na snímku) nabízí své Brnuky na Zelném...

Lidé na jižní Moravě zaplatí za originální zmrzlinu i 55 korun. Zákazníky lákají hlavně kvalitní suroviny a neobvyklé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz