Vysokoškolákům začala škola. Oťukávají si Brno, město studia i mejdanů

  19:01aktualizováno  19:01
Tento týden začal na Masarykově univerzitě nový semestr a Brno pomalu bobtná o téměř osmdesát tisíc vysokoškoláků. Ti, kteří přijíždějí do města poprvé, přitom ocení rady od svých zkušenějších spolužáků. Brožury s jejich doporučeními dostávají novopečení studenti u zápisu nebo na studijním oddělení.

Studentům Masarykovy univerzity začal tento týden nový semestr (ilustrační foto). | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Když náhodou zabloudíte, pamatujte, že všechny cesty vedou na hlavní nádraží. Hlavně v noci."

To je jedna z užitečných rad, kterou čerstvě přijatí prváci dostali v příručce Survival Kit od svých starších spolužáků.

Ti, kteří v moravské metropoli možná přespali poprvé, ať už na koleji nebo privátě, pomoc starších určitě ocení. Nabídka je pestrá: průvodce prváka na Mendelově univerzitě, Prvákoviny do kapsy na Masarykově univerzitě anebo Příručka prváka od spolku Studenti pro studenty z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií na Vysokém učení technickém.

Studenti radí mladším spolužákům z vlastní zkušenosti

Sešity obsahují tipy o studentově alma mater i městě, ve kterém hodlá následujících pár let prožít. Jsou prvním záchytným bodem, od kterého se nastupující lidé mohou odpíchnout už v létě. Obvykle totiž brožuru dostanou na zápisu nebo si ji mohou stáhnout z webu.

"V naší redakci jsou samí studenti a čerství absolventi. Témata sestavujeme podle vlastních zkušeností a vydáváme příručku v mutaci pro každou z devíti fakult. Zabýváme se tím, co potřebuje student znát v prvních dvou semestrech o fakultě, informačním systému, menzách, dopravě nebo ubytování. Potom už se každý rozkouká," říká šéfredaktorka Prvákovin do kapsy Petra Štorková.

Krok jedna na cestě za poznáním vysokoškolského života tedy lze absolvovat z pohodlí domova. Druhý krok už ale nováčci musí udělat v Brně. V polovině září se zájemci mohou přihlásit do některého z informačně seznamovacích kurzů své fakulty.

"Setkáváme se s prváky dva dny po sobě, aby získali základní informace zážitkovou formou. První den se seznámí s budovami fakulty, druhý den poznají užitečná místa od kolejí přes divadla až po kavárny a diskotéky," popisuje Prvákoviny na Masarykově univerzitě jeden z jejich lektorů Václav Uzel.

Podobně vypadají jednodenní Vuťákoviny na osmi fakultách Vysokého učení technického.

"Brno studenti důkladně prozkoumají i díky soutěži s plněním úkolů na osmnácti místech v centru. Například musí zjistit u pokladny Student Agency, kolik stojí lístek do Košic a zpět. U každého místa se také musí vyfotit," vypráví studentský poradce Jiří Černý.

"Nejsem tak vyjevená a potkávám i známé tváře"

Jeden z kurzů zažila i čerstvá vysokoškolačka Adéla Klingelová z Kyjova. "Bylo skvělé, že veškeré informace nebyly z úst vyučujících, ale z úst starších děcek. Ti nám na rovinu řekli na všechno svůj názor a uvedli spoustu vychytávek, abychom studium využili naplno. Navíc si užívám, že teď nejsem ve škole tak vyjevená jako většina ostatních. Už potkávám známé tváře," pochvaluje si Klingelová.

K zážitkovým prohlídkám Brna se ale na rozdíl od brožur nedostane každý. "Bohužel máme omezenou personální i finanční kapacitu, na kurzy se může přihlásit jen asi desetina z přijatých studentů," posteskl si Černý.

Ani studenti Mendelovy univerzity nepřijdou zkrátka. Členové studentské komory akademického senátu pro ně tento týden pořádají čtyřdenní Zaškolovák od čtvrtka do neděle. Akce plná seznamovacích her i informací o jednotlivých fakultách se koná v jednom z kempů na Vranovské přehradě. Přihlásilo se na ni už čtyři sta zájemců.

Na nový semestr se těšili i provozovatelé klubů

Krok třetí udělaly tisíce studentů prvního ročníku v pondělí ráno, když nastoupily do zimního semestru. Že k vysokoškolskému životu patří i zábava, se pohotově snaží dokázat mnozí provozovatelé klubů.

Prim ovšem i potřetí hrají starší spolužáci. Na úterní odpoledne členové studentské Munie Masarykovy univerzity připravili na Flédě představení studentských spolků.

"Snažíme se zastřešovat studentské spolky, potažmo aktivní studenty naší univerzity. Na Flédě budou moct noví studenti poznat, do jak různorodých aktivit se můžou zapojit, a získat na spolky kontakty. A večer samozřejmě zakončíme první celouniverzitní párty. Zahájíme tak školní rok," popisuje prezident Munie Václav Prak.

Příští středu nováčky z celého Vysokého učení technického přivítá spolek Studenti pro studenty festivalem studentských kapel Hudba z FEKTu.

"První ročník byl v únoru, druhý v dubnu. Teď už se ale ustálil termín na konci září, festival se ukázal jako skvělá příležitost k přivítání starých známých po prázdninách i k seznamování s nově přijatými," vysvětluje člen spolku Lubomír Friml.

A tím výčet uvítacích akcí nekončí. S názvy jako Start semestru, Party Warm-up nebo Back To School se v brněnských klubech a diskotékách předhánějí

 "Brno včera konečně zase ožilo akčními lidmi, kteří jdou ven nehledě na to, co je za den v týdnu. Pro nás tvoří klíčovou část populace. Uvítací akce pro prváky jsou stěžejní. Čím dřív se jim v klubu zalíbí, tím větší je šance, že se do něj budou vracet," raduje se nad studentským návratem Aleš Kuchyňka z hudebního klubu Favál.

Autoři:

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

Další z rubriky

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Brno má nejvíc ambulancí v Evropě, pacienti ale čekají i řadu měsíců

Ilustrační snímek

V evropské zdravotní péči se Brno pyšní výjimečnou pozicí. Na počet obyvatel má totiž nejvíce ordinací ambulantních...

Kamion u Brna vrazil do svodidel a převrátil se, D2 byla celou noc ucpaná

Převrácený kamion zablokoval u Sadské dálnici D11

Dálnici D2 z Lanžhota na Brno uzavřela v noci na úterý nehoda nákladního vozidla. Auto se na 3. kilometru u Brna...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz