První výměna radních v Jihomoravském kraji. Zdravotnictví převezme ANO

  12:41aktualizováno  12:41
Poprvé od voleb Jihomoravský kraj zažívá personální změny. Pomalá příprava koncepce zdravotnictví stála místo radního Igora Chlupa. Resort od ČSSD získalo hnutí ANO, povede jej „akčnější“ Milan Vojta.

Novým radním pro zdravotnictví se stal Milan Vojta (ANO). | foto: archiv Milana Vojty

Před rokem Igor Chlup (ČSSD) jako krajský radní sliboval, že do dvanácti měsíců předloží koncepci jihomoravského zdravotnictví. Měla jasně určit, jakou péči budou jednotlivá zdravotnická zařízení v kraji poskytovat. V plánu je také vznik stovek lůžek pro dlouhodobě nemocné i spojení krajských nemocnic v jeden holding.

Přes nespočet jednání ale klíčový strategický dokument dosud neexistuje a pomyslná židle, která se už delší dobu pod Chlupem viklala, se definitivně převrhla ve čtvrtek. Po dohodě v koalici rezignoval na místo radního pro zdravotnictví. Výměnou za resort životního prostředí získalo post hnutí ANO. Krajští zastupitelé včera jako Chlupova nástupce potvrdili Milana Vojtu (ANO).

Koalice doufá, že dokáže zrychlit vznik koncepce a předložit ji do konce volebního období, tedy do podzimu 2020. Vojta na hejtmanství dosud působil jako uvolněný předseda sociálně-zdravotního výboru, kde ho vystřídá právě Chlup. Jedná se o první personální změny v krajském vedení od voleb.

„Už jako šéf výboru byl Vojta docela akční, takže věříme, že se díky němu pohneme dopředu,“ poznamenal náměstek hejtmana Jan Vitula (TOP 09).

Podle hejtmana Bohumila Šimka (ANO) bylo třeba zmíněné resorty oživit. „To neznamená, že tito radní pracovali špatně, ale chyběl ten správný tah na branku. Neslevujeme ze svých standardů, neměníme cíle,“ prohlásil Šimek, který inicioval vznik poradního sboru expertů.

Jeho členy jsou zástupci kraje, VZP i ředitelé nemocnic. „Pan Chlup vždy komunikoval otevřeně, ale reálně se vlastně nic nedělo,“ shrnul ostřeji ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus, který je také členem poradního sboru.

Chlup tvrdí, že osobně nespokojenost ze strany vedení nebo výtky týkající se práce v oblasti zdravotnictví nezaznamenal. „Přesto akceptuji dohodu koaličních stran,“ řekl.

Aféra s výletem na Ligu mistrů

Nový radní Vojta byl v minulosti místostarostou Břeclavi. Před dvěma lety však rezignoval poté, co ve sparťanském leteckém speciálu vyrazil do Moskvy na fotbalový zápas Ligy mistrů, který tam hrála pražská Sparta.

Milan Vojta (35)

  • Vystudoval pražskou soukromou LIGS University.
  • Je předsedou břeclavské organizace hnutí ANO.
  • Je zastupitel kraje i Břeclavi, kde působil jako místostarosta. Rezignoval po aféře s cestou na fotbalovou Ligu mistrů a zakázkou na svoz odpadu.
  • Následně pracoval jako specialista strategického nákupu ve firmě OTIS, která je největším výrobcem výtahů. Dříve byl také jednatelem městské společnosti Teplo Břeclav.
  • Než se stal krajským radním, zastával funkci předsedy krajského sociálně-zdravotního výboru.

Klub patří miliardáři Danielu Křetínskému, stejně jako společnost AVE. A právě ta tehdy přebrala v Břeclavi svoz a likvidaci odpadu, tedy zakázku za 17 milionů ročně. Ačkoli to Vojta odmítl, opozice v případu viděla střet zájmů i možné korupční jednání.

Pro kraj aféra nehraje roli. „Vedení hejtmanství o tom ví a v souvislosti s jmenováním Vojty do funkce radního to považuje za nepodstatné. Svoji práci pro kraj dosud vykonává odpovědně a k úkolům přistupuje velmi aktivně,“ uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Sám Vojta po odchodu z břeclavské radnice i poté, co získal mandát krajského zastupitele, prohlásil, že po žádné funkci neprahne. „Už při povolebních vyjednávání se nicméně došlo k závěru, že povedu sociálně-zdravotní výbor. Teď jsem jen změnil pozici. Co se týče důvodů, proč jsem rezignoval na pozici místostarosty, diskutovali jsme o tom hned na začátku volebního období a vedení kraje v tom nevidělo problém,“ řekl MF DNES Vojta.

Tvrdí, že jeho hlavním cílem je šlápnout do pedálů a skutečně pohnout s tvorbou koncepce zdravotnictví.

„Návrhů, jak řešit zdravotní péči v kraji, je spousta. Nyní si popisujeme reálný stav, který tu máme. Potřebujeme získat především tvrdá data, která nám ukážou rizika i benefity jiného uspořádání nemocnic, třeba právě spojením v jeden holding. Musíme definovat cílový stav, k němuž chceme dojít,“ nastínil své plány nový radní.

Životní prostředí pro Rajtšlégra

Poté, co rezignoval Chlup, přišla sociální demokracie o oblast zdravotnictví. Výměnou ale obratem získala životní prostředí. Miroslava Kubáska (ANO) ve čtvrtek nahradil na pozici radního Vít Rajtšlégr (ČSSD), starosta obce Ráječko na Blanensku.

„Věřím, že kolegové Rajtšlégr a Vojta přinesou do krajské rady nový pohled na spravované oblasti,“ prohlásila krajská předsedkyně ČSSD Naďa Křemečková.

Rajtšlégr chce kromě problematiky sucha řešit rovněž pomoc menším obcím, zejména v oblasti přípravy a budování vodárenské infrastruktury.

„Zaměřím se také na nakládání s odpady nebo hospodaření v lesích,“ přiblížil své hlavní plány nový radní.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

V den útoku na Kvitovou musel být na stavbě, tvrdí kolega obžalovaného

Obžalovaného Radima Žondru přivádí ke Krajskému soudu v Brně, který se zabývá...

Brněnský krajský soud pokračuje v projednávání případu napadení tenistky Petry Kvitové. Obžalovaným je Radim Žondra,...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Další z rubriky

Požár se třemi mrtvými dětmi vypukl od přímotopu, stíhán nikdo nebude

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Policisté ukončili vyšetřování požáru v Oleksovicích na Znojemsku, při kterém loni v březnu zemřely tři děti. Zjistili,...

Opilý muž se pohádal s nájemníky, pak jim hodil do okna plnou popelnici

Plnou popelnici hodil muž do bytu v brněnské Bystrci.

Muž posilněný alkoholem způsobil v neděli večer pozdvižení v bytovém domě v brněnských Židenicích. Nejdřív se tam...

Slováci u Brna zadrželi devět cizinců v autě, které jelo moc rychle

Slovenští policisté zadrželi devět cizinců, kteří před nimi ujížděli v BMW....

Devět cizinců původem z Iráku dostihli policisté v neděli dopoledne u Brna. Rychle jedoucího SUV si všimla už hlídka na...

Najdete na iDNES.cz