Výkopů v centru Brna přibude. Změní se jízdní řády, pěší zóny se uzavřou

  6:20aktualizováno  6:20
Kdo vystoupí na zastávce Moravské náměstí nebo Česká, připadá si jako na staveništi. Projít je čím dál těžší. Důvod? Rozsáhlé rekonstrukčním práce, které zahrnují úpravu kanalizace a vodovodů, trolejového vedení, lamp, chodníků, povrchů cest i výsadbu zeleně.

Výkop před Ústavním soudem na ulici Joštova v Brně budou nyní prozkoumávat archeologové | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Projekt se v příštích měsících posune do další fáze. "Hlavní zátěž čeká Moravské náměstí a přilehlé ulice od dubna, kdy se práce přemístí z podzemí na povrch. Budou tak uzavřeny pěší zóny a změní se tramvajová doprava. O všem se lidé včas dovědí," slíbil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Někteří Brňané rozkopané ulice rádi nevidí, nutnost rekonstrukce ale chápou. "Výkopy mi zase tolik nevadí. Nechodí se ale mezi nimi moc snadně, takže pokud by se to mělo ještě zhoršit, budu už určitě chodit jinudy," řekla Lucie Weberová, která místy často prochází.

K ní se připojuje i Brňan Jiří Ondrůj "Důležité je, aby se to stihlo včas dokončit a neprotáhlo se to nakonec třeba na tři roky," dodává muž.

Stížnosti na magistrát nechodí

Ne všichni jsou ale spokojeni s tím, jakým způsobem rekonstrukce probíhá. "Dělají to dlouho a není jasně vyznačené kudy kolem stavenišť mají lidé projít. Přijde mi to někde docela nebezpečné. Navíc nechápu, proč musí rozkopat celé okolí a nic nedokončí. Raději by to měli udělat postupně," stěžuje si důchodkyně Marie Sedláková, která přes Moravské náměstí chodí na cvičení jógy.

Podle Pavla Žáry ale zatím na magistrát žádná stížnost, která by se týkala rekonstrukčních prací, nedorazila.

Jedna část rekonstrukce už ale hotova je. V pátek skončily práce v části Moravského náměstí mezi ulicemi Brandlovou a Joštovou, kde se poslední dva měsíce opravovaly tepelné sítě Brněnských tepláren.

Největší část výkopových prací bude ale ukončena až v průběhu září a října letošního roku.

Archeologové odkrývají staré hroby i pozůstatky třicetileté války

Svou činnost obnovili i archeologové, kteří nemohli v minulých týdnech pracovat pro příliš mrazivé počasí. Nyní dokončují průzkum nedávno objeveného hřbitova u kostela sv. Tomáše, na kterém odkryli už na sedm desítek hrobů, a začínají se přemisťovat na ulici Joštovu, kde se kopat teprve začíná.

Nové poznatky přinesl i průzkum u severní strany kostela sv. Tomáše. Podle archeologa Václava Kolaříka ze společnosti Archaia, která vykopávky provádí, odkrytý základ zdiva napovídá, že tato strana kostela byla zřejmě natolik poničena při švédských útocích v roce 1645, že musela být v novověku znovu vystavěna.

Švédské vojsko tehdy Brno neúspěšně dobývalo po tři měsíce. Některá předměstí museli strhnout samotní obránci.

"To byl běžný obranný postup, který se týkal domů i kostelů. Strhnut byl například i františkánský kostel, který stával v prostoru dnešních Nových sadů," vysvětluje Kolařík.

Archeologové také u Běhounské ulice narazili na pozůstatky už třetího zděného domu, který patřil do brněnského předměstí a stál zde již před rokem 1350.

"Bylo zde celé středověké předměstí, takže je pravděpodobné, že takových domů jsou zde zakopány desítky. V rámci rekonstrukce je ale určitě všechny neodkryjeme," dodává Kolařík.

Rekonstrukce Moravského náměstí včetně ulice Běhounské začala v říjnu minulého roku a stála celkem téměř sto šedesát miliónů korun. Necelou polovinu z ceny zaplatila Evropská Unie.

Autoři:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Osobní vlak poblíž Brna srazil nezletilou dívku, na místě zemřela

Ilustrační foto

Střet s osobním vlakem u Tetčic nedaleko Brna nepřežila nezletilá dívka. Příčiny neštěstí na místě vyšetřují policisté,...

Další z rubriky

Vstupenky pověsili ve foyeru divadla, rozebraly si je děti z chudých rodin

„Padělání vstupenky je trestné. Budou-li předloženy při kontrole dvě vstupenky...

Více než devadesát vstupenek už zavěsili návštěvníci brněnského divadla Polárka ve foyeru. Udělali tak radost dětem z...

Souzený podnikatel Zadeh viní justici ze spiknutí. Brzy padne rozsudek

Íránec Shahram Abdullah Zadeh veřejně obvinil státní zástupce a soudce, že...

Jeden z nejspletitějších případů, jakými se nyní zabývají české soudy, se chýlí k prvnímu rozsudku. Podnikatel Shahram...

Na vesnicích vybudují společné zahrady. Poslouží k výuce i setkávání

Ilustrační snímek

Na jižní Moravě vzniknou sdílené zahrady. Poslouží dětem k výuce i k příjemnému posezení. Takovou cestou jdou zatím tři...

Najdete na iDNES.cz