Další dopravní komplikace, vlaky jedoucí do Brna skončí už v Židenicích

  10:12aktualizováno  10:12
Cestující se v Brně musejí připravit na další komplikace. Kvůli opravám na hlavním nádraží dojedou některé vlaky jen na to židenické, které už nyní zahlcují stovky lidí. Jezdí odsud, protože se opravuje Zábrdovická ulice.

Přes nádraží v Židenicích už dnes proudí v ranní a odpolední špičce stovky lidí. Další cestující se sem nahrnou s výlukami na železnici. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Když se před dvěma týdny začala opravovat Zábrdovická ulice, doporučoval dopravní podnik cestujícím, aby využívali do centra Brna vlakové spojení mezi Židenicemi a hlavním nádražím. Sotva si ale na tuto změnu zvykli, musejí se připravit na další dopravní šok.

Od 9. prosince začne platit výlukový jízdní řád. Kvůli pokračujícím opravám nástupišť na hlavním nádraží totiž vlaky jedoucí od Přerova, Olomouce či Veselí nad Moravou budou končit právě v Židenicích, kde se už nyní ve špičce tísní stovky lidí.

Do „městských spojů“ tak budou nově přestupovat další stovky cestujících z dálkových vlaků. Posílení spojů ale České dráhy v nejvytíženějších časech neplánují.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zaštiťující opravy přitom upozorňuje, že na zastávce v Židenicích se půjde až na samou hranu kapacity.

„Svedeme tam nejenom dopravu regionální, ale také dálkovou tranzitní i nákladní,“ upozornila mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová. Železničáři předpokládají, že tento stav potrvá až do 14. prosince příštího roku.

Židenické vlakové nádraží je nyní pro cestující z východních částí Brna klíčové. Kvůli opravám mostu u Vojenské nemocnice uzavřeli silničáři celou Zábrdovickou ulici a část Cejlu od křižovatky s Francouzskou a Vranovskou, což se citelně dotklo cestujících MHD.

Fotogalerie

Na Starou osadu nyní nejezdí tramvaje a hlavními přestupními místy se staly Dělnický dům v Židenicích a zastávka Životského. Oprava mostu potrvá patnáct měsíců.

„Už před rokem jsme jednali se zástupci odboru investic magistrátu a žádali jsme je, aby se uzavírka kvůli mostu a další práce na hlavním nádraží nějak zkoordinovaly. Upozorňovali jsme, že může dojít k velkým problémům. Odezva ale žádná,“ uvedl místostarosta brněnských Židenic Petr Kunc (TOP 09).

Podle náměstka primátora Richarda Mrázka (ANO) ale řešení v tomto případě není na městě. „O připravované výluce vím. Nicméně dopravní spojení mezi Židenicemi a hlavním nádražím musejí vyřešit České dráhy,“ reagoval.

Vlak každých 15 minut

České dráhy vzhledem k opravám mostu nemohou zajistit náhradní dopravu. Zajistí jen, aby mimo špičku od devíti hodin ráno do dvou hodin odpoledne jezdily vlaky mezi hlavním nádražím a Židenicemi v kratším intervalu patnácti minut.

„Využijeme vlaky, které jezdí na Blansko. V časovém prostoji, který mají před odjezdem, dopraví cestující na trase do centra a zpátky do Židenic. Chceme docílit, aby se lidé přijíždějící z omezených linek od Přerova, Olomouce a Veselí nad Moravou mohli dostat do centra,“ přiblížila regionální mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Také zdůraznila, že už kvůli opravě Zábrdovického mostu dráhy ve špičce posílily vlakové spoje. Ráno odjíždí do centra vlak zpravidla každých pět minut. „Zaznamenali jsme navýšení počtu cestujících. Žádné potíže s kapacitou jsme ale zatím neřešili,“ poznamenala Rajnochová.

Kompletní nové jízdní řády budou známé na konci listopadu.

Výluka na hlavním nádraží

Během výluky neprojedou vlaky kolejemi u 1. až 4. nástupiště v těchto směrech:

  • Modřice – Vranovice – Břeclav (ovlivní linky Ex3, R13, S3)
  • Brno-Chrlice – Křenovice horní nádraží (ovlivní linku S2)
  • Brno-Černovice – Slatina – Veselí nad Moravou / Olomouc / Přerov (ovlivní linky R8, R12, S6, R56) Zastávka na hlavním nádraží bude dosažitelná od Střelic a Brna-Židenic, nebude jí ale možné projet. Vlaky výlukou postižených linek odkloní na jiná brněnská nádraží. Mezi jinými i do Židenic. Stavět tam budou vlaky přijíždějící od Přerova a Olomouce (linky R8 a R12) či osobní a spěšné vlaky od Veselí nad Moravou (linky S6 a R56). Severní větev Březová nad Svitavou – Letovice – Blansko – Brno nebude výlukou dotčena.

Nejčtenější

Piják lužní se z jihu Moravy šíří po Česku, pro psy může být smrtelný

Typickým znakem pijáka lužního je pestrý štítek. Nebezpečný je hlavně pro psy,...

Ještě před rokem o existenci tohoto vzácného druhu klíštěte věděli jen odborníci. Název piják lužní obyčejným lidem...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Suverénní Kometa je v semifinále, Plzeň srovnala sérii s Olomoucí

Hráči Komety slaví postup do semifinále extraligového play off.

Brněnská Kometa je prvním semifinalistou hokejové Tipsport extraligy. Úřadující mistr zůstal v sérii s Hradcem Králové...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

Řidič vystoupil kvůli kameni na cestě, zánovní SUV se skutálelo ze srázu

Muž zapomněl na lesní cestě zajistit svou škodu proti pohybu, auto se tak...

Chvilková roztržitost připravila padesátníka na Brněnsku o jeho zánovní vůz Škoda Kodiaq. Když při cestě na chatu...

Další z rubriky

V Blansku mají básníkovník, papírky s verši si mohou lidé natrhat

Jeden ze stromů v centru Blanska se proměnil v básníkovník. Pracovníci zdejší...

Místo ovoce nebo ořechů mohou lidé v Blansku trhat ze stromu básničky. Stovky papírků s verši pověsili na větve...

Příbuzní lupičů století přijdou o majetek, který na ně bratři přepsali

Pachatelé u Krajského soudu v Brně. (19. 2. 2016)

Krajští soudci definitivně uzavřeli takzvanou loupež století. Rozhodli o zabrání nemovitostí, kterou vlastnila dvojice...

V moravském táboře umírali Romové, po letech průtahů jim otevřou památník

Hodonín u Kunštátu. Bývalý romský tábor

Tábor v Hodoníně u Kunštátu byl první zastávkou na cestě do Osvětimi. Stovky moravských Romů odtud odvezli na smrt....

Najdete na iDNES.cz