V Moravském krasu odstraňují bariéry, na dno Macochy se podívají vozíčkáři

  14:36aktualizováno  14:36
Když se chtěla vozíčkářka Leona Hájková z Boskovic v minulosti podívat do Punkevních jeskyní a na dno propasti Macochy v Moravském krasu, měla smůlu. Turistické lákadlo bylo vozíčkářům a zdravotně postiženým zapovězené. Od pondělí to už ale neplatí.

Vozíčkáři se nyní dostanou až na dno propasti Macochy. | foto: Pavel Šmerda, 5plus2.cz

"Je to jenom dobře. S chutí se zajedu do Moravského krasu podívat. Byla jsem už ve Sloupsko-šošůvských jeskyních, kam se vozíčkáři s doprovodem dostanou. Jsem ráda, že se nám tato možnost otevírá i na dalším místě," poznamenala Leona Hájková, která ráda navštěvuje turisticky zajímavá místa.

"Raději si ale vždy zavolám předem, jak na tom jsou s bezbariérovostí, abych nevážila zbytečnou cestu," doplnila vozíčkářka.

Jedni z prvních, kteří si novou trasu na dno propasti Macocha vyzkoušely, byly děti ze Základní školy speciální v Blansku. "Bylo to příjemné. Děti jsou lehké, takže nebyl žádný problém. Mohu říct, že cesta se dá s invalidním vozíkem bez problémů zvládnout," svěřila se Hana Straková, která dětem dělala doprovod.

Propast Macocha

Patří k nejvýznamnějším krasovým jevům ve střední Evropě. Její dno bylo v dřívějších dobách přístupné pouze shora, po lanech či žebřících. Prvním člověkem, který podle historických pramenů stanul na dně Macochy, byl roku 1723 brněnský minorita Lazarus Schopper. Třicátého ledna 1914 se podařilo výzkumné skupině pod vedením profesora Karla Absolona projít Punkevními jeskyněmi na dno Macochy. Na Velikonoce 1914 už byla nová trasa slavnostně otevřena.

Otevření nové cesty jeskyňáři načasovali ke 100. výročí zpřístupnění dna propasti Macochy. "I když si ji v historii prohlédly už miliony návštěvníků, vozíčkáři se zatím dostali jen do Předního dómu Punkevních jeskyní," podotkl vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.

V přístupu na dno propasti jim totiž bránily schody. "V roce 2012 proto vznikl záměr úpravy turistické trasy, který by umožnil hendikepovaným projet suchou částí Punkevních jeskyní až na dno propasti Macochy," doplnil Hebelka.

Druhá bezbariérová cesta

Dělníci proto od loňského podzimu vytěžili a odvezli přes 200 metrů krychlových materiálu.

"Většinu činností jsme dělali v odpoledních a nočních hodinách tak, aby nebyl omezen celoroční provoz Punkevních jeskyní," uvedl vedoucí správy jeskyní s tím, že provedená úprava návštěvní trasy sice nesplňuje přísné parametry bezbariérového přístupu, ale s doprovodem a s pomocí pracovníků Punkevních jeskyní se vozíčkáři na dno propasti bez problémů dostanou. 

V Punkevních jeskyních vznikla už druhá bezbariérová cesta v Moravském krasu. První je ve Sloupsko-šošůvských jeskyních.

"V minulosti se na vozíčkáře a zdravotně postižené vůbec nemyslelo. Docházelo tím k jejich diskriminaci a vyřazení z běžného života. V dnešní době je bezbariérovost stanovena stavebním zákonem a především vyhláškou. V řešení a vybudování bezbariérových zařízení dochází k určitým chybám, je stále co napravovat, ale každou menší úprava vítáme," poznamenal odborný konzultant a člen Okresní organizace Svazu tělesně postižených Blansko Jiří Štěp.

Úpravy podle něj totiž neslouží jen zdravotně postiženým a vozíčkářům, ale i dočasným invalidům a také maminkám s dětmi. "Za každý takový počin jsem velice rád. Věřím, že cesta bude hojně využívaná zdravotně postiženými, vozíčkáři a přispěje ke zkvalitnění jejich života," dodal Štěp.

Autor:

Nejčtenější

Už vím, zda se k biatlonu vrátím, prozradila Koukalová

Gabriela Koukalová na besedě v brněnském Sono Centrum

Biatlonová mistryně světa Gabriela Koukalová po čase opět vystoupila na veřejnosti. V Brně na přednášce o psychologii a...

Vláda Komety končí, Liberec je ve finále. Plzeň sérii srovnala

Hokejisté brněnské Komety smutní po vyřazení v semifinále extraligového play...

Brněnská Kometa třetí titul v řadě nezíská. Na domácím ledě prohrála 1:3 a na zápasy celkově 2:4 s Libercem, který je...

Liberec s Třincem zvládly páté duely a jsou výhru od postupu do finále

Radost třineckých hokejistů v pátém semifinále proti Plzni.

Bílé Tygry i Oceláře dělí jediné vítězství od postupu do finále hokejové Tipsport extraligy. Liberec porazil v pátém...

Voda ve vyprahlé půdě dojde už příští měsíc, děsí se zemědělci

Kukuřičné pole v Texasu. Letošní sucho je nejhorší za desítky let (22. července

Jestliže loňský rok zemědělci považovali za katastrofální, teď mají ještě větší obavy. Vody v půdě je totiž výrazně...

Zábranský po vyřazení: Příště chci složit ještě silnější Kometu

Trenér brněnské Komety Libor Zábranský sleduje vystoupení svých svěřenců v...

Když titul neobhájíme my, ať ho vyhraje Liberec, a my můžeme říct, že nás porazil mistr. Tohle popřál Libor Zábranský,...

Další z rubriky

Voda ve vyprahlé půdě dojde už příští měsíc, děsí se zemědělci

Kukuřičné pole v Texasu. Letošní sucho je nejhorší za desítky let (22. července

Jestliže loňský rok zemědělci považovali za katastrofální, teď mají ještě větší obavy. Vody v půdě je totiž výrazně...

Ujíždějící narkoman zmizel policistům v lese, našli ho sedět vedle auta

Ujíždějící BMW zmizelo policistům v lese

Jen na chvíli měl vyhráno řidič BMW, kterému se povedlo na Hodonínsku setřást na polní cestě pronásledující policisty....

Za smrt chodce dostal bývalý automobilový závodník vězení a zákaz řízení

Bývalý automobilový závodník a automechanik Roman Bubla u Městského soudu v Brně

Bývalý automobilový závodník a automechanik Roman Bubla dostal u Městského soudu v Brně pět let vězení a desetiletý...

Najdete na iDNES.cz