Na dva tábory se rozdělili i hudebníci, folkloristé podpořili knížete

  14:58aktualizováno  14:58
Desítkám folkloristů se nelíbí, že Morava je po prvním kole prezidentských voleb baštou Miloše Zemana. Mnozí vyznavači tradiční moravské kultury od Horňácka po Podluží, se proto rozhodli postavit za Karla Schwarzenberga. To může knížeti podle odborníků pomoci. Zemanovci se však nebojí a chystají agitaci.

Například známý primáš Hradišťanu Jiří Pavlica ještě minulý týden nebyl politicky aktivní, ale televizní debaty kandidátů ho vyprovokovaly.

Do pouhých dvou vět shrnuli organizátoři stejnojmenné výzvy jihomoravským osobnostem folkloru svůj předvolební apel před druhým kolem prezidentských voleb.

Prohlášením "Kroj je pro Moravana jeho šlechtický erb! Když volíme Karla Schwarzenberga, je to, jako bychom volili sami sebe" chtějí teď lidé kolem brněnského režiséra Břetislava Rychlíka "vytrhnout" povolební Moravu Miloši Zemanovi.

Výzva Dvě věty

"Kroj je pro Moravana jeho šlechtický erb! Když volíme Karla Schwarzenberga, je to, jako bychom volili sami sebe."

Tak zní prohlášení, pod které se podepsal mimo jiné Jožka Černý, jeden z nejznámějších moravských zpěváků. Dalším na seznamu je "moravský lidový bard", zpěvák, houslista a skladatel Jiří Pavlica z kapely Hradišťan.

Naopak za Milošem Zemanem stojí populární zpěvačka lidových písní Jarmila Šuláková.

Tomu se v regionu s vysokou nezaměstnaností podařilo s přehledem vyhrát první kolo ve všech jihomoravských okresech kromě Brna. Téměř všude dostal čtvrtinu hlasů. Jedině v moravské metropoli jej Schwarzenberg předběhl o deset procent. Vyhrát se mu podařilo i ve Zlínském kraji.

"Morava je kulturní, ne buranská"

"Aby Miloš Zeman nezopakoval v pátek a v sobotu moravský triumf, vyzval teď Rychlík známé regionální tváře k podpoře Schwarzenberga.

"Osobnosti, které jsou srdcem svého regionu z hlediska tradic a kulturnosti, chtějí dát najevo, že Morava a zejména její jihovýchodní část je tradičně kulturní a duchovní. Ne buranská s pivem, becherovkou a tlačenkou s cibulí a obhroublými vtípky," vysvětluje Rychlík cíl petice.

Zemanovy voliče tak mají nyní přetáhnout takové persony jako třeba lidový zpěvák Jožka Černý nebo folklorista Martin Hrbáč z Horňácka.

"Znám Karla Schwarzenberga jako příjemného, vstřícného člověka, který má z folkloru opravdovou radost. Proto ho podpořím," komentoval Hrbáč, který je ikonou moravského folkloru.

I když teď vytáhli Zemanovi odpůrci s takovým regionálním kalibrem, jeho volební tým se odčerpání hlasů neobává. Naopak. Věří na jihu Moravy ve vítězství.

"I my máme své osobnosti po celé republice. Spíše nechápeme, že se ty z našeho protitábora probudily až nyní," komentoval lakonicky spoluorganizátor Zemanovy kampaně na jihu Moravy Marian Keremidský.

Nicméně někteří muzikanti už si posteskli i nad tím, že je politika začíná rozdělovat. Ne každý z folklorní, potažmo hudební branže má stejný názor.

Svou podporou Zemana se totiž netají třeba zpěvačka lidových písní z Valašska Jarmila Šuláková. Stejně tak kapelník vizovické folkrockové slupiny Fleret Zdeněk Hrachový, jenž má k lidové hudbě také blízko. "Mně u knížete vadí, že sedí ve vládě vedle Kalouska. Navíc tato vláda dává kultuře na zadek, tak se těm, co podporují Schwarzenberga, trochu divím," řekl Hrachový.

"Knížete půjdu volit, abych měl čisté svědomí"

Rychlíkovu výzvu Dvě věty už ovšem podepsaly desítky známých moravských folkloristů. Podporu svému "černému koni" tak už vyjádřili třeba Jura a Petr Petrů z kyjovské cimbálové muziky nebo Jiří Pavlica z Hradišťanu. Vadí mu Zemanovy podpásové útoky vůči Schwarzenbergovi a líbivé řeči na sociální notu.

"Obávám se, že lidé na Moravě, kteří jsou křesťansky orientovaní, by mu mohli uvěřit. I když ani Karel Schwarzenberg není vyloženě můj kandidát, půjdu ho volit, abych měl čisté svědomí. Je to člověk mravní, noblesní a lidi spojuje," řekl Pavlica.

Výzva doputovala i k primášské legendě a dlouholetému uměleckému šéfovi folklorního souboru Olšava Lubomíru Málkovi. Podepsal ji, přestože není vůči Zemanovi tak vyhraněný. "Schwarzenberg je mi však bližší," přiznal Málek.

Osobnosti mohou regionální voliče ovlivnit

Že je přitom sázka na výrazné regionální osobnosti a folkloristy v kampani na jihu Moravy dobrý tah, si myslí šéf agentury PPM Factum Jan Herzmann.

"Fenomén takzvaných opinion lídrů, kteří názorově výrazně ovlivňují své okolí, by mohl sehrát ve druhém kole voleb velkou roli. Místní osobnosti mohou do značné míry ovlivnit postoje lidí v regionu," je přesvědčen Herzmann.

Podle něho má nyní na Moravě v tomto směru navrch tým Schwarzenberga. "Určitě ale podobná iniciativa vzejde i z opačného tábora," předpokládá šéf pražské agentury, která se zabývá volebními průzkumy.

A není zřejmě daleko od pravdy. Zemanův volební tým "udeří" hned v jednom z center folkloru - v Kyjově na Moravském Slovácku. Ne náhodou se tam ve čtvrtek v 15 hodin objeví na náměstí nejspíš i nějaká osobnost z dechové hudby Moravanka.

"V Kyjově jsme totiž zaznamenali v prvním kole famózní výsledek, který bychom rádi ještě posílili," vysvětlil Keremidský ze Zemanova týmu, proč zrovna toto náměstí bude svědkem větší předvolební agitace.

Nejčtenější

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Další z rubriky

Někdejší přeběhlík Pohanka chtěl být ředitelem nemocnice, ministr ho odmítl

Exposlanec Michal Pohanka

Výběrová komise nominovala na ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně staronového šéfa s kontroverzní minulostí...

Obviněný vedoucí investic na Brně-střed Petr Liškutin je venku z vazby

Policisté zasahují na Úřadu městské části Brno-střed. (7. března 2019)

Po více než třech měsících se dostal ven z vazby vedoucí investičního odboru Brna-střed Petr Liškutin. Policisté ho...

Lidi kolem kamenolomu budí hluk, kvůli dopravním zácpám se pracuje v noci

V kamenolomu v brněnském Komíně plánuje developer postavit bytový soubor, který...

S dopravními komplikacemi v Brně se firma, jež připravuje kamenolom v Komíně na stavbu bytů, rozhodla vypořádat po...

Najdete na iDNES.cz