Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 19. května 2022 Ivo

Švachulova chobotnice bobtná. Jako lžičkou zastavit povodeň, říká advokát

  12:31
Podáním obžaloby vyšetřování v korupční kauze týkající se veřejných zakázek úřadu Brna-střed zřejmě neskončí. Případ bude rozdělen do několika větví, jejichž hlavním pojítkem bude zřejmě nadále někdejší místostarosta za ANO Jiří Švachula. Vyšetřování ale podle kritiků komplikuje současný stav policie.

Ústřední postavou kauzy týkající se manipulace s veřejnými zakázkami na radnici Brno-střed má být radní Jiří Švachula z ANO. | foto: Profimedia.cz

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci musí stihnout podat obžalobu do soboty 7. března. Pokud se to povede, mohl by brněnský krajský soud začít kauzu projednávat už v květnu.

Fotogalerie

Potřebné úkony dokončuje také radnice Brna-střed, která je v roli poškozeného. Podle jejího advokáta Radka Ondruše se snaží ve spolupráci s vyšetřovateli vyčíslit škodu a určit okruh lidí, kteří za ni odpovídají.

„Výši škody zatím nevíme. Městská část se s ní připojí k žalobě nejpozději na začátku hlavního líčení u soudu. Škodu představuje minimálně výše poskytnutých úplatků,“ přiblížil Ondruš. Tu státní zástupce předběžně vyčíslil na 33 milionů.

Zároveň ocenil práci vyšetřovatele, jeho pomocníků a dozorového státního zástupce. „Jediným nedostatkem, který lze konstatovat, je nedocenění významu celé věci ze strany vedení policie. Jakkoliv je z dosud provedeného dokazování zřejmé, že problém je daleko rozsáhlejší než rozsah dosud sdělených obvinění, policejní prezident neurčil početnější vyšetřovací tým, nevyčlenil na objasnění této závažné trestné činnosti více pracovních skupin, ani stávajícího vyšetřovatele výrazněji neposílil,“ tvrdí advokát.

Případ ukázal limity policie

Podle jeho slov to nyní spíš než na týmovou práci vypadá na snahu jednotlivců o odhalení rozsáhlé a rozvětvené trestné činnosti s přesahem daleko mimo Brno-střed. „Je to jako se snažit s kávovou lžičkou zastavit povodeň,“ podotkl Ondruš.

Kauza tak podle všeho bude rozdělená do několika větví, jejichž hlavním pojítkem bude zřejmě nadále Švachula. Vyšetřování podáním obžaloby tedy neskončí. Podle Ondruše je nyní břemeno odpovědnosti na vedení státního zastupitelství, které by mělo usilovat o zřízení rozsáhlejšího a početnějšího pracovního týmu i cestou policejního prezidia.

Jeho mluvčí David Schön však tvrdí, že vyšetřování konkrétních případů má plně v kompetenci příslušný policejní útvar a vždy je vedeno pod dozorem státního zástupce. „Rozhodují o způsobu vyšetřování či nasazení konkrétních sil a prostředků,“ nastínil.

Kauza Švachula

 • 7. března 2019: Policie zasahuje na radnici Brna-střed. Obvinila devět lidí včetně místostarosty za ANO Jiřího Švachuly. 
 • 9. března 2019: Po několikahodinovém jednání poslal soud do vazby radního Švachulu, úředníka Petra Liškutina a tři podnikatele. Zbylí aktéři jsou stíhaní na svobodě. 
 • 1. července 2019: Desátým obviněným se stal vlivný politik za ODS Jiří Hos. Také jemu hrozí trest za účast v organizované zločinecké skupině, za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a přijetí úplatku. 
 • 28. listopadu 2019: Městský soud v Brně rozhodl, že Švachula zůstane ve vazbě. A to kvůli obavám, že bývalý politik uteče. Všichni ostatní obvinění přitom již byli propuštěni na svobodu.
 • 19. prosince 2019: Státní zástupce Radek Mezlík rozšířil obvinění na další lidi, celkově je jich tak jedenáct. Jde například o Luboše Krejčího, majitele firmy UNO, v. o. s. K tomu jsou obviněny dvě firmy. 
 • 26. února 2020: Policisté se opět pokoušejí rozmluvit Švachulu, ten však stále mlčí. 
 • 28. února 2020: Policisté doporučili podání obžaloby
 • Do 7. března 2020 musí Vrchní státní zastupitelství v Olomouci podat obžalobu.

Lidé z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci říkají, že právě případ rozsáhlé korupce na Brně-střed jasně ukázal současné limity policie, která si prochází personální krizí. Chybí podle nich hlavně operativci, kteří jsou schopní umístit do konkrétních prostor techniku, aby mohly být odposlouchávány dotyčné osoby.

Podle informací MF DNES tak vrchní státní zastupitelství mnohdy muselo vyvíjet tlak, aby v tomto směru byla policie aktivnější.

Ostatně stav policie včetně Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), která má od začátku případ „Švachulovy chobotnice“ na starosti, olomoucké vrchní státní zastupitelství kritizovalo ve svých výročních zprávách.

Na ně v souvislosti se zmiňovaným případem odkazuje i vedoucí odboru závažné hospodářské a finanční kriminality vrchního státního zastupitelství Pavel Šereda, pod nějž korupční kauza spadá. „Přetrvává zjevné přetížení NCOZ, které se projevuje také neschopností vytvářet pracovní týmy složené z většího počtu zpracovatelů,“ píše se v jedné z posledních zpráv. Kritika se týká rovněž pomalého zpracování elektronických dat z počítačů a mobilů, která jsou klíčová pro vyšetřování.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej na dotazy týkající se kritiky neodpověděl, protože vyšetřování může podle něj komentovat jen státní zastupitelství.

„Procenta pro efka“. V hledáčku policie také Faltýnkovi

V korupční kauze radnice Brna-střed policisté podle Aktuálně.cz podezřívají z braní úplatků i Jiřího Faltýnka, syna místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

Podle serveru policejní odposlechy zachytily konverzaci, ve které se hovoří o odvádění údajných desátků z veřejných zakázek právě Faltýnkům. „Do zločinecké organizované skupiny lze zařadit i Jiřího Faltýnka, který z titulu své pozice u Tepláren Brno přímo ovlivňuje veřejné zakázky zadávané tímto subjektem spřízněným firmám,“cituje server z policejního spisu.

Detektivové mají například k dispozici nahrávku rozhovoru někdejšího místostarosty za ANO Jiřího Švachuly a majitele bezpečnostní agentury Samana El-Talabaniho, který je nyní v pozici spolupracujícího obviněného. Sešli se v kavárně v brněnském nákupním centru IBC.

Pohádali se, protože podle spisu politik za ANO kontaktoval přímo podnikatele Ivana Trunečku z firmy MTC-stav, čímž chtěl El-Talabaniho obejít. „Žes okradl Faltýnky a žes jim dal třicet procent místo těch padesáti, jak jste se domluvili. Tak toto vykládal Trunečka o tobě, aby se ochránil,“ říká na nahrávce El-Talabani.

V konverzaci také zaznívá označení „efka“, kterými jsou podle kriminalistů míněni právě Faltýnkovi. „Sám říkáš, že říkají lidi o mně, že jsem někomu já něco stopil. Já jsem nikomu nic nestopil. Ani efkovi starýmu, ani efkovi mladýmu,“ bránil se Švachula.

Jaroslav Faltýnek Aktuálně.cz řekl, že se Švachulou nemá žádný vztah. Jeho syn Jiří však uvedl, že se jeho otec a někdejší místostarosta Brna-střed dlouhodobě kamarádili.

Podle Seznam Zpráv figuruje v korupční kauze také jméno poslance za ANO Pavla Staňka. Vyšetřovatelé ho objevili na nahrávce konverzace mezi El-Talabanim a jeho obchodním partnerem Michalem Kovářem. „Tys tady nebyl, tak vytáhl peníze Staňkovi, co chtěl on,“ měl říci Kovář. „Já jsem mu to počítal, říkám: Honzo, jak málo, viděl číslo, kolik je hodně moc, tři sta dvacet, pro toho Staňka 180, a jsi na pěti stech,“ uvedl dále Kovář.

Staněk na uniklé odposlechy reagoval konstatováním, že s tímto případem nemá nic společného. (vh)

 • Nejčtenější

Při srážce s traktorem v norském tunelu zemřel přední český chirurg Paša

V Norsku zemřel při dopravní nehodě chirurg a traumatolog brněnské Úrazové nemocnice Libor Paša, který byl v minulosti...

Bude Hitlerova dálnice opravdu dálnicí? Obce jsou pro, stát chce třípruh

Premium Severní část silnice I/73, která povede ve stopě tzv. Hitlerovy dálnice, se nejspíš bude stavět jako třípruh. Nejen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tisíce u Znojma nalezených granátů z války odpálili pyrotechnici

V Únanově na Znojemsku se při výkopových pracích našlo velké množství munice z války, například přes 2 000 ručních...

Násilník zbil školačku do bezvědomí, útok měl podle policie sexuální podtext

Brutální napadení nezletilé dívky se sexuálním podtextem vyšetřují brněnští policisté. Neznámý agresor na ni zaútočil v...

Na Brněnsku hořel les. Hasiči vyhlásili 3. stupeň požárního poplachu

Nedaleko Újezdu u Rosic na Brněnsku hořel les. Hasiči původní 2. stupeň požárního poplachu zvýšili na 3. stupeň....

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

 • Další z rubriky

Další hádka o pravoslavný chrám. Biskup Izaiáš tentokrát přijel do Hodonína

Rozpory v pravoslavné církvi na Moravě se po Brně projevily také v Hodoníně. V neděli tam vikární biskup Izaiáš, který...

Všichni dvacítkou, auta na provizorním mostě pohlídá úsekové měření

Dodržování snížené rychlosti na provizorním mostě u Tomkova náměstí už za pár dní pohlídá první úsekové měření v Brně....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Do starého mostu v Brně se zakously hydraulické nůžky bagrů

Pomocí hydraulických nůžek začali v úterý stavbaři bourat krajní nosník starého mostu přes Svitavu v Provazníkově ulici...

Finanční analytický úřad zmrazil akcie ruského poslance v ČKD Blansko

Finanční analytický úřad předběžným opatřením zmrazil akcie ruského poslance Andreje Trifonova ve společnosti ČKD...

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...