Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 16. září 2021 Ludmila

Ve školách se politika dělat nemá, říká lídr Trikolóry na jižní Moravě

  13:35
Ještě nedávno byl Pavel Nezval z Blanska, kde je už šestnáct let ředitelem školy, členem Realistů. Dnes už neexistující strany, za kterou se neúspěšně snažil dostat do Poslanecké sněmovny. Do krajských voleb už jako lídr povede Trikolóru. Za úspěch považuje sedm procent a víc.

Pavel Nezval působí ve školství od roku 1989. Vystřídal učiliště, průmyslovku, základní školu v Jedovnicích a od roku 2004 je ředitelem Základní školy Tomáše Garrigua Masaryka v Blansku. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na plakátech uvádíte, že chcete odpolitizovat školství. Přesto sám jako ředitel školy svou kandidaturou do politiky vstupujete...
To se přece nevylučuje, každý občan má právo kandidovat. Pokud to není specifický případ uvedený v zákoně, nevím, proč by ředitel školy nemohl jít do voleb.

Potom však to heslo vyznívá poněkud paradoxně.
Myslíme tím něco úplně jiného. Jde především o to, že zejména v poslední době roste ve školách vliv takzvaných politických neziskovek. Formou různých projektů se snaží působit politicky na mládež, jde například o aktivity Člověka v tísni či multikulturní programy. Naším cílem je tomu zabránit. Chceme, aby se žáci ve škole pouze vzdělávali. Další věci, tedy jaký mají mít názor na svět nebo jestli podporovat multikulturalismus, by byly věcí rodiny, nikoliv školy. Plánujeme vytvořit kodex, kde bude jasně definováno, co je z našeho pohledu smysluplné a co ne. Určitě bychom to ale nenařizovali.

Šlo by tedy jen o nezávazný dokument?
Kraj zřizuje většinu středních škol a praktické školy. Dál pochopitelně jeho kompetence nesahají, protože základní a mateřské školy zřizuje obec. Aby měl dokument dosah, musí být doporučující.

A nešlo by svým způsobem také o politizaci škol, když jim jako politici budete říkat, co je správné a co ne?
To určitě ne. Jen říkáme, že do školy nepatří politické názory.

Pokud se stanete hejtmanem, zůstal byste dál i ředitelem?
To pochopitelně nejde. Na škole bych ale neskončil, na čtyři roky bych byl uvolněn pro post hejtmana a poté se na školu zase vrátil.

Chcete zrušit dotace z kraje pro neziskové organizace, které označujete za politické. Upozorňujete i na blokování dálnic ze strany různých sdružení. Není však chyba na straně Ředitelství silnic a dálnic či jiných státních institucí, že stavby špatně plánují, když je následně soud na základě právních argumentů zastaví?
V tom máte částečně pravdu, proto máme jako jeden bod v programu zanalyzování toho, co brání dostavbě dálnic nebo ji blokuje. Chceme zanalyzovat, jestli je problém na straně státu, neziskových organizací či zda vázne výkup pozemků.

Dnes se to neví?
Mám pocit, že to nevíme, takže si to chceme zjistit.

V programu máte i ochranu životního prostředí bez ideologie. Co to znamená?
Z ochrany životního prostředí se v poslední době stal politický problém. Pořád se vykřikovalo, že máme sucho, dokonce pětisetleté sucho, že lidstvo ničí planetu a že neprší. Přitom letošní červen byl nejdeštivější za posledních 60 let. Voda se objevila i v místech, kde dlouho nebyla – například v artéských studních pivovaru Černá Hora, které byly několik let vyschlé. Všechna ta ideologická tvrzení, že trpíme enormním suchem, tak asi nebudou příliš pravdivá.

Ale suchých let bylo několik po sobě, třeba letos museli na Blanensku dovážet vodu v cisternách už v zimě. Většinou to bylo nutné jen v létě.
K nám nic nevozili.

K vám možná ne, ale do malých obcí s mělkými zdroji vody ano, protože nebyl sníh a podzemní vody se tak nedoplnily.
Tak teď už jsou naplněné. (Ve skutečnosti i přes deštivější počasí není situace podle provozovatele vodovodní soustavy stabilní a v některých obcích stále platí regulace na odběr vody – pozn. red.) Nechceme to řešit ideologicky, ale vrátit se k tomu, co preferovali naši předci – tedy zadržovat vodu v krajině, budovat meze a remízky, dělit pole na menší celky. Všechno si to ale chceme nechat zanalyzovat.

O remízcích, poldrech nebo rozdělování polí je slyšet i od ostatních stran. Jak podle vás vypadá ideologická ochrana přírody?
Podívejte se třeba na páteční manifestace za klima. Děti nemají co manifestovat, když mají chodit do školy – a naši politici nahoře řekli, ať se jim to omluví. Děti klidně můžou manifestovat, být politicky aktivní, ale ve svém volném čase, třeba v sobotu.

Trikolóra chce také zrušit inkluzi, vy sám přitom působíte v této oblasti jako lektor. To mi moc nejde dohromady.
Teď už nepůsobím. A to, že jsem působil jako lektor, neznamená, že bych to propagoval. Jako lektor jsem to učitelům vysvětloval, nedával jsem jim žádné ideologické doporučení.

Škola pod vaším vedením ale například začleňovala do společnosti mongolskou menšinu. Učili jste žáky, kteří téměř neuměli česky.
Inkluze je chápána jako podpora žáků se speciálními potřebami, k nimž jen vzdáleně patří tyto cizojazyčné skupiny. Tady to ale bylo dávno před inkluzí, kdy se tomu říkalo integrace, tedy že se mají začlenit do společnosti. Naopak inkluze je o tom, že společnost vytvoří podmínky pro dané jedince.

Budete případně ve vedení kraje toto téma řešit?
Rozhodně chceme. Budeme podporovat fungování praktických škol.

Jste mladé hnutí, takže nemáte zástupce v jihomoravském zastupitelstvu. Jak byste zhodnotil práci současné koalice?
Rozporuplně. Jsou problémy, které nám vadí, jako třeba financování multikulturních aktivit nebo táhnoucí se nevyřešená stavba dálnic.

Ty však staví stát.
To vím, ale kraj to musí tlačit. Je tady také nevyřešený problém s MotoGP. Naopak je potřeba ocenit fungování integrovaného dopravního systému, který je asi nejlepší v Česku, a také je dobře, že kraj podporuje učňovské školství.

Jak chce Trikolóra řešit MotoGP? Má vaši podporu?
Je to žhavé téma. Chceme dosáhnout toho, aby se Velká cena pořádala, ale aby ani Jihomoravský kraj, ani město Brno nemusely zvyšovat svůj příspěvek. Máme k tomu postoj, že je potřeba udělat revizi pořadatelského spolku, kde má dnes podíl stát, kraj a město Brno.

Stát ve spolku podíl nemá.
Stát tam má podíl.

Opravdu nemá.
Nemá? Tak pak bude potřeba přehodnotit fungování spolku, aby tam stát získal podíl.

To si přeje i spolek.
Je potřeba stát dotlačit k tomu, aby převzal odpovědnost za pořádání. Bude se muset podílet finančně, ať už na poplatku, nebo na opravě trati. Ještě se tedy omlouvám, že jsem řekl, že je ve spolku i stát.

V krajských volbách kandiduje Trikolóra poprvé. Jaký očekáváte výsledek?
Pro nás by byl úspěch sedm procent a víc.

Nebudete si vzájemně brát voliče s SPD? Často se vůči sobě ostře vymezujete a jedna jejich poslankyně nedávno přešla k vám. Co když obě strany získají po čtyřech procentech a zůstanou tak mimo zastupitelstvo?
My jsme se zařekli, že se nebudeme vyjadřovat k ostatním stranám. Je však možné, že se stane cokoliv, záleží na voliči. Naším cílem je ho přesvědčit, že jsme ta správná volba.

Jsou strany, se kterými byste nešli do koalice?
Budeme ochotni se bavit se kteroukoliv z demokratických stran.

Jaké strany považujete za nedemokratické?
Nechci je takto dopředu definovat.

Mnohé strany se však vůči vám vymezují. Jak vidíte svůj koaliční potenciál?
Označují nás za extremisty, nevím však, co je na mně extremistického. Nevím, jaký máme potenciál. Ale čím lepší budeme mít výsledek, tím budeme mít logicky i lepší pozici.

Rozhovory s lídry

Rozhovorem s Pavlem Nezvalem (Trikolóra) startuje série představení hlavních stran a hnutí, které v říjnových volbách usilují o křesla v jihomoravském zastupitelstvu. 

Pořadí rozhovorů se odvíjí od posledního republikového výsledku sněmovních voleb.

Autor:

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Roman Onderka, Ivo Pojezný, Ilona Csáková, Alena Schillerová, Jan Hrnčíř, Robert Šlachta, Petr Fiala, Radek Holomčík, Vladimír Kotek

  • Nejčtenější

Policisté našli třináctiletou dívku, která odešla od rodičů z Brna

Třináctiletou dívku z Brna viděli její rodiče naposledy v pondělí 30. srpna těsně před tím, než odešli do zaměstnání....

Zpěvák z Gott revival bydlí celý život v Bučovicích. Moravu neopustí

Celý život v jedné obci? Pro někoho nemyslitelné, ale pro zpěváka Josefa Boudu, frontmana hudební formace Karel Gott...

Útočník v centru Brna pobodal mladou ženu, policie po něm pátrá

Neznámý útočník v centru Brna v úterý odpoledne pobodal mladou ženu, která skončila v nemocnici s podezřením na těžké...

Z Vysočiny vyjel konvoj s obřími nádržemi, přeruší proud a zatíží mosty

Z Kramolína na Třebíčsku ráno vyjel opravdu nadměrný náklad. Transport veze do Bratislavy obří nádrže na naftu. Každá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizza za spolubydlení. Do Brna se vracejí vysokoškoláci, nemají ale kde spát

Premium Vysokoškoláci míří zpátky do Brna na první prezenční výuku po téměř roce a půl. Mnozí se však nemají kam vrátit. Koleje...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Malíř vytvořil putovní zlaté vejce pro vzkazy potomkům, otevře se za sto let

Co by měli naši prapravnuci vědět o dnešní době? Vzkazy příštím generacím vloží lidé do putovní obří schránky malíře z...

Soud zpřísnil řidičce trest za usmrcení batolete. Zjistil, že vjela do zákazu

Odvolací senát Krajského soudu v Brně zpřísnil trest řidičce Natalii Košťálové, která je obžalovaná, že loni v květnu...

Uctívaný kantor založil gymnázium na vsi, místo biflování sázel stromy

Byl revolučním kantorem, který stál u zrodu jediného venkovského gymnázia v zemi. V Zastávce na Brněnsku za to Antonínu...

Brno získá nový magnet na mozky, univerzita se vrhá na farmaceutický výzkum

Už dnes je Brno bráno jako přední české centrum vědy a výzkumu. Po nástupu pandemie covidu se však chce město, v němž...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Poslední sbohem Belmondovi. Na obřad dorazil Alain Delon i Pierre Richard

Po čtvrtečním pietním ceremoniálu v pařížské Invalidovně se Francie definitivně rozloučila s Jeanem-Paulem Belmondem....

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...

Natáčely jsme s Bradem Pittem. Tenkrát nás nezajímal, říkají dvojčata Černé

Jsou sestry, věnují se herectví a ještě pořád se stane, že si je lidi pletou, i když už údajně ne tak často jako kdysi....