Čtvrtek 15. dubna 2021, svátek má Anastázie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 15. dubna 2021 Anastázie

Švachulova chobotnice bobtná. Jako lžičkou zastavit povodeň, říká advokát

  12:31
Podáním obžaloby vyšetřování v korupční kauze týkající se veřejných zakázek úřadu Brna-střed zřejmě neskončí. Případ bude rozdělen do několika větví, jejichž hlavním pojítkem bude zřejmě nadále někdejší místostarosta za ANO Jiří Švachula. Vyšetřování ale podle kritiků komplikuje současný stav policie.

Ústřední postavou kauzy týkající se manipulace s veřejnými zakázkami na radnici Brno-střed má být radní Jiří Švachula z ANO. | foto: Profimedia.cz

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci musí stihnout podat obžalobu do soboty 7. března. Pokud se to povede, mohl by brněnský krajský soud začít kauzu projednávat už v květnu.

Fotogalerie

Potřebné úkony dokončuje také radnice Brna-střed, která je v roli poškozeného. Podle jejího advokáta Radka Ondruše se snaží ve spolupráci s vyšetřovateli vyčíslit škodu a určit okruh lidí, kteří za ni odpovídají.

„Výši škody zatím nevíme. Městská část se s ní připojí k žalobě nejpozději na začátku hlavního líčení u soudu. Škodu představuje minimálně výše poskytnutých úplatků,“ přiblížil Ondruš. Tu státní zástupce předběžně vyčíslil na 33 milionů.

Zároveň ocenil práci vyšetřovatele, jeho pomocníků a dozorového státního zástupce. „Jediným nedostatkem, který lze konstatovat, je nedocenění významu celé věci ze strany vedení policie. Jakkoliv je z dosud provedeného dokazování zřejmé, že problém je daleko rozsáhlejší než rozsah dosud sdělených obvinění, policejní prezident neurčil početnější vyšetřovací tým, nevyčlenil na objasnění této závažné trestné činnosti více pracovních skupin, ani stávajícího vyšetřovatele výrazněji neposílil,“ tvrdí advokát.

Případ ukázal limity policie

Podle jeho slov to nyní spíš než na týmovou práci vypadá na snahu jednotlivců o odhalení rozsáhlé a rozvětvené trestné činnosti s přesahem daleko mimo Brno-střed. „Je to jako se snažit s kávovou lžičkou zastavit povodeň,“ podotkl Ondruš.

Kauza tak podle všeho bude rozdělená do několika větví, jejichž hlavním pojítkem bude zřejmě nadále Švachula. Vyšetřování podáním obžaloby tedy neskončí. Podle Ondruše je nyní břemeno odpovědnosti na vedení státního zastupitelství, které by mělo usilovat o zřízení rozsáhlejšího a početnějšího pracovního týmu i cestou policejního prezidia.

Jeho mluvčí David Schön však tvrdí, že vyšetřování konkrétních případů má plně v kompetenci příslušný policejní útvar a vždy je vedeno pod dozorem státního zástupce. „Rozhodují o způsobu vyšetřování či nasazení konkrétních sil a prostředků,“ nastínil.

Kauza Švachula

 • 7. března 2019: Policie zasahuje na radnici Brna-střed. Obvinila devět lidí včetně místostarosty za ANO Jiřího Švachuly. 
 • 9. března 2019: Po několikahodinovém jednání poslal soud do vazby radního Švachulu, úředníka Petra Liškutina a tři podnikatele. Zbylí aktéři jsou stíhaní na svobodě. 
 • 1. července 2019: Desátým obviněným se stal vlivný politik za ODS Jiří Hos. Také jemu hrozí trest za účast v organizované zločinecké skupině, za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a přijetí úplatku. 
 • 28. listopadu 2019: Městský soud v Brně rozhodl, že Švachula zůstane ve vazbě. A to kvůli obavám, že bývalý politik uteče. Všichni ostatní obvinění přitom již byli propuštěni na svobodu.
 • 19. prosince 2019: Státní zástupce Radek Mezlík rozšířil obvinění na další lidi, celkově je jich tak jedenáct. Jde například o Luboše Krejčího, majitele firmy UNO, v. o. s. K tomu jsou obviněny dvě firmy. 
 • 26. února 2020: Policisté se opět pokoušejí rozmluvit Švachulu, ten však stále mlčí. 
 • 28. února 2020: Policisté doporučili podání obžaloby
 • Do 7. března 2020 musí Vrchní státní zastupitelství v Olomouci podat obžalobu.

Lidé z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci říkají, že právě případ rozsáhlé korupce na Brně-střed jasně ukázal současné limity policie, která si prochází personální krizí. Chybí podle nich hlavně operativci, kteří jsou schopní umístit do konkrétních prostor techniku, aby mohly být odposlouchávány dotyčné osoby.

Podle informací MF DNES tak vrchní státní zastupitelství mnohdy muselo vyvíjet tlak, aby v tomto směru byla policie aktivnější.

Ostatně stav policie včetně Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), která má od začátku případ „Švachulovy chobotnice“ na starosti, olomoucké vrchní státní zastupitelství kritizovalo ve svých výročních zprávách.

Na ně v souvislosti se zmiňovaným případem odkazuje i vedoucí odboru závažné hospodářské a finanční kriminality vrchního státního zastupitelství Pavel Šereda, pod nějž korupční kauza spadá. „Přetrvává zjevné přetížení NCOZ, které se projevuje také neschopností vytvářet pracovní týmy složené z většího počtu zpracovatelů,“ píše se v jedné z posledních zpráv. Kritika se týká rovněž pomalého zpracování elektronických dat z počítačů a mobilů, která jsou klíčová pro vyšetřování.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej na dotazy týkající se kritiky neodpověděl, protože vyšetřování může podle něj komentovat jen státní zastupitelství.

„Procenta pro efka“. V hledáčku policie také Faltýnkovi

V korupční kauze radnice Brna-střed policisté podle Aktuálně.cz podezřívají z braní úplatků i Jiřího Faltýnka, syna místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.


Podle serveru policejní odposlechy zachytily konverzaci, ve které se hovoří o odvádění údajných desátků z veřejných zakázek právě Faltýnkům. „Do zločinecké organizované skupiny lze zařadit i Jiřího Faltýnka, který z titulu své pozice u Tepláren Brno přímo ovlivňuje veřejné zakázky zadávané tímto subjektem spřízněným firmám,“cituje server z policejního spisu.


Detektivové mají například k dispozici nahrávku rozhovoru někdejšího místostarosty za ANO Jiřího Švachuly a majitele bezpečnostní agentury Samana El-Talabaniho, který je nyní v pozici spolupracujícího obviněného. Sešli se v kavárně v brněnském nákupním centru IBC.

Pohádali se, protože podle spisu politik za ANO kontaktoval přímo podnikatele Ivana Trunečku z firmy MTC-stav, čímž chtěl El-Talabaniho obejít. „Žes okradl Faltýnky a žes jim dal třicet procent místo těch padesáti, jak jste se domluvili. Tak toto vykládal Trunečka o tobě, aby se ochránil,“ říká na nahrávce El-Talabani.

V konverzaci také zaznívá označení „efka“, kterými jsou podle kriminalistů míněni právě Faltýnkovi. „Sám říkáš, že říkají lidi o mně, že jsem někomu já něco stopil. Já jsem nikomu nic nestopil. Ani efkovi starýmu, ani efkovi mladýmu,“ bránil se Švachula.

Jaroslav Faltýnek Aktuálně.cz řekl, že se Švachulou nemá žádný vztah. Jeho syn Jiří však uvedl, že se jeho otec a někdejší místostarosta Brna-střed dlouhodobě kamarádili.

Podle Seznam Zpráv figuruje v korupční kauze také jméno poslance za ANO Pavla Staňka. Vyšetřovatelé ho objevili na nahrávce konverzace mezi El-Talabanim a jeho obchodním partnerem Michalem Kovářem. „Tys tady nebyl, tak vytáhl peníze Staňkovi, co chtěl on,“ měl říci Kovář. „Já jsem mu to počítal, říkám: Honzo, jak málo, viděl číslo, kolik je hodně moc, tři sta dvacet, pro toho Staňka 180, a jsi na pěti stech,“ uvedl dále Kovář.

Staněk na uniklé odposlechy reagoval konstatováním, že s tímto případem nemá nic společného. (vh)

 • Nejčtenější

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Grepl: Kdo řekne covidu rýmička, toho zbiju. Hrachovina je blb

Když mluvil o koronaviru, se kterým svedl těžký zápas, oči se mu leskly a v povídání si musel dávat pauzy. Zasáhlo ho...

Žena v Brně zemřela po pádu ze sedmého patra, podle svědků umývala okna

Smrtelná zranění si přivodila žena, která v Brně vypadla ze svého bytu v sedmém patře paneláku. Snaha záchranářů o...

Makal tvrdě, dělal chyby. Šéfové nemocnic i politici se zastávají Blatného

Dělal chyby jako každý ministr. Některé výroky nebyly na místě. Resortu se ale ujal ve svízelné situaci, a když se boj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přestavby vil ohrožují čtvrť, která je muzeem pod širým nebem, říkají Brňané

Starousedlíci z brněnské Masarykovy čtvrti se bojí, že vlna rekonstrukcí zničí jedinečnost této lokality. Ta totiž díky...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

 • Další z rubriky

Firma od Brna bude jako první v Česku vyrábět ze starých PET lahví nové

Chtějí-li dnes výrobci nápojů v Česku využít při balení PET lahve, které vznikly recyklací těch starých, musejí hledat...

Filmaři zamíří do jeskyní i zámeckých komnat, další si rozdělí miliony

Jižní Morava vábí filmařské štáby. Zámky poslouží jako kulisy pro pohádku nebo závěr minisérie o Marii Terezii, v Brně...

Na hasiče se při požáru rodinného domu zřítila zeď, skončil v nemocnici

Při požáru rodinného domu na Tišnovsku utrpěl zranění jeden ze zasahujících hasičů. Zřítila se na něj nestabilní zeď....

Školy narychlo vyráběly stojánky na testovací sady, děti první den zvládly

Děti jsou opět v lavicích, testy hravě zvládly. Ty, jež rodiče nepustili, čeká samovýuka. Některým školám na jižní...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...