Volilo se v Brně-sever za řízek a peníze? Soud rozhodne do čtvrtka

  14:04aktualizováno  14:04
Krajský soud v Brně dokončil prověřování důkazů kvůli podezření s kupčení s hlasy v městské části Brno-sever. Svědci tvrdí, že místní Romové dostali poukaz na pohoštění za hlas pro ČSSD. Její lídr Rostislav Hakl to popírá. Soud rozhodne do čtvrtka, kdy končí termín na posouzení všech stížností na říjnové komunální volby.

Volební místnost ve Vranovské ulici v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Před sametovou revolucí se k volbám muselo povinně, dnes je to svobodná volba každého. Ale jedno pravidlo přece jen platí, že si nikdo hlasy voličů nesmí kupovat. A právě tyto praktiky prověřuje Krajský soud v Brně. Pokud soud stížnost uzná, budou se volby v městské části pravděpodobně muset opakovat. Romové podle svědků žádali za svůj hlas po volební komisi poukaz na pohoštění zdarma.

„Když jsem zjistil, co se děje, vydal jsem se do ulic a ptal se Romů, jak to bylo. Oslovil jsem asi dvacítku z nich. Přiznali, že za hlasování obdrželi náramky na pohoštění a peníze. Dostali připravenou obálku s volebním lístkem a někteří ani nevěděli, koho volili. Zhruba polovina řekla, že podpořili starostu Hakla,“ pověděl u soudu svědek Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci.

Jsi bílý, nemáš tu co dělat. Vypověděl vyhozený svědek

Pohoštění zdarma na voliče podle výpovědí čekalo v restauraci Na Musilce, kde se 10. a 11. října konala akce na podporu volební účasti Romů. Přímo na místo se vydal 11. října dopoledne další ze svědků, Roman Franc. „Když jsem tam přišel, nic nenabízeli. Stoly byly prázdné. Ale nedalo mně to a vrátil jsem se tam večer. Byla tam speciální akce. Romové měli pásky na rukou a jedli řízek se salátem a pili colu,“ přiblížil Franc.

Ze zvědavosti si také stoupl do řady a čekal, jak se k němu organizátoři zachovají, když nemá náramek. „Jídlo a pití jsem si musel zaplatit. Stálo mě to asi 80 nebo 90 korun. Romové ho dostali zdarma. Když jsem o náramek požádal, organizátoři mlčeli. Pak mě dokonce z restaurace vyhodili, že jsem bílý a nemám tam co dělat,“ rozpovídal se Franc.

Na Musilce má známé a jeden z nich mu slíbil, že mu oficiálně řekne, kdo za večerní akcí stojí. „Nakonec se zalekl a přišla mně jen SMS se jménem Rostislav Hakl,“ prozradil.

Doporučil Hala za jeho podporu romské komunity

Hakl nařčení odmítá. Tvrdí, že je to cílený útok na jeho osobu. „Nikomu jsem občerstvení za volební hlasy nesliboval. O náramcích jsem se dozvěděl z médií. Přiznávám, že Romové mně říkali, že mě chtějí za starostu. Řekl jsem jen, že to musí k volbám,“ bránil se u soudu Hakl, který už se dohodl na koalici s ANO, A co Brno? a Společně pro Brno-sever, zelenými a TOP 09 s tím, že bude dál starostou. Do vynesení rozhodnutí ale nemůže svolat zastupitelstvo.

Organizátorem akce byl Adam Adámek, který se k tomu u soudu přiznal. „Stálo mě to sto tisíc korun. Náramky dostávali za to, že šli k volbám. Nenutil jsem jim, aby volili starostu Hakla. Řekl jsem jim to jen jako doporučení,“ řekl Adámek. Svoji důvěru Haklovi zdůvodnil jeho nákloností k romské komunitě, ke které Adámek patří.

U soudu vypovídali i dva studenti politologie, Petr Lebeda a Michal Tóth, kteří dělali anketu s voliči na základních školách ve Vranovské a Merhautově ulici. „Před otevřením volební místnosti už tam stáli Romové. Ptali jsme se jich, koho budou volit. Řekli jen jedničku, a to aniž by se podívali na volební lístky. Pak přišel muž, který se označil za koordinátora, a řekl, že je ovlivňujeme v hlasování. Musel jsem z volební místnosti odejít,“ popsal Lebeda.

Zájem o náramek za občerstvení za hlasy pro Hakla potvrdili i soudu předvolaní volební komisaři, kteří dohlíželi na regulérnost voleb ve školách v Vranovské a Merhautově ulici, a také Náměstí Republiky. Samotné Romy si ale soud nepředvolal. Vyházel z audionahrávek, které pořídil Konieczny během jejich výslechu v ulicích Brna.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Brno má nejvíc ambulancí v Evropě, pacienti ale čekají i řadu měsíců

Ilustrační snímek

V evropské zdravotní péči se Brno pyšní výjimečnou pozicí. Na počet obyvatel má totiž nejvíce ordinací ambulantních...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz