Vyšetřování korupce na znojemské radnici po roce a čtvrt skončilo

  8:45aktualizováno  8:45
Po roce a čtyřech měsících, co protikorupční policie obsadila znojemskou radnici a odvedla z ní extajemníka radnice Vladimíra Krejčíře, aby jej obvinila z korupce, je vyšetřování tohoto případu u konce. S výsledky náročné mnohaměsíční policejní práce nyní žalobce seznámí všechny obviněné.

Bývalý tajemník znojemské radnice valdimír Krejčíř. | foto: Radek Miča, MAFRA

Kromě Krejčíře je mezi stíhanými i sedm podnikatelů ze Znojemska, kteří bývalému tajemníkovi úplatky podle spisu poskytli. "Až se s vyšetřováním obvinění seznámí, tak do měsíce podám obžalobu, nebo případ zastavím," řekl krajský státní zástupce Ivan Hrazdira, který má celou věc na starosti.

Případnou žalobu by tak Hrazdira mohl podle svého odhadu podat koncem února nebo začátkem března, a to ke Krajskému soudu v Brně. Počet obviněných ani podstata stíhání se podle žalobce v posledních měsících již nezměnila. "Jen došlo k upřesnění skutků," doplnil Hrazdira.

Případ byl složitý zejména co do množství zabaveného důkazního materiálu. Nejvíce práce dalo kriminalistům probrat se čtyřiceti pytli dokumentů, které byly zabaveny na znojemském městském úřadě poté, co policie Krejčíře zatkla.

"Během toho prvního půl roku nedělala policie nic jiného, než že se s těmito listinnými důkazy seznamovala," přiblížil břeclavský státní zástupce Tomáš Foldyna, který práci policistů od samého začátku dozoroval.

Nejenže bral úplatky, nechal si postavit i tenisový kurt

Bývalý tajemník znojemské radnice, který je vyšetřován na svobodě, byl původně podezřelý z toho, že za přidělení městských zakázek stavebním firmám převzal úplatky ve výši 150 tisíc korun.

Během vyšetřování však vyšlo najevo, že od firem, které zakázky získaly, bral nejen úplatky, ale nechal si od nich bezúplatně zvelebovat svůj dům. Tyto práce zahrnovaly dokonce i výstavbu tenisového kurtu.

Celková částka z úplatků se tak podle zajištěných listinných důkazů a obsahu e-mailové korespondence vyšplhala na skoro devět set tisíc korun.

Během vyšetřování se změnil i počet obviněných. Původně totiž byli obžalováni z poskytnutí úplatků majitelé firem Pozemní stavby Miroslav Šimeček, VHS Plus Stanislav Hahn, Zdeněk Novotný z prosiměřického truhlářství ZdeNo a Kamil Ludvík ze společnosti LukaWood.

K nim ale loni v létě přibyli i majitelé či jednatelé společností H&M plastová okna, brněnského TOP Servisu a lesnicko-dřevařské firmy Vysočinská lesní. Vladimír Krejčíř měl od nich podle spisu získat přes čtyři sta tisíc korun za hladké získání městských zakázek.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Další z rubriky

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

VIDEO: Do chodby vlétlo padesát netopýrů, schovali se za světla i hydrant

Do chodby vlétlo přes padesát netopýrů

Do všemožných úkrytů se snažilo schovat hejno netopýrů, které vlétlo do chodby výškového domu v Brně. Strážníci...

Opilec v reflexní vestě řídil dopravu u D1, hlídka jej musela odtáhnout

Dopravní policisté soutěžili v Brně, kdo lépe řídí provoz na křižovatkách. -...

Víc zmatků než užitku způsobil opilý muž, který se snažil řídit hustou dopravu poblíž Ostrovačic u Brna. Na samozvaného...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz