Za vraždu ve vlaku zvýšil vrchní soud muži trest z osmi na deset let

  12:22aktualizováno  12:22
Olomoucký vrchní soud zvýšil čtyřicetiletému Martinu Vlčkovi trest za loňskou vraždu ve vlaku jedoucím z Brna do Adamova z osmi na deset let. Vyhověl tak státnímu zástupci, který žádal přísnější potrestání.

Martin Vlček byl u Krajského soudu v Brně odsouzen na osm let, vrchní soud v Olomouci mu trest zvýšil na deset let | foto: Václav Šálek, ČTK

Muži původně hrozilo deset až osmnáct let, podle odvolacího soudu není mimořádné snížení trestu pod spodní hranicí trestní sazby v tomto případě na místě. Rozsudek je pravomocný.

Vlček půjde do vězení za vraždu a za nedovolené ozbrojování. „Soud prvního stupně dospěl k názoru, že jsou zde mimořádné okolnosti případu, které snížení pod základní trestní sazbu odůvodňují. My jsme tento názor nesdíleli,“ uvedl mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik.

Proti původnímu rozsudku se odvolal také obžalovaný, který žádal soud o překvalifikování na usmrcení z nedbalosti, za což by mu hrozily maximálně tři roky vězení. Hájil se tím, že k výstřelu došlo neopatrnou manipulací. Podle vrchního soudu šlo však o vraždu, opřel se přitom i o znalecké posudky.

„Obžalovaný byl srozuměn s následkem smrti, a to zejména s ohledem na charakter použité zbraně, kdy musel nejprve dostat nábojnici do nábojové komory a následně zmáčkl spoušť, k čemuž potřeboval značné množství síly. Ze znaleckých posudků i z jeho výpovědi vyplynulo, že spoušť zmáčkl úmyslně, bylo vyloučeno, že by náboj vyšel samovolně,“ doplnil Cik.

Když vytáhl ve vlaku zbraň, byl opilý

Událost se stala loni 22. září, kdy jel Martin Vlček z Brna se svým kamarádem z Brna z oslavy narozenin. Ve vlaku se mu chtěl jako fanoušek zbraní pochlubit pistolí, kterou našel v bytě po svém zemřelém otci. Ze zbraně ale najednou vyšel výstřel.

Soudní lékař propočtem zjistil, že v inkriminovanou dobu byl obžalovaný v silně podnapilém stavu. „Hovoříme o rozmezí 1,9 až 2,5 promile alkoholu,“ vysvětlil znalec z oboru soudního lékařství Jan Krajsa.

Vlček sám přiznal, že vypil asi jedenáct piv. Podle soudce Petra Jirsy si ale plně uvědomoval, co činí.

„Zvláštní, že si pamatujete, jak vám zbraň cinkla o lavici, ale už nevíte, komu jste ji ukazoval a kdy přišel výstřel,“ podivoval se už dříve soudce brněnského krajského soudu Petra Jirsa, který pustil videozáznam z rekonstrukce případu, což není u soudu úplně obvyklé.

Střelec pak vyhodil pistoli z okna a utekl

Že se děje něco vážného, začalo ostatním cestujícím docházet až ve chvíli, kdy se postřelený muž skácel k zemi. Někdo z nich okamžitě zatáhl za ruční brzdu, aby zastavil vlak.

Toho Vlček využil. Utekl na záchod, kde zbraň vyhodil z okna, a pak vyběhl ven z vlaku. „Když na místo přijeli záchranáři, muži už nemohli pomoci,“ řekl Krajsa.

Kulka prošla oběti břichem, zasáhla aortu a zastavila se o bederní obratel. „Střela směřovala shora dolů. Na těle jsme nenašli stopy značící, že se dotyčný snažil bránit,“ přednesl ještě Krajsa závěry pitvy.

Autoři: ,

Nejčtenější

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Při srážce tří aut v Kyjově zemřela řidička, dva muži jsou těžce zranění

Při srážce tří aut v Kyjově na Hodonínsku zemřela řidička, další dva šoféři...

Při střetu tří vozidel v Kyjově na Hodonínsku dopoledne zemřela řidička, šoféři dalších dvou aut utrpěli těžká zranění.

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Z moravské barokní sýpky vznikl hotel s dokonalým interiérem

Hotel Lotrinský ve Velkých Pavlovicích vznikl ze staré barokní sýpky, kterou...

Monumentální barokní sýpka v centru Velkých Pavlovic byla postavena na konci 18. století za vlády císaře Josefa II.,...

Další z rubriky

Hraboše kolem Brna trávila firma Bonagro, jed mohl zahubit i zajíce

ilustrační snímek

Jed na hraboše Stutox II rozmetal minulý týden na některých polích u Brna zemědělský podnik Bonagro. Jeho ředitel Roman...

Také Brno vyjde vstříc rodičkám, chystá centrum pro porody bez lékaře

Ilustrační snímek

Po vzoru Prahy plánuje také Brno nové centrum, kde se o těhotné ženy postarají výhradně porodní asistentky. Záměr má...

Soud odmítl žalobu Dětí Země na stavbu nového nádraží v Brně

Současná podoba části největšího brněnského vlakového nádraží.

Krajský soud v Brně odmítl žalobu spolku Děti Země proti územnímu rozhodnutí na stavbu brněnského nádraží v odsunuté...

Najdete na iDNES.cz