Na vlakovém spojení Znojmo - Brno volí ministerstvo nejpomalejší variantu

  8:02aktualizováno  8:02
Přestože na trase mezi Znojmem a Brnem nejsou vlaky časově konkurenceschopné autobusům, ministerstvo dopravy zavrhlo přímé železniční spojení. Prosazuje spěšné vlaky s přestupem v Břeclavi.

Cestovat z Brna do Znojma přes Břeclav je po železnici pro silné nervy. Ministerstvo dopravy přesto prosazuje právě tuto variantu. Ilustrační foto. | foto: Policie ČR

Jeli byste ze Znojma do Brna expresním autobusem 52 minut, nebo raději vlakem, ale o více než půlhodinu déle? Podle ministra dopravy Dana Ťoka (ANO) paradoxně platí druhá varianta.

Při nedávné návštěvě Znojma prohlásil, že ministerstvo preferuje vést spěšné vlaky mezi dvěma největšími městy na jižní Moravě s přestupem přes Břeclav, kde proto plánuje rekonstrukci tratě. Odmítl tak možnost přímého rychlospojení po trase přes Moravský Krumlov.

Cesta Znojmo - Brno

Přestože na trase mezi Znojmem a Brnem nejsou vlaky časově konkurenceschopné autobusům, ministerstvo dopravy zavrhlo přímé železniční spojení. Prosazuje spěšné vlaky s přestupem v Břeclavi.

Současný stav
Vlak (přes Břeclav, 128 km) 2 hod. a 29 min.
Autobus (68 km) 1 hod. a 13 min.
Autobus expres 52 min.
Auto (68 km) 50 min.

Po případných modernizacích
Státem preferovaná varianta přes Břeclav 1 hod. a 25 min.
Opomíjená varianta přes Moravský Krumlov 1 hod. a 5 min.

Zatímco autobusová doprava mezi Znojmem a Brnem úspěšně funguje, vlakovou by si momentálně vybral asi jen dobrodruh - cesta totiž trvá dvě a půl hodiny. A čas autobusů vlaky nevyrovnají ani po plánované opravě železnice.

„Preferujeme dokončení modernizace tratě Znojmo - Břeclav a následné napojení na Brno. Po opravách by cesta měla být rychlejší, než pokud bychom zkapacitňovali trasu přímého napojení Znojma s Brnem přes Moravský Krumlov,“ uvedl ministr.

Jenže to podle všeho platit nebude. Na trati Znojmo - Břeclav se zvýší rychlost ze současných 80 kilometrů v hodině na 120. Cesta by tak vyšla na 56 minut, k tomu dalších 25 do Brna a také je třeba počítat minimálně s několika minutami navíc na přestup - celkový čas se tak blíží hodině a půl.

Nesmysl, upozorňuje opozice

Zatímco vedení Znojma s navrhovanou variantou souhlasí, opozice je proti. Považuje ji totiž za nekoncepční.

„Podle studie, kterou si město nechalo zpracovat u firmy Sudop v roce 2010, vychází cestovní doba spěšného vlaku po nezbytné optimalizaci stávající trati přes Moravský Krumlov na pouhých 65 minut,“ upozorňuje opoziční zastupitel Jiří Kacetl (Pro Znojmo).

Město i ministerstvo přesto prosazují druhou možnost. „S touto variantou, která je reálná a určitě zvýší komfort cestování na jižní Moravě, jsme spokojení,“ prohlásil starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD). Přímé spoje ze Znojma do Brna bez přestupu tak zatím zůstávají jen v říši úvah.

Podle kritiků nesmyslně. „Je hezké, že se konečně po letech začíná něco dít s perspektivní tratí ze Znojma do Břeclavi. Ale přijde nám naprosto nesmyslné vést tudy spěšné vlaky, jejichž jízdní doba přes 80 minut bude vůči autobusům nekonkurenceschopná a tarifně i mnohem nákladnější, neboť vlak objede půlku jižní Moravy,“ dodal Kacetl.

Podivují se i někteří cestující. „Cesta přes Břeclav přece nemůže vyhovovat nikomu. Přitom mohla být obnovena trasa, která by navíc obsloužila i kus našeho regionu. Spousta lidí by ráda jezdila minimálně z Krumlova do Znojma, což dnes autobusem trvá necelou hodinu. Politikům se tak definitivně povedlo Krumlovsko a Miroslavsko úplně odříznout,“ zlobí se Bohumil Bednařík z Moravského Krumlova.

Hotovo má být do tří let

Dál než do Hrušovan nad Jevišovkou se ale cestující ze Znojma na této trase běžně nedostanou. Ještě před deseti lety přitom vlak pokračoval právě na Krumlov.

„Trať měla svůj význam. Byla to alternativa pro ty, kteří neradi jezdí autobusem,“ podotkl předseda Spolku pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě Martin Kouřil. Dnes fungují jen lokálky z Miroslavi do Hrušovan, navíc pouze o víkendech.

Kouřil zároveň neupírá důležitost modernizaci trati do Břeclavi.

„Jde o důležitý krok při spojení s Ostravskem a Slovenskem. Právě tady se totiž protínají dva hlavní evropské železniční koridory: Brno–Bratislava a Vídeň–Ostrava. Ale upouštět od modernizace trati do Krumlova by se nemělo,“ apeluje.

Modernizace železnice ze Znojma do Břeclavi má být hotová na přelomu let 2018 a 2019. Již letos je na ni vyčleněna miliarda korun. Jenže i tak se pravděpodobným vítězem mezi cestujícími stane autobus. Například linky z Brna do Laa nebo Mikulova jsou brány jako páteřní a železnice se jim musí přizpůsobit. V praxi to vypadá tak, že se jízdní doba uměle prodlužuje. Vlak tak sice na zmodernizovaných úsecích čas uspoří, cestující jej pak ale pročekají v přestupních uzlech.

Nejde o jedinou modernizaci jihomoravské tratě, jež má ulehčit cestování vlakem. Na rozdíl od Znojma se lidé z Boskovic přímého spojení s Brnem dočkají. Díky takzvané Boskovické spojce nebudou muset zajíždět do Skalice nad Svitavou a tam přestupovat. Úředníci vybrali variantu za 1,1 miliardy korun, která počítá s moderní zastávkou ve Lhotě Rapotině a položením nových kolejí směrem do Boskovic. Stavět se má začít v roce 2018.

  • Nejčtenější

Nález, který otřásl. V autě našli zavražděného kojence, matka stála vedle

Jihomoravští kriminalisté vyšetřují smrt tříměsíčního dítěte, které v neděli našli mrtvé v autě u benzinové stanice na...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Vulgární řidič kamionu blokoval dva pruhy, šéf se za něj omluvil

Další případ nevybíravého chování na českých silnicích natočil v pondělí na výjezdu z Brna jeden z našich čtenářů....

Zbrojovka, nic není víc. Pacanda o životě i magii Lužánek

O minulosti fotbalisty Milana Pacandy se ví skoro všechno. Talent, hračička, střelec, později průšvihář... O jeho...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Z Dallasu bude znovu Moskva. Brněnské lodi vrací podobu z 50. let

Do původní podoby z 50. let se vrátí brněnská loď známá pod jménem Dallas, která je od roku 2013 technickou kulturní...

Lidé se v Sudetech často střídají a ani se neznají, zjistili vědci

Hranice někdejších Sudet je stále patrná, i když dávno není zakreslená na mapě. V obcích, jež leží v tomto území, lidé...

Strážníci v Brně pronásledovali hbitého emua, prchal jim celý týden

Strážníci v Brně v tomto týdnu několikrát naháněli hbitého ptáka emua, který prchl chovateli, na svobodě si užíval asi...

Z nemocnice propustili chlapce nakaženého tetanem, teď pojede do lázní

Zdravotního stav malého chlapce nakaženého tetanem se výrazně zlepšil. Ve středu ho propustili z brněnské fakultní...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.

Najdete na iDNES.cz