Vlaky z Břeclavi do Prahy si oblíbil gang zlodějů. Dráhy jsou bezradné

  14:39aktualizováno  14:39
Usnout v kupé rychlíku na trase Břeclav-Brno-Praha se může vymstít. Právě tento úsek si totiž oblíbili zloději. Policie sice už tři muže podezřelé z krádeží chytila, cennosti ovšem cestujícím mizí dál. České dráhy však zákazníky ani nevarují.

Cestující ve vlaku nemají tušení o hrozícím riziku. Personál upozorňuje pasažéry jen v některých případech. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Dokumentaristka Dora Kaprálová seděla před dvěma týdny v kupé vlaku z rodného Brna, když do něj vtrhla zoufalá žena. Někdo jí ukradl peněženku s nemalou částkou: tisícem eur.

"Do kupé, kde jsem seděla se svými dětmi, najednou přiběhla zahalená žena v burce. Zoufale se německy s ruským přízvukem dožadovala pomoci. Na chvíli usnula a z tašky jí zmizela peněženka. Žena původem z Čečny peníze vezla své sestřenici do Berlína, kde jí měly pomoct během prvních dní v emigraci," popisuje Kaprálová, publicistka a spolupracovnice MF DNES, v současné době žijící v Berlíně.

Muslimka pak zoufale žádala průvodčího, aby zavolal policii.

"Ten pouze odvětil, že by to bylo zbytečné, když pachatele nechytila při činu. Musela by prý vystoupit v Praze a sepsat protokol, čímž by se stejně nic nevyřešilo. Absurdní je, že v tomto případě okradli zrovna tu nejchudší. Kvůli burce, kterou měla na sobě, si asi mysleli, že se jedná o zámožnou ženu třeba z Emirátů," uzavírá Kaprálová.

To bylo před dvěma týdny. Cizinka však nebyla zdaleka první okradenou ve vlaku na trase z Břeclavi do Prahy.

Okrádali cestující a ještě vyhrožovali průvodčímu

Ostatně už letos v únoru České dráhy kvůli zvýšenému výskytu krádeží na úseku podaly trestní oznámení na neznámého pachatele.

A policie dokonce trojici lapků právě v únoru také chytila. Detektivy na organizovanou skupinu upozornila množící se oznámení okradených cestujících.

"Během noční akce kriminalisté zadrželi v okolí Pardubic a Kolína tři muže jedoucí ve vlaku do Prahy, kteří před jejich očima okradli spící cestující. Muži dokonce vyhrožovali průvodčímu, který je viděl. Jednalo se o čtyřiapadesátiletého mnohokrát trestaného muže a osmatřicetiletého a šestačtyřicetiletého cizince, kteří se v minulosti také dopouštěli rozsáhlé majetkové trestné činnosti," uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Příští týden je čeká soud, za krádež a vyhrožování jim hrozí až osm let vězení. Mizení věcí v dálkových rychlících ale neustalo. Buď zbylí členové gangu, nebo jiná, další organizovaná skupina řádí dál.

"Když jsem celou příhodu s ženou v burce popisovala vídeňské spolucestující, obrátil se k nám jeden český pasažér, že o podobných případech slyšel také. Stejné skupinky zlodějů si všimla i obsluha v jídelním voze. Na potenciální oběti prý plánovaně číhají a domlouvají se pomocí mobilů," dodává i Kaprálová.

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský připouští, že problémy s krádežemi nejsou u konce. "Nedomníváme se, že by otázka našeho trestního oznámení byla plně vyřešena," potvrdil. Dále záležitost nechtěl komentovat.

Varovat cestující? Proč?

Oficiálně však pasažérům o zvýšeném nebezpečí na úseku dosud nikdo vědět nedal. "Žádné speciální výzvy cestujícím jsme nevydávali. Stále platí pravidla, na která upozorňujeme obecně. Není dobré nechávat zavazadla bez dozoru, odhalovat drahé předměty, umožnit pohled na finanční obnos, kterým cestující disponuje, a podobně," řekl Šťáhlavský.

Varovat před kapsáři a zloději je přitom běžná praxe třeba v brněnské MHD. "Pokud si řidič všimne podezřelé osoby, nechá ve voze výzvu zaznít. Všechno však záleží na jeho vlastním uvážení," popisuje mluvčí Dopravního podniku města Brna Linda Hailichová.

Podle Šťáhlavského by ale podobné opatření ve vlaku nebylo příliš účinné. "Autobus má troje dveře, do vlaku lidé nastupují na mnohem větším počtu míst. V některých případech cestující upozorňuje přímo náš personál, například průvodčí," dodal.

Cestující o gangu netuší

MF DNES oslovila několik cestujících, kteří se chystali nastoupit do vlaku EuroCity na zmiňované trase. Nikdo z nich neměl ovšem o riziku tušení.

"Já vlakem EuroCity dojíždím z Břeclavi do Brna a zpět každý den a zatím jsem o ničem neslyšela, nikdo mě nevaroval. Myslím, že zloději se soustředí hlavně na starší lidi," řekla cestující Simona Urbánková.

A tak zatímco dohled na vlakových stanicích zajišťuje bezpečnostní agentura Securitas, najatá Českými drahami, v případě vlakových krádeží se cestující musejí obrátit přímo na policii.

"K vyšší bezpečnosti se snažíme přispívat tím, že do vlaků vedle klasických vozů s kupé zařazujeme také vozy s takzvaným velkoprostorovým řešením, kde je pro pachatele něco ukradnout obtížnější," uzavřel Šťáhlavský.

Autoři:

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Koncert Stinga ve Slavkově se ruší, zpěvák nepřijede kvůli nemoci

Sting (Metronome Festival, Praha, 23. června 2017)

Na páteční vystoupení Stinga ve Slavkově u Brna se fanoušci těšili marně. Koncert populárního britského zpěváka se ruší...

Další z rubriky

Do Brna se vrátilo první české zlato z olympiády, má i svou ochranku

Do Brna se vrátilo první československé olympijské zlato, které v roce 1924 v...

Historicky první zlatá olympijská medaile československého sportu, vybojovaná Bedřichem Šupčíkem ve šplhu v roce 1924 v...

Brno se stává městem důchodců, mladí odcházejí do nových bytů v okolí

Stavba nového parkovacího domu v Kopečné ulici v Brně finišuje.

Developeři staví v okolí Brna stovky bytů. Do nich se z velké části stěhují mladé páry a rodiny z krajského města. Ceny...

Kamion u Brna vrazil do svodidel a převrátil se, D2 byla celou noc ucpaná

Převrácený kamion zablokoval u Sadské dálnici D11

Dálnici D2 z Lanžhota na Brno uzavřela v noci na úterý nehoda nákladního vozidla. Auto se na 3. kilometru u Brna...

Najdete na iDNES.cz