Složení koalice v Brně stále není jasné, dohodu brzdí konflikt v KDU-ČSL

  8:52aktualizováno  8:52
Koaliční jednání v Brně pokračují. Uzavření dohody se stále oddaluje. Otázkou také zůstává, zda budou součástí vedení na magistrátu lidovci.

Náměstek jihomoravského hejtmana Stanislav Juránek. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Kdykoliv se novináři v posledních týdnech ptají vedoucích představitelů brněnské KDU-ČSL na výsledek jednání o jejich návratu do magistrátní vlády, dozvědí se, že je třeba ještě udělat hodně práce.

„Není důležité se dohodnout co nejrychleji. Zásadní je probrat soulad programových priorit, aby nová koalice byla stabilní,“ tvrdil třeba šéf brněnské KDU-ČSL Jiří Mihola už před třemi týdny. A od té doby se rétorika lidovců příliš nezměnila.

MF DNES ovšem zjistila, že oddalování uzavření koaliční dohody má i jiný důvod. Pokud by se totiž dokument podepisoval v úterý, lidovci by měli zásadní problém. Místo sedmi podpisů svých zvolených zastupitelů jsou totiž schopní dát dohromady zatím pouze čtyři. Další tři lidovci s odsouhlasením návratu do koalice váhají.

I s pouhými čtyřmi lidoveckými hlasy by vzniklý slepenec pěti stran měl stále pohodlnou většinu 31 zastupitelů. Takový scénář by ale znamenal ostudu pro vedení lidovců, kteří jsou jinak proslulí stranickou disciplínou.

Podpis odmítá přidat Juránek i bývalá náměstkyně Liptáková

Roli „zlého muže“, který se snaží dohodu s ANO, Žít Brno, zelenými a TOP 09 torpédovat, podle několika zdrojů MF DNES opět hraje Stanislav Juránek, ač to opakovaně popírá. Současně je totiž i náměstkem hejtmana Michala Haška (ČSSD). ANO a primátor Petr Vokřál budou pro Haška zásadním konkurentem v krajských volbách za pět měsíců. Právě Hašek tak má největší zájem udržet vedení Brna co nejdéle v rozkladu.

Nahrát mu k tomu může i dosavadní náměstkyně primátora Klára Liptáková, jež svůj stranický boj o příklon lidovců k ČSSD prohrála. Po sérii rezignací je jen řadovou zastupitelkou. Na otázky MF DNES v pondělí nereagovala, lidovecké vedení však dotazy na jednotnost klubu odráží.

„S Klárou Liptákovou jsem mluvil, probírali jsme právě koaliční dohodu. Text dokumentu není hotový, finální verze se bude vyjednávat teprve nyní. Pokud ji vyhodnotíme jako kvalitní, předpokládám, že se k tomu postavíme jednotně jako městský výbor i klub zastupitelů,“ konstatoval šéf klubu zastupitelů Petr Hladík, který tuto funkci převzal po Liptákové.

Primátor Vokřál se ovšem v hodnocení fáze vyjednávání s Hladíkem rozchází. „Nemyslím si, že by ještě zbývalo něco, na čem jsme se nebyli schopní dohodnout. Text koaliční smlouvy existuje, nyní se budou jen ladit formulace,“ uvedl před dalším koaličním jednáním.

Třecí plochy? Svou variantu nádraží ANO nepožaduje

Nejviditelnější překážky jsou přitom nejspíš vyjasněné. Změnu vedení městských firem lidovci odsouhlasili už před podpisem smlouvy o spolupráci s ČSSD a vypuknutím koaliční krize. A hnutí ANO zase rychle vycouvalo z nápadu prosadit do koaliční smlouvy zkoumání vlastní varianty přesunu nádraží, jež by zahrnovala využití současné budovy pro regionální dopravu. Podle Vokřála se koaliční smlouva bude věnovat jen oficiálním variantám – „řeka“ a „Petrov“.

A jasno je nejspíš i v tom, kdo pustí jedno křeslo v jedenáctičlenné radě ve prospěch TOP 09, jež v koalici přibyla. I když to ani jedna ze stran nechce komentovat, lidovci podle zdrojů MF DNES souhlasili s tím, že se jednoho ze tří křesel, která měli v původní sestavě, vzdají.

Přesně za týden se koná zastupitelstvo, na němž by podle plánu primátora Vokřála měla koalice zasednout v novém složení. „Neumím si představit, že by se to nemělo stihnout. Vycházíme z toho, že se tak stane,“ řekl Vokřál. Dal ale najevo obavy, že se uzavírání koaliční smlouvy pokusí lidovci napojení na Haška zbrzdit. Podle něj je teoreticky ve hře varianta mimořádného zastupitelstva týden po tom řádném. Tuto možnost zmínil i Hladík.

Autoři: ,

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Při srážce tří aut v Kyjově zemřela řidička, dva muži jsou těžce zranění

Při srážce tří aut v Kyjově na Hodonínsku zemřela řidička, další dva šoféři...

Při střetu tří vozidel v Kyjově na Hodonínsku dopoledne zemřela řidička, šoféři dalších dvou aut utrpěli těžká zranění.

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Další z rubriky

V Brně „dají“ Václavu Havlovi jako dárek k narozeninám speciální lavičku

Lavička Václava Havla je pamětní místo v podobě dvou křesel spojených kulatým...

V Brně už má Václav Havel vlastní uličku, teď ale prvnímu polistopadovému prezidentovi věnují také lavičku. Její...

Rodiče dětem na táboře nechybí. Některé ani nepíšou domů, říká vedoucí

Táborová instruktorka Veronika Cejpková vyráží s dětmi ve věku od devíti do 15...

Sbalit do krosny spacák, ešus, nejnutnější oblečení, obout dobře prošlápnuté boty, přepočítat děti a nasednout brzy...

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Advantage Consulting, s.r.o.
CUSTOMER CARE COORDINATOR SPANISH + ITALIAN

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 31 000 Kč

Najdete na iDNES.cz