Třídí, chladí i sbírají. Výrobě vína čím dál víc vládnou moderní stroje

  6:36aktualizováno  6:36
Čím dál víc pomáhají vinařům nejmodernější technologické vychytávky. Přispívají k tomu, aby už při sběru bylo jisté, že vznikne špičkový produkt. Hrozny tak sbírají viniční „lunochody,“ nezralé kuličky rozpozná kamera a zkažení zabraňuje suchý led.

Filmaři používají zelené pozadí, vinaři zase modré. Alespoň ti v Novém vinařství v Drnholci. Právě modrý pás je součástí optické třídičky hroznů, která je jejich novým pomocníkem při letošním vinobraní.

Technologickou novinku používají jako vůbec první v Česku. „U nás je tato technologie téměř neznámá. Hodně se využívá třeba ve francouzském Bordeaux či v Burgundsku. Tam, kde chtějí, aby surovina do vína byla co nejlepší,“ vysvětluje ředitel Nového vinařství Petr Ptáček.

Princip je jednoduchý. Kuličky hroznů se vysypou na modrý pás, který je veze svižnou rychlostí 2,4 metru za sekundu pod oko kamery. Vinař může na jednoduchém displeji nastavit, jak moc chce materiál protřídit.

Zda se chce zbavit listů, řapíků nebo třeba zbloudilých berušek. A nebo chce odstranit i všechny nezralé či zdeformované kuličky. „Všechno, co takto nastavíme, optický třídič nepustí dál,“ líčí Ptáček.

Šetrné metody udrží víc zdravých látek

Na konci pásu všechny kuličky na zlomek okamžiku vyskočí do vzduchu a tam už přichází na řadu 96 vzduchových trysek. „To, co nemá pokračovat dál, jedna z těchto trysek odstřelí pryč,“ popisuje ředitel přístroj, který má při letošním vinobraní premiéru.

Fotogalerie

Na jeho pás se musí dostat kuličky už otrhané ze střapce. Tomu pomáhá další chytrý stroj. Každý hrozen chytí háčkem a speciální oklepávací „prsty“ cestou po pásu ze střapců oklepou kuličky.

Šetrné metody mají vinařům sloužit k tomu, aby ve víně zbylo co nejvíce zdraví prospěšných látek. V Drnholci dělají vše pro to, aby v bílém víně zůstal resveratrol – přírodní antioxidant, kterému se přisuzují léčivé účinky na řadu onemocnění.

„U Francouzů je prokázán nižší počet kardiovaskulárních onemocnění. A to díky tomu, že pijí červené víno, v němž resveratrol zůstává. V bílém víně se běžně nevyskytuje. My jsme však ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou vymysleli technologii, díky níž je možné docílit vyššího resveratrolu i v bílém víně,“ poodhaluje Ptáček novinku ve vinařství.

Suchý led brání oxidaci

Přístroje, které posílají do vína jen tu nejkvalitnější surovinu, proto doplňují i speciální nakvášecí kádě, kde je rmut neustále potopený a kvasí při nižších teplotách, aby prospěšná látka ve víně zůstala.

Právě nízká teplota je při zpracování hroznů mimořádně důležitá. Ve vinařství Kolby si proto letos poprvé začali sami vyrábět suchý led. Tekutý oxid uhličitý vhání do speciálního peletizéru, jenž z něj tlakem vytváří typický sníh. Tím vinaři zchladí právě posbírané hrozny na teplotu pod deset stupňů.

„Suchý led odebere energii z hroznů, které jsou vyhřáté z vinohradu. Když hrozny rychle zchladíme, zabráníme tím oxidaci a mikrobiální či enzymatické činnosti, které při vyšších teplotách rychle nastoupají. Hrozny ani rmut se tak nekazí, neoxidují, nehnědnou,“ vysvětluje důležitost procesu Ondřej Stejskal z vinařství Kolby.

Navíc díky tomu vinaři získají víc času na maceraci hroznů, při níž dochází k uvolňování důležitých látek, které vytváří strukturu vína. Suchý led v Kolby nepoužívají jen pro vlastní potřebu, ale nabízí ho i vinařům z okolí. A zájem je obrovský.

Ostatně právě proces zpracování hroznů je mnohdy alfou i omegou celé výroby vína. „To, že vstupní surovina bude perfektní, je základní předpoklad. Ovšem osobně jsem přesvědčen, že sedmdesát procent špičkového vína je právě ve zpracování hroznu,“ míní Zdeněk Tréšek, provozní ředitel Vinařství Volařík.

I to si práci v průběhu vinobraní usnadňuje a hlavně vylepšuje použitím nejmodernějších technologií. „Využíváme například moderní mlýnek a odstopkovač, které jsou v republice asi jen tři. V tom je naše velká devíza,“ popisuje Tréšek.

Kombajny jako lunochody

Také k lisování tady používají to nejmodernější, co je na trhu k dostání. Klenotem vinařství je pak čerpadlo s půvabným názvem Francesca, které je jedno z nejšetrnějších vůbec. V každé fázi stáčení zaručuje vždy jemný pohyb, přičemž se vždy bere ohled na primární cíl – víno.

Letošní ročník se zatím jeví slibně. „Bude pravděpodobně opět vyšší přírodní cukernatost v hroznech a musíme je stihnout posbírat dříve, aby nám v nich zůstala pikantní kyselinka, která je základem pro to, aby se nám zrodila krásně šťavnatá a svěží vína. Také se jeví, že letošní ročník bude díky dostatku sluníčka špičkový i na červená vína,“ sděluje David Šťastný z vinařství Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice.

Vinobraní je i tady v plném proudu. A i zde se spoléhají na technologii třeba už ve vinohradech.

„Na vinicích pracují již desítky let viniční kombajny, z nichž některé vypadají jako lunochody. Je nutné si přiznat, že pokrok se nezastavil ani zde a kombajny umí sbírat skutečně šetrně a kvalitně. Na těch nejlepších vinicích, které jsou na Valticku, Pálavě nebo Dunajovských kopcích, však stále sbíráme ručně,“ podotýká Šťastný.

  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Premium

Jak může matka zabít své dítě? Brňané zastavují na místě vraždy

Parkoviště za benzinkou na Hněvkovského ulici v Brně se stalo místem jednoho nejhrůznějších činů, jaké si dokážeme...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Ryb je navzdory suchu dost, sehnat větší kousek však bude problém

Rybáře letos trápil nedostatek vody a také chladné jaro. Na množství ryb a jejich ceně se to zřejmě neprojeví, s jejich...

VIDEO: Hledaný muž ve ferrari se nechal dopadnout kvůli nedání přednosti

Na netrpělivost na křižovatce v centru Brna doplatil padesátiletý cizinec ve žlutém ferrari. Poté, co nedal přednost...

Jedno místo za 300 tisíc. V Brně chtějí uklidit auta do skeletových domů

Jednoduchý betonový monolit založený na pilotech a umístěný přímo mezi paneláky. Za ideálních podmínek navíc zapuštěný...

Obyvatele domu vyděsily kaluže krve, opilec s ránou na hlavě spal doma

Četné krvavé stopy u vchodových dveří, na chodbě i ve výtahu vystrašily obyvatele jednoho z hodonínských domů....

Najdete na iDNES.cz