Pátek 25. června 2021, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. června 2021 Ivan

Vodáci žádají informace o upouštění přehrad. Nedávají pozor, zní z Povodí

  6:54
Vody v řekách je letos hodně. A když ještě vodohospodáři pošlou další, může jít o život. Vodáci by uvítali „echo“ o spuštění vodních elektráren a upouštění přehrad, ale Povodí Moravy vzkazuje, že rozhodnutí o vyplutí je jen na nich. Dostupných informací prý dává dost, jen je musejí sledovat.

Nehody vodáků jsou letos hodně časté. Jeden například zemřel v nemocnici poté, co se jeho loď převrátila na jezu ve Velké nad Veličkou.

Podobná tragédie se málem stala i poslední červnový týden u jezu Tasovice na Znojemsku. Tonoucího muže ale naštěstí vylovili hasiči a předali záchranářům. Podle vedoucího znojemských vodáků Davida Grose se ale obdobným nehodám dá předejít.

„Primární příčina byla v tom, že se z hodiny na hodinu zvedl průtok přibližně o trojnásobek,“ napsal na svém facebookovém profilu s tím, že by o nenadálém zvyšování hladiny řeky mělo vodácká centra informovat Povodí Moravy.

„Bohužel vůle není. Vodáci na řece se tak z ničeho nic mohou dostat do problémů, přitom by stačil jediný mail ze strany správce toku a my už bychom převážnou část vodáků dokázali informovat,“ míní Gros.

V den zmíněné nehody přitom měly potíže i další tři lodě, kterým museli lidé z vodáckého centra pomáhat. Stalo se to poté, co z Vranovské přehrady pustili 45 kubíků a voda „vyskočila“. „Netušili jsme, že začnou odpouštět, a v tom je ten zásadní problém – tato nenadálá zvednutí hladiny, co ovlivňuje člověk, a ne příroda,“ apeluje Gros.

Nesledovali průtok 14 hodin, zní z Povodí

Povodí Moravy ovšem argumentuje, že ho přístup některých provozovatelů velmi udivuje, zodpovědnost za informování a poučení o bezpečnosti klientů, kterým půjčují vodácké vybavení, totiž mají právě oni. A faktem je, že vodohospodáři informace zveřejňují na svém webu a jsou přenášeny i na vodácký web raft.cz a spolecnamorava.cz.

„Pokud provozovatel centra neupozorní své klienty, že již čtvrtý víkend po sobě probíhají na mnoha místech našeho území přívalové povodně a vydatné deště, kvůli kterým dochází ke zvyšování odtoků z vodních nádrží nebo i zvýšeným průtokům na přítocích řeky, pak je otázkou, zda on sám nepochybil,“ říká mluvčí vodohospodářů Petr Chmelař.

Povodí navíc zpochybňuje onu popisovanou změnu výše hladiny „z hodiny na hodinu“.

„Postupová doba mezi Vranovem a Znojmem činí přibližně deset až dvanáct hodin, z nádrže Znojmo do Krhovic přibližně další čtyři hodiny. Situace svědčí o skutečnosti, že více než 14 hodin nikdo z vodáckého centra nesledoval stav průtoků na Dyji. Byl zde tedy dostatečný čas na to reagovat a na vodu nikoho nevysílat. Z našeho pohledu jde jednoznačně o nezodpovědný přístup provozovatele,“ dodává Chmelař.

Zároveň apeluje na vodáky, aby si vyžádali od provozovatelů půjčoven a vodáckých center informace nejen o aktuálním stavu na řekách, ale také o nebezpečných místech a dalších rizicích.

Na tasovický jez sami znojemští vodáci nijak neupozorňují. A i když je Dyje na Znojemsku považována za klidnou řeku vhodnou pro začátečníky a rodiny s dětmi, nebezpečné mohou být i meandry Dyje pod Krhovicemi. Pokud tam jsou větve, silný proud je schopen pod ně člověka natlačit.

Tábořiště pod vodou

Topící se muž nebyl zákazníkem Vodáckého centra Znojmo. A jeho vedoucí Gros pak svá slova o primární příčině nehody pro MF DNES mírnil – šlo prý pravděpodobně o neznalost a nezkušenost zahraničního vodáka, případně přecenění sil, a skokové navýšení průtoku, kterého si nemusel všimnout, bylo dalším negativním aspektem.

Gros říká, že by po apelu od Povodí mohli informovat většinu lidí na vodě. O grafech na webu ví a uznává, že je nesledují pořád a ani každý den vodohospodářům nevolají.

„Povodí je ale státní podnik a z jejich strany by to měla být veřejná služba. Odtok z Vranova nám dokáže říct spoustu věcí, ale když se náhle rozhodne, že je třeba hodně energie do sítě (řeku na Znojemsku dotuje Vranovská přehrada, na které je vodní elektrárna – pozn. redakce) a místo jedné dvou turbín to teče přes tři, jde o 45 kubíků. O zážitkové plavbě i pro méně zkušené vodáky mluvíme do 20 kubíků. Ale při dvojnásobku řeka nabere obrovskou sílu. Je to špatná regulace průtoku,“ stojí si za svým.

Bezohledné je to podle něj také vůči rybářům i živočichům – když měli naposledy zaplavené tábořiště v Krhovicích, museli pak naházet desítky ryb zpátky do vody.

„Je škoda, když se atraktivní část řeky zaplaví večer“

Varování od vodohospodářů, že pustí vodu, by uvítala i Stanislava Dědová z Půjčovny Dyje v Břeclavi.

„Neodhadnu, za jak dlouho voda přijde do místa, kde aktuálně jsem. Na jaře se mi stalo, že pouštěli vodu do lužních lesů, takže o hodně navýšili průtok, a já o tom nevěděla. Stačilo napsat, jaký průtok plánují pustit,“ podotýká s tím, že dosud ani nebylo moc co sledovat – vody bývalo málo. „Teď je úplně jiný stav než x let dozadu,“ dodává.

I podle předsedy vodáckého oddílu v Brně Davida Fojtíka může při náhlém zvýšení stavu vody nastat problém.

„Tyto informace chybí a může to vodáky zaskočit,“ říká. I on si myslí, že se dá vylepšit komunikace a koordinace vypouštění přehrad. „Určité přizpůsobení termínu a informování by umožnilo využití různých nucených manipulací ke splutí řeky vodáky. Je škoda, když průtok z nuceného proplachu nebo odpouštění dorazí na atraktivní část toku v deset večer,“ poukazuje.

Naopak František Ondruš z přístaviště U Jezu na Hodonínsku, kde provozují půjčovnu a plavbu, nevidí v informování od správce toku účelnost. Předání informace je totiž jen jedna stránka věci.

„Je to i o vyhodnocení situace, bezpečnosti, zkušenostech a hlavně selském rozumu, protože mnoho lidí ani informace nerespektuje, nevěnuje jim pozornost. Jinak řečeno, každý strůjcem svého štěstí,“ říká Ondruš.

  • Nejčtenější

Mrtví, zavalení, všude trosky. Sedm obcí na jižní Moravě zpustošilo tornádo

Sledujeme online Jižní Moravu zasáhla silná bouře s krupobitím a tornádem. Největší škody hlásí obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a...

Vstupné se osvědčilo. Ochránci opět omezili koupání v „malém Jadranu“

Stejně jako loni budou ochránci přírody regulovat vstup do oblíbeného lomu Janičův vrch v Mikulově, kterému místní...

Bouřky poškodily benzinku, převrátily autobus, zastavily dálnici D2

Bouřky a krupobití zasáhly ve čtvrtek večer Jihomoravský kraj i další části republiky, zejména v jižní polovině. Hasiči...

Hasiči vyjeli ke stovkám případů, bez proudu je stále přes 600 domácností

Hasiči od pondělí hlásí stovky zásahů, 7 600 tisíc domácností bylo v úterý dopoledne bez dodávek elektřiny. Vydatný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nechtějte mě naštvat! Drulák o stříbru z Eura, záplavách i štrekách v kamionu

Premium Ruku stiskne tak pevně, až si kajícně pomyslíte, jestli vás netrestá za pětiminutové zpoždění. „Ne, to zaplatíte kafe,“...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Lidé v Kyjově musí opustit domy, firma našla v sudech dráždivé chemikálie

Do likvidace látek po varně drog v Kyjově se musí zapojit hasiči. Firma, která vyklízení dvou domů na Komenského třídě...

Ohnivá show nad Brnem. Při ohňostrojích zazní tóny od Floydů i z westernu

Velké naděje od Pink Floyd podtrhnou už tuto sobotu první z letošních pěti plánových ohňostrojů brněnského festivalu...

Hasiči v Kyjově přečerpali stovky litrů chemikálií, lidé museli opustit domy

Hasiči od čtvrtečního ráno přečerpávali nebezpečné chemikálie ze dvou domů v Kyjově. Jde o pozůstatek varny drog,...

Mendelova univerzita představila vlastní vína, jmenují se po titulech

Student, Doctor a taky Professor jsou tři nové názvy vín, která vznikají v univerzitním vinařství v Lednici na jihu...

O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu
O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu

Trvale zhubnout není snadné, to víme asi všichni. Kromě změny jídelníčku a pohybu je potřeba postarat se i o zpevnění pokožky. K tomu slouží celá...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Připravte se na epický kolaps, varoval burzovní amatéry slavný investor Burry

Michael Burry, který vydělal miliardy na tzv. internetové horečce nebo úderu poslední finanční krize, ostře zkritizoval...

Hlásí vám Google na mobilu chybu? Nejste sami, na vině je aktualizace

V posledních hodinách se objevilo mnoho případů, kdy uživatelům Androidu neustále systém ukazuje chybovou hlášku, že...