Disident po revoluci propadl drogám a unesl syna, teď je soudí společně

  7:36aktualizováno  7:36
Když se loni v prosinci rozezněl v jednom z pokojů brněnského hotelu Voroněž požární hlásič, čekalo na členy ochranky skutečné překvapení. V místnosti našli zapékací mísy, vařič a rozházené obaly od léků. A také tři muže, kteří jsou dnes u Městského soudu v Brně obžalovaní z výroby pervitinu.

Dvaapadesátiletý Vladimír Veselský opakovaně unášel svého syna Vojtěcha Špačka. Nyní spolu čelí obvinění za vaření pervitinu v brněnském hotelu Voroněž. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na první pohled bizarní případ, za nímž se však skrývá tragický životní osud brněnského disidenta Vladimíra Veselského a jeho syna Vojtěcha Špačka.

Příběh plný únosů malého chlapce, soudních tahanic, rozvráceného dětství, zvratů a v neposlední řadě právě také drog, za jejichž vaření teď oběma hrozí až pětileté vězení.

Přitom dnes dvaapadesátiletý Veselský měl po revoluci – podobně jako řada kolegů z disidentského prostředí – našlápnuto na jinou životní dráhu. Ještě v dospívání sice vedl brněnské fotbalové hooligans, později se však přidal k těm, kteří aktivně vystupovali proti komunistickému režimu.

Fotogalerie

Před listopadem 1989 dokonce skončil ve vězení za účast na protirežimních shromážděních, údajné napadení policisty a sbírání podpisů pod petici proti věznění Václava Havla i dalších disidentů.

Po převratu se s přítelem, chartistou a básníkem Milanem Ohniskem ujali práce ve Východoevropské informační agentuře založené disidenty už v roce 1988 především kvůli polsko-české spolupráci. A několik měsíců po sametové revoluci skutečně dodávali zprávy například do nově založených Moravských novin v Brně.

Trik úřednic a otcův nezájem

Jenže pro neklidnou povahu Veselského zjevně nemohla být tato „nudná“ činnost celoživotním zaměstnáním. Začal brát drogy, stihl se oženit a rozvést i stát se otcem malé holčičky.

Kauza Voroněž

  • Případ trojice, která podle spisu před rokem spustila požární hlásič při vaření pervitinu v brněnském hotelu Voroněž, začal projednávat Městský soud v Brně letos v říjnu. Kromě Vladimíra Veselského čelí obžalobě i jeho syn Vojtěch Špaček a jejich známý Štěpán Matuštík – hrozí jim až pět let vězení.
  • Zatím vypovídal především již patnáctkrát trestaný Matuštík, který tvrdí, že on sám do výroby pervitinu zapojený nebyl. Na hotelový pokoj si prý pro pervitin pouze přišel. Špaček popřel, že by Matuštíkovi, přezdívanému v Brně Vařič, drogy nabízel.
  • Veselský odmítl vypovídat úplně, nicméně do líčení aktivně zasahoval obstrukcemi. Přes opakované protesty soudkyně Soni Nováčkové se Matuštíka vyptával na nesouvisející otázky o jeho zdravotním stavu nebo sexuální orientaci. Na soudkyni se dokonce rozhodl podat stížnost, státního zástupce zase nařkl ze zneužití pravomocí. Další jednání soudu je nařízeno na 9. ledna.

A do toho všeho se v roce 1992 na brigádě v Belgii seznámil s tehdy dvacetiletou Zuzanou Špačkovou (později se provdala a změnila si příjmení – pozn. red.). Ještě v cizině se sice rozešli, ale ona poté, co zjistila, že je těhotná, se rozhodla dítě si ponechat.

Veselský se o potomka nezajímal a odjel znovu do zahraničí. „Na sociálním odboru mi tehdy řekli, že pokud nenahlásím jméno otce, nebudu mít zřejmě právo dostat žádné finanční příspěvky na dítě,“ vzpomíná Špačková.

Díky tehdejšímu triku úřednic ze sociálky pak otcové museli platit alimenty a šetřila se tak státní kasa.

Mladá matka nakonec tedy otce uvedla. „Když se to Veselský později dozvěděl, otcovství uznal. Občas přišel Vojtíška navštívit, někdy mi ho i pohlídal, když jsem musela do školy,“ líčí matka, co předcházelo událostem z půlky července 1993.

Oslovil mě Bůh, tvrdil matce svého syna

Tehdy se k ní a synovi v kočárku přidal v Brně na Moravském náměstí právě Veselský a začal ji přesvědčovat, ať spolu začnou bydlet. „Připadalo mi to absurdní, takovou dobu neměl zájem o seriózní domluvu a najednou by se mnou chtěl žít,“ snažila se mu vysvětlit, že už má vlastní život.

A tehdy jí Veselský začal tvrdit, že ho oslovil Bůh, aby byl stále se synem a nikdy se od něho neodloučil. A nabídl jí dvě možnosti: buď spolu začnou bydlet, nebo mu okamžitě musí vydat dítě a odejít.

„Začal být agresivní, takže jsem vzala kočárek a šla pryč. Jenže mě doběhl, zbil, srazil k zemi a s kočárkem utekl,“ vypráví Špačková, jak odstartovalo dodnes neskončené martyrium.

Právě tehdy se totiž rozjel pozoruhodný tok nekonečných událostí. Policie tvrdila, že proti zákonnému otci dítěte zasáhnout nemůže, proto se matka obrátila na soud.

Jenže průtahy a tahanice – s řadou stížností, nevyřízeným návrhem na svěření do péče ještě z doby těhotenství Špačkové, a dokonce i se ztraceným spisem a výměnou soudců u případu – nebraly konce.

Známý mistr obstrukcí

Do toho Veselský rozjel obstrukce, kterými je v brněnských soudních síních za poslední dvě dekády již proslavený. Ostatně také u aktuálního líčení ohledně vaření drog ve Voroněži soudkyni obvinil z několika bodů a mimo jiné prohlásil, že pokud nedostane oběd, nemůže ze zdravotních důvodů vypovídat.

A deklaroval i trestní oznámení na žalobce Roberta Hanuše. „Zdlouhavý příběh jsem očekával, s panem Veselským je to vždy veselé,“ ironicky komentoval letos v říjnu dění v soudní síni Hanuš.

A také v případu svého syna Veselský od začátku nepostupoval jinak. Když se Špačková k malému Vojtěchovi přece jen dostala, vzal si jej násilím zpět. Její otec Zdeněk Špaček pak v roce 1998 držel tři týdny protestní hladovku „kvůli nezájmu státních orgánů o případ jeho vnuka“. Obrátil se na tehdejší ministryni spravedlnosti Vlastu Parkanovou i manželku tehdejšího prezidenta Dagmar Havlovou.

Ačkoliv syna nakonec několikrát předběžným opatřením dostala do péče matka, dlouhodobě spolu žít nemohli. Přetahovaná totiž neskončila a rozhodnutí se Veselskému podařilo zvrátit.

„Pak už jsem na to přestala mít sílu. Navíc jak z toho začal mít Vojta rozum, nechtěla jsem, aby ten hokej musel neustále zažívat,“ vysvětluje Špačková, která dodnes považuje liknavost soudů za pravý důvod toho, jak syn dopadl. Případná pochybení v tomto případu odmítli zástupci Městského soudu v Brně s odkazem na paragrafy komentovat.

Syn měl ve škole úspěch, otec ho svedl k drogám

Přece jen však soudy v jejím společném soužití s vlastním synem nakonec hrály zásadní roli. Jen jiným způsobem. Když bylo Vojtěchovi čtrnáct let, Veselský skončil ve vězení za vaření drog a přepadávání benzinových pump.

„Pak Vojta žil konečně s námi, vystudoval Gymnázium Matyáše Lercha v Brně, odmaturoval se čtyřmi jedničkami a jednou dvojkou u děleného předmětu a dostal se na informatiku na Masarykově univerzitě, kde dřel a chtěl opravdu něco dokázat. Až do třetího ročníku, kdy Veselského pustili z kriminálu,“ vypráví Špačková.

Události pak podle ní nabraly rychlý spád. „Začal kouřit trávu a otec ho nejspíš nalákal na rychlé peníze za vaření pervitinu – i když syn mezitím ještě pracoval na docela prestižní pozici v jedné známé IT společnosti, kvůli čemuž prý přerušil studium na vysoké. Pak se od nás odstěhoval a nedošel už ani na Štědrý den, takže letos to budou třetí Vánoce bez něho,“ podotýká posmutněle matka.

Teď čeká, jak její pětadvacetiletý syn dopadne u soudu. Naděje, že jednou začne žít normální život, se nevzdává. „Pořád čekám, že se třeba po tom vězení, kde snad bude abstinovat, napraví. Je to totiž mimořádně chytrý kluk, který když žil s námi, mluvil o svém otci jako o odstrašujícím příkladu,“ uzavírá Špačková.

Nejčtenější

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hokejové Brno hlásí posilu, přivábilo zkušeného obránce Michálka

Obránce Zbyněk Michálek při tréninku českých hokejistů  v Praze před Channel...

Hokejisty Komety Brno posílil šestatřicetiletý obránce Zbyněk Michálek. Dlouholetý hráč NHL a držitel dvou medailí z...

Brzký konec elegána. Ale splnil jsem si všechno, tvrdí Holek

Mario Holek

Z Brna, které jej před jedenácti lety vystřelilo do fotbalového světa, to Mario Holek dotáhl až do národního týmu. Ve...

Brno otevře na dolním nádraží další čekárnu, vytvoří ji osm kontejnerů

Novou čekárnu na brněnském dolním nádraží má tvořit osm mobilních kontejnerů.

Okolí dolního vlakového nádraží v Brně, které nyní používají tisíce lidí denně kvůli roční výluce hlavního nádraží,...

Další z rubriky

Chci otevřít Provázek režisérům i dalším divákům, plánuje nová principálka

Umělecká šéfka Divadla Husa na provázku Anna Davidová.

Velké plány má nová principálka brněnského Divadla Husa na provázku Anna Davidová. Jako umělecká šéfka nastoupila na...

Stavědla na brněnském nádraží mají jít k zemi, památkáři o ně bojují

Stavědla, jak jim železničáři říkají, slouží na hlavním nádraží v Brně už od...

S nynější rekonstrukcí zabezpečovacího zařízení na hlavním vlakovém nádraží v Brně mají zmizet také historická stavědla...

Sucho pomohlo kůrovci zmnožit generace, v zimě hrozí stromům vyvrácení

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Pustoprázdné holiny po velkoplošné těžbě odumřelých stromů zůstaly po loňském roce uprostřed jihomoravských lesů. Může...

Advantage Consulting, s.r.o.
SOUSTRUŽNÍK CNC

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 36 000 Kč

Najdete na iDNES.cz