Hromadné propouštění ve vyškovském pivovaru se nekonalo, jeho budoucnost je ale nejistá

Hromadné propouštění ve vyškovském pivovaru se nekonalo, jeho budoucnost je ale nejistá | foto: Radek Miča, MAFRA

Vyškovské pivo se vaří dál, hromadné propouštění se zatím nekonalo

  • 1
Představenstvo Jihomoravských pivovarů udělalo nečekané rozhodnutí. Neposlalo vyškovský pivovar do útlumu, jak se očekávalo, a zrušilo hromadné propouštění jeho zaměstnanců. Budoucnost pivovaru zůstává však stále nejistá.

Státní pivovar ve Vyškově měl rozdat většině pracovníků výpovědi a od 1. července jít do útlumu. Tak si to přál jeho správce, ministerstvo zemědělství. Představenstvo společnosti však v poslední chvíli rozhodlo jinak.

Vyškovský pivovar

Vyškovský pivovar není zadlužený, vaří se v něm však stále méně piva a v loňském roce se už dostal do třicetimilionové ztráty. Do útlumu měl jít proto, aby se ztráta dál nezvyšovala.

Špatný stav pivovaru si někteří lidé vysvětlují tím, že se v něm v posledních letech často měnilo vedení a stát také dlouho otálel s jeho pronájmem. Prodat ho kvůli nevyřešeným stále církevním restitucím nemůže. (vha)

"Mělo být propuštěno čtyřiadvacet zaměstnanců, nakonec je jich asi pět. Rozhodnutí představenstva je naděje, že pivovar pojede dál," uvedl za odborovou organizaci pivovaru Martin Obruča.

Pivovar řeší i arcibiskup

Společnost podle Obruči obrátila kvůli tomu, že ukončení provozu pivovaru s více než třistaletou tradicí vyvolalo velkou nevoli. Petici proti zrušení pivovaru podepsalo na čtyři a půl tisíce lidí a na ministerstvo zemědělství přišlo kvůli němu několik dopisů.

Za jeho zachování se přimlouval hejtman Michal Hašek, vyškovský starosta Petr Hájek, senátor Ivo Bárek i bývalý sládek Josef Veselý. Strana Věci veřejné dokonce podala trestní oznámení na neznámého pachatele, aby se prošetřilo, jak se v tomto případě hospodařilo se státním majetkem.

Ministrovi dokonce psal i olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Část pozemků zdejšího areálu stále vlastní církev a i její majetek se tak znehodnocuje. Podle arcibiskupa se pivovar dostal do potíží i kvůli tomu, že ani po dvaceti letech není dostatek politické vůle řešit majetkové vyrovnání mezi státem a církvemi.

Postup představenstva zhodnotí ministerstvo

Ministerstvo zemědělství se již několikrát pokoušelo najít nájemce pivovaru. Žádného však nevybralo ani v posledním výběrovém řízení.

Proč pivovar společnost Jihomoravské pivovary neposlala do útlumu, vysvětlilo představenstvo tím, že chce předejít dalším ztrátám. A také chce, aby o osudu vyškovského pivovaru rozhodlo nové vedení ministerstva zemědělství.

Resortu se však nové rozhodnutí představenstva Jihomoravských pivovarů zřejmě nelíbí. "Sledujeme situaci ve vyškovském pivovaru. Svoláme valnou hromadu, aby zhodnotila postup představenstva s ohledem na plnění povinností vůči svému jedinému akcionáři, tedy ministerstvu zemědělství," uvedla jeho mluvčí Dita Vrbová.