Vykašlete se na Prahu a jeďte radši pít do Brna, láká Brity The Guardian

  6:57aktualizováno  6:57
Mnozí Britové stěží vědí, kde se Česká republika nachází. A o Brně nemají ani potuchy. Od soboty to však může být jinak. Vlivný list The Guardian totiž věnoval stránkový článek právě jihomoravské metropoli. A Brno představil jako velmi levné město s dobrým jídlem a pitím.
Brno je podle britského listu The Guardian levné a zábavné

Brno je podle britského listu The Guardian levné a zábavné | foto: Tomáš Ripel

"Brno je osvěžující, přátelské a nabízí úžasné pivo, které tu je levnější než voda, navíc je přátelštější než Praha," píše v článku pro The Guardian novinář Tim Bryan.

Podle mluvčího Asociace cestovních kanceláří Tomiho Okamury je článek v tak prestižním listu sám o sobě lákadlem. "Britové jsou na druhém místě zahraničních turistů, kteří míří do Česka. V Brně je však jeden problém. V noci je tu po většinu roku mrtvo. Chybí tu ulice s kavárnami či pěší zóna, kde to bude i v noci žít," podotýká.

Vize prohýřené noci přitáhne spíše mladší turisty

S tím souhlasí i Pavel Štébl, Brňan, který už dlouhá léta žije v Anglii. "Londýňané jsou trochu zmlsaní pěticí mezinárodních letišť a akčními nabídkami. Zatímco obrázek Týnského chrámu ani akční nabídky pražských hotelů v novinách či v metru nikoho nepřekvapí, malebné křivky Petrova jsem nikde nezahlédl. Nevím jestli jeden článek něčemu pomůže," konstatoval Štébl.

Článek v sobotním Guardianu město opěvuje, ale zaměřuje se pouze na hospody a bary v centu, kde za celý víkend neutratíte ani 70 liber (2000 korun), jak je zde levno.

"Město je představováno jako skvělý cíl pro studenty a mladé lidi, kteří se rádi baví a k tomu pijí, ne však pro rodiny s dětmi," míní Londýňanka Annabel Bartlettová.

Kromě barů láká Brno i na kulturu

Právě to by podle Richarda Morávka z reklamní společnosti Snip and Company mohl být problém. "Pokud do města zavítají turisté jen na nějaký večírek či povyražení, moc se nezmění a turistickému ruchu nepomohou. Naopak, jestli článek osloví ty, co chtějí něco poznat, mohl by být přínosem," uvádí Morávek.

Přilákat do jihomoravské metropole co nejvíce turistů se snaží i vedení města, a proto každoročně investuje do nejrůznějších festivalů a akcí zpříjemňujících turistům pobyt.

"I v době krize k nám jezdí turisté ze zahraničí. Pomalu se začíná ukazovat, že nejrůznější festivaly návštěvníky z jiných zemí zajímají," podotkl brněnský primátor Roman Onderka.

Britové přitom mají Brno přímo za humny. Do Londýna létá pravidelná linka společnosti Ryanair. Při jejím spuštění v roce 2005 létalo letadlo z Brna jednou denně. Od října loňského roku byl však provoz omezen a společnost Ryanair zrušila pravidelné úterní, čtvrteční a sobotní lety.

Co britové o brnu také napsali

Brno je překvapivě bohaté na památky, ať už na habsburské domy, operní budovy nebo komunistické koncertní sály. Třešničkou na dortu jsou ohromující ikony funkcionalistické architektury.

Pražané říkají něco v tom smyslu, že je Brno poslední obydlenou zatáčkou před Vídní nebo ospalou vesnicí na divokém východě. Ale není to pravda, Brno ospalé rozhodně není.

Brno se zdá přátelštější, uvolněnější a nabízí více zábavy než Praha, kde se o Brnu mluví jako o "komunistickém městě s barevnými budovami". Masový turismus se mu ale vyhýbá.

Senzačně zpěněné, chmelové a lokálně vařené pivo, jako je třeba Dalešické je tu doslova levnější než voda. A to i v nóbl nočních klubech.

Nejčtenější

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Při srážce tří aut v Kyjově zemřela řidička, dva muži jsou těžce zranění

Při srážce tří aut v Kyjově na Hodonínsku zemřela řidička, další dva šoféři...

Při střetu tří vozidel v Kyjově na Hodonínsku dopoledne zemřela řidička, šoféři dalších dvou aut utrpěli těžká zranění.

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Z moravské barokní sýpky vznikl hotel s dokonalým interiérem

Hotel Lotrinský ve Velkých Pavlovicích vznikl ze staré barokní sýpky, kterou...

Monumentální barokní sýpka v centru Velkých Pavlovic byla postavena na konci 18. století za vlády císaře Josefa II.,...

Další z rubriky

Hraboše kolem Brna trávila firma Bonagro, jed mohl zahubit i zajíce

ilustrační snímek

Jed na hraboše Stutox II rozmetal minulý týden na některých polích u Brna zemědělský podnik Bonagro. Jeho ředitel Roman...

Soud odmítl žalobu Dětí Země na stavbu nového nádraží v Brně

Současná podoba části největšího brněnského vlakového nádraží.

Krajský soud v Brně odmítl žalobu spolku Děti Země proti územnímu rozhodnutí na stavbu brněnského nádraží v odsunuté...

Kuřák i deodorant kolem vás vytvoří smog asijského velkoměsta, říká vědec

Ondřej Mikeš ukazuje malou krabičku s GPS a prachovým senzorem, kterou u sebe...

„Mobilní“ monitorovací stanice letos v dubnu a červnu udělali z vybraných Brňanů vědci z Masarykovy univerzity....

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz