Vyškov z rozpočtu zaplatí opravy chátrajícího domu i rolbu pro stadion

  9:19aktualizováno  9:19
Takřka 390 milionů korun si Vyškov vyhradil na příští rok. Za peníze z čerstvě schváleného rozpočtu město začne třeba opravovat zchátralý Greplův dům, do kterého chce sestěhovat úředníky, či budovat kruhový objezd a cyklostezku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Největší městskou investicí bude příští rok zaplacení oprav takzvaného Greplova domu na rohu Husovy ulice a náměstí Československé armády přímo vedle radnice. Zastupitelé rozdělili na dva roky výstavbu, která přijde celkem na sto milionů korun.

"První etapa bude stát pětatřicet milionů korun. Postupně spravíme nejošklivější budovu ve městě a zároveň sestěhujeme úředníky, kteří dosud sídlí na třech místech, do jedné budovy, což bude pro Vyškovany pohodlnější. Budou mít všechny odbory městského úřadu pohromadě," vysvětlil vyškovský starosta Jiří Piňos (ČSSD). Lidé by měli podle plánů chodit do spravené stavby za úředníky od konce roku 2013.

Kolik proteče městskou kasou

Město na provoz spotřebuje asi 390 milionů korun. Schodek bude 60 milionů korun. Část peněz si radnice vypůjčí z fondu bydlení, který vznikl z peněz na privatizaci bytů, část pokryjí úspory.

Město za pět milionů korun přestaví křižovatku ulic Dělnická a Sídliště Osvobození. Na pět milionů přijde i cyklostezka v ulicích Tyršova a Joklova. Pětatřicet milionů bude stát první etapa oprav zchátralého historického Greplova domu na rohu Husovy ulice a náměstí Československé armády ve Vyškově, kam by se na konci roku 2013 měli sestěhovat úředníci z několika budov ve městě.

Rozpočet počítá také s další výstavbou. Nebezpečnou křižovatku na průsečíku ulic Dědická a Sídliště Osvobození už příští rok nahradí kruhový objezd. Práce začnou o prázdninách.

Pět milionů korun pak půjde na vybudování cyklostezky mezi ulicemi Tyršova a Joklova a peníze potečou i do generální opravy Křečkovské ulice, jedné z hlavních dopravních tepen.

Radní si půjčí miliony, které město získalo prodejem bytů

Vyškov se ale v rozpočtu nevyhnul přibližně šedesátimilionovému schodku. "Osmnáct milionu se najde na běžném účtu města z letoška, zbytek si vypůjčíme z fondu bydlení, který vznikl díky privatizaci městských bytů," vysvětlil starosta Piňos a doplnil, že podmínky, za jakých to město může udělat, jsou nastaveny přísně. Fond je totiž určený především pro investice opět do bydlení.

Vyškov by ale naopak 2,2 milionu měl ušetřit na platech svých úředníků. Přesto ale městští zaměstnanci na výplatních páskách nižší čísla nenajdou.

"Snížení objemu těchto peněz celkem o tři procenta dosáhneme optimalizací. Neprodloužíme tak smlouvy lidem, kteří je mají na dobu určitou, nebo zaměstnancům v důchodovém věku. Jejich úkoly si rozdělí ostatní," vysvětlil Piňos.

Rozpočet odkývala i opozice

Pro rozpočet hlasovali i opoziční zastupitelé. "K ideálu má daleko, ale případné rozpočtové provizorium by zbytečně ohrozilo například získávání dotací," vysvětlil rozhodnutí opoziční Volby pro město zastupitel Radek Mikulka.

Podle něj by například více peněz měly získat školy a knihovna. "Rozpočet nijak neodráží, že se jim kvůli zvýšení DPH prodraží nákupy knih a učebnic," zmínil Mikulka.

Dodal, že opozice stejně počítá s tím, že se rozpočet v následujících měsících ještě promění. "Není vůbec jisté, jak na tom příští rok bude ekonomika. Pokud přijde recese, může se stát, že budeme muset výrazněji škrtat nebo přesouvat peníze z jednotlivých kapitol," komentoval Mikulka.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Podnikatel Rusňák prodal část investiční skupiny DRFG, chce ji posílit

David Rusňák, zakladatel finanční skupiny DRFG.

Zakladatel investiční skupiny DRFG David Rusňák už není jejím jediným akcionářem. Pětatřicetiprocentní podíl získala...

Nový stadion pro brněnskou Kometu vyroste na výstavišti za pavilonem Z

Dominantou areálu brněnského výstaviště je pavilon Z.

Na místě velodromu se nakonec nový hokejový stánek pro Kometu stavět nebude. Radní rozhodli, že ho posunou o několik...

Další rošáda v boskovické nemocnici, po Julínkovi končí také Janeček

Miloš Janeček skončí v čele boskovické nemocnice.

Výměna ve vedení jihomoravských Boskovic jako by automaticky znamenala i rošádu na postu jednatele městské nemocnice....

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz