Vrah, který vše sváděl na mrtvé, přišel na stanici ve slipech

  9:43aktualizováno  9:43
Na dvaadvacetiletého muže, který ve čtvrtek 4. prosince 2003 půl hodiny po poledni vešel do policejního oddělení v Ivančicích, byl žalostný pohled. V chladném a pošmourném počasí měl na sobě jen tričko, ponožky a slipy. Vyprávěl, jak přišel o oděv, boty, zbraň, ale též o víc než 24 milionů korun.

Michal Raveane | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Peníze měl jako velitel vozidla bezpečnostní agentury Securitas převézt z brněnských poboček České spořitelny do centrály v Kounicově ulici.

Další okolnosti případu pak popsal kriminalistům speciálního týmu, který kvůli případu vznikl.

. kriminální kauzy

Seriál o závažných kriminálních případech posledních dvaceti let na jižní Moravě

Mladík uvedl, že se jmenuje Michal Raveane a bydlí nedaleko Brna. Do služby ten den nastoupil spolu s třiadvacetiletým Davidem Czyžem, pracovníkem přijatým k agentuře měsíc před touto událostí.

Děravá výpověď
David Czyž byl určen jako řidič a on jako velitel vozu Škoda Felicia. Před devátou převzali v pobočce České spořitelny v Králově Poli poslední várku peněz. Pak se velitel napil limonády, kterou do auta přinesl David Czyž, a krátce nato upadl do bezvědomí.

Když se po nějaké době probral, zjistil, že je ve vozidle sám, polonahý a spoutaný prádelní šňůrou. "Poté, co se osvobodil, zjistil, že je u Radostic. Na dotaz, zdali se domnívá, že pachatelem je David Czyž, bez váhání uvedl, že to nikdo jiný ani udělat nemohl.

Kriminalisté ohledali auto bezpečnostní agentury a okolí. Zjistili, že místo u Radostic není místem loupeže - ta se odehrála jinde. Od jednoho svědka pak kriminalisté zjistili, že podobný vůz viděl na polní cestě v okolí Panského vrchu u Ostopovic - téměř osm kilometrů daleko.

V blízkosti podle svědka stálo další vozidlo - Škoda Rapid modré barvy. Když se k vozidlům přiblížil, jejich řidiči rychle odjeli. V každém autě seděla pouze jedna osoba.

Krev a nábojnice
Pátrání na území Panského vrchu přineslo výsledky. Kriminalisté našli tratoliště krve, tři nábojnice ráže 7,65 a nedopalek cigarety. Protože Raveane nebyl zraněn tak, aby zanechal tratoliště krve, dostávala jeho původní výpověď trhliny.

Současně bylo po Davidu Czyžovi vyhlášeno celostátní pátrání. Nebylo možné vyloučit, že je buď pachatelem loupeže, nebo dokonce její obětí.

Třetí verze: fingovaná loupež
Výsledky genetických expertiz, zejména pak vyhodnocení slin z nalezeného nedopalku, jednoznačně prokázaly, že tuto cigaretu nekouřil nikdo jiný než Michal Raveane. Tím dostala trhliny ta část jeho výpovědi, ve které tvrdil, že do bezvědomí upadl v Králově Poli a probral se až u Radostic.

Rozbor jeho krve pak naprosto znevěrohodnil jeho tvrzení o bezvědomí. Nenašly se totiž v ní žádné stopy po toxických látkách, lécích nebo jedech. Další genetická expertiza prokázala, že tratoliště krve zanechal na Panském vrchu Czyž.

David Czyž dojížděl do Brna za prací z venkova. Nikdy nebyl trestán, zaměstnání v agentuře mu vyhovovalo a byl s ním spokojen. Řada lidí z jeho okolí potvrdila, že by nebyl schopen provést násilný čin.

Raveane byl oproti Czyžovi zadlužen a o jeho pochybné finanční aktivity se ještě před nástupem k bezpečnostní agentuře zajímala policie. Zaměstnavateli dokonce nahlásil ztrátu přepravovaných peněz, vybraných z bankomatu, které musel splácet.

V den loupeže také - jako velitel vozu - porušil vnitřní řád agentury a místo svážení peněz z jednotlivých poboček na tři etapy zvolil svoz jednorázový. Tím vznikla mnohem vyšší škoda.

Loupežné přepadení provedl velitel vozu
Jednou ze silných zbraní kriminalistů jsou verze vytvořené hned na počátku vyšetřování. V tomto případě byly tři, z nichž ta poslední byla pravdivá. Loupežné přepadení měl na svědomí velitel vozu s dosud neznámou osobou, přičemž zabili řidiče a mrtvolu ukryli na neznámém místě.

Před kriminalisty stály tři úkoly - zjistit společníka vraha, najít tělo oběti a zjistit, kde jsou peníze.

Jedinou stopou k vypátrání vrahova společníka byla informace svědka, že na Panském vrchu viděl kromě vozidla Securitas i auto Škoda Rapid modré barvy.

Mezi majitele takového vozidla patřil i osmadvacetiletý Milan Staněk z menší obce nedaleko Brna. Zvláštní bylo, že od data loupeže auto nepoužíval a neparkoval ani blízko bydliště. Stejně jako Michal Raveane byl zadlužen, navíc se spolu znali z herny Texas v Rosicích.

Do herny chodil i čtyřiadvacetiletý Ondřej Novák, který se znal se Staňkem i Raveanem. Mezitím Raveane za několik dnů po loupeži ukončil s agenturou Securitas pracovní poměr. Kriminalisté zjistili, že si pořídil nový mobil a dvakrát týdně měnil SIM kartu.

Také si pořídil novou zbraň a koupil si nové auto Audi A6, které zaregistroval na jméno svého známého. Krom toho si pronajal v Rosicích byt.

Raveane, Staněk, obě jejich přítelkyně a Ondřej Novák byli zatčeni. Krátce poté se Michal Raveane k vraždě Czyže přiznal. Nemohl totiž vysvětlit, proč kriminalistům zatajil důležité okolnosti přepadení či proč kriminalistům jako svědek lhal, když oznamoval přepadení.

Také nebyl schopen vysvětlit, kde vzal tolik peněz na drahé auto a nákladný život. Jako společníka vraždy uvedl svého kamaráda Milana Staňka.

Akci vymysleli v herně
Pak dopodrobna popsal, jak čin provedli: na loupeži se domluvili v herně Texas v Rosicích a dokonce si připravili plán.

Po výběru peněz z pobočky České spořitelny v Brně-Králově Poli řekl řidiči, aby zajel mimo Brno za jedním mužem, který mu dluží peníze. Czyž uposlechl a zavezl ho do lesa u Ostopovic (Panský dvůr). Tam čekal Milan Staněk a společně sehráli divadelní etudu o dluhu a potížích s jeho splácením.

Raveane pak nastříkal do očí nic netušícímu Davidu Czyžovi slzný plyn. Když Czyž upadl na zem, vytáhl pistoli a z bezprostřední blízkosti začal střílet. Poprvé se netrefil, ale další rány zasáhly hlavu a tělo oběti. Způsob provedení připomínal popravu.

Nacpali mrtvolu do kufru modrého vozidla Škoda Rapid a dovnitř přihodili i ukradené peníze. Každý odjel jiným směrem. Staněk s mrtvolou a penězi domů, Raveane do Radostic. Staněk si doma vyměnil auto a jel do Radostic na smluvené místo.

Raveane se na polní cestě svlékl a nechal se svázat. Jeho úkolem bylo čekat, až ho tam někdo najde. Aby v autě polonahý nezmrzl, nechali zapnutý motor a topení. Pak Staněk vzal jeho věci a opět odjel domů. Doma pak všechno spálil.

Raveane: Trest je smrtící
Protože nikdo dlouho k vozidlu agentury Securitas stojícímu na polní cestě nepřicházel, podařilo se Raveanbspnovi ze spoutání uvolnit, z auta vylézt a oznámit policii přepadení.

Chyběly ještě odpovědi na dvě podstatné otázky. Kde je ukryta mrtvola a kde jsou peníze. Pod tíhou bezvýchodné situace otázky zodpověděl Milan Staněk. Se škodovkou zajel na dvůr svého kamaráda Ondřeje Nováka. Mrtvolu vytáhli z kufru auta, svlékli ji a hodili do septiku. Do septiku hodili i další věci zavražděného - plynovou pistoli a mobilní telefon. Oděv oběti spálili v kamnech.

Za to dostal Novák na ruku sto tisíc korun. Původně mělo být zničeno i Staňkovo auto, ten ale od záměru ustoupil - bylo mu auta líto, protože je celé vlastnoručně renovoval...

Odcizené peníze Staněk schoval pod práh obývacího pokoje v domě svých rodičů, se kterými žil ve společné domácnosti. Kromě 16 milionů korun tam kriminalisté našli i smrtící zbraň.

Během necelých čtyř měsíců se aktérům případu podařilo utratit téměř osm milionů korun. Kromě třiceti ojetých aut, včetně odtahového vozu, policie zajistila i luxusní nábytek, počítače a domácí spotřebiče, které zaplnily pět kamionů.

Než začal soud, Milan Staněk se odsoudil sám - spáchal 11. července 2004 ve vazbě sebevraždu. Michal Raveane se před soudem snažil všechno svést na zemřelého Staňka, stejně jako sváděl své přepadení a krádež peněz na Czyže.

Neuspěl. Byl odsouzen k 17 letům vězení se zvýšenou ostrahou a úhradě šesti milionů korun. Odvolací soud rozsudek potvrdil.

Při vynášení konečného rozsudku si Raveane posteskl: "Sedmnáct let ve zvýšené ostraze, to je naprosto smrtící." Další dva lidé v této kauze byli za trestné činy nadržování a podílnictví odsouzeni k 20 a 18 měsícům vězení.

Autor:

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Další z rubriky

Pokud bude vinice Šobes v UNESCO, přiláká moc turistů, bojí se ochranáři

Šobes patří mezi deset nejlepších poloh pro pěstění vína v Evropě.

Plán zapsat vinici Šobes na seznam světového dědictví existuje už pět let, ale zatím se nikam neposunul. Naráží na...

Bál jsem se mluvit na učitele, líčí buddhistický mnich studium v Brně

Buddhistický mnich Dharmapriya Sraman při stáži na Masarykově univerzitě...

Ze Srí Lanky do Brna se vydal buddhistický mnich Dharmapriya Sraman letos v únoru. Na šestiměsíčním studijním pobytu ho...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk
Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk

Trávíte s dětmi prázdniny a sháníte tipy na aktivity? My si doma občas hrajeme s bublinami, což moje kluky moc baví. Rádi je vyfukují, koukají, jak je tvořím já a praskají je.

Najdete na iDNES.cz