Disident po revoluci propadl drogám a unesl syna, teď je soudí společně

  7:36aktualizováno  7:36
Když se loni v prosinci rozezněl v jednom z pokojů brněnského hotelu Voroněž požární hlásič, čekalo na členy ochranky skutečné překvapení. V místnosti našli zapékací mísy, vařič a rozházené obaly od léků. A také tři muže, kteří jsou dnes u Městského soudu v Brně obžalovaní z výroby pervitinu.

Dvaapadesátiletý Vladimír Veselský opakovaně unášel svého syna Vojtěcha Špačka. Nyní spolu čelí obvinění za vaření pervitinu v brněnském hotelu Voroněž. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na první pohled bizarní případ, za nímž se však skrývá tragický životní osud brněnského disidenta Vladimíra Veselského a jeho syna Vojtěcha Špačka.

Příběh plný únosů malého chlapce, soudních tahanic, rozvráceného dětství, zvratů a v neposlední řadě právě také drog, za jejichž vaření teď oběma hrozí až pětileté vězení.

Přitom dnes dvaapadesátiletý Veselský měl po revoluci – podobně jako řada kolegů z disidentského prostředí – našlápnuto na jinou životní dráhu. Ještě v dospívání sice vedl brněnské fotbalové hooligans, později se však přidal k těm, kteří aktivně vystupovali proti komunistickému režimu.

Fotogalerie

Před listopadem 1989 dokonce skončil ve vězení za účast na protirežimních shromážděních, údajné napadení policisty a sbírání podpisů pod petici proti věznění Václava Havla i dalších disidentů.

Po převratu se s přítelem, chartistou a básníkem Milanem Ohniskem ujali práce ve Východoevropské informační agentuře založené disidenty už v roce 1988 především kvůli polsko-české spolupráci. A několik měsíců po sametové revoluci skutečně dodávali zprávy například do nově založených Moravských novin v Brně.

Trik úřednic a otcův nezájem

Jenže pro neklidnou povahu Veselského zjevně nemohla být tato „nudná“ činnost celoživotním zaměstnáním. Začal brát drogy, stihl se oženit a rozvést i stát se otcem malé holčičky.

Kauza Voroněž

  • Případ trojice, která podle spisu před rokem spustila požární hlásič při vaření pervitinu v brněnském hotelu Voroněž, začal projednávat Městský soud v Brně letos v říjnu. Kromě Vladimíra Veselského čelí obžalobě i jeho syn Vojtěch Špaček a jejich známý Štěpán Matuštík – hrozí jim až pět let vězení.
  • Zatím vypovídal především již patnáctkrát trestaný Matuštík, který tvrdí, že on sám do výroby pervitinu zapojený nebyl. Na hotelový pokoj si prý pro pervitin pouze přišel. Špaček popřel, že by Matuštíkovi, přezdívanému v Brně Vařič, drogy nabízel.
  • Veselský odmítl vypovídat úplně, nicméně do líčení aktivně zasahoval obstrukcemi. Přes opakované protesty soudkyně Soni Nováčkové se Matuštíka vyptával na nesouvisející otázky o jeho zdravotním stavu nebo sexuální orientaci. Na soudkyni se dokonce rozhodl podat stížnost, státního zástupce zase nařkl ze zneužití pravomocí. Další jednání soudu je nařízeno na 9. ledna.

A do toho všeho se v roce 1992 na brigádě v Belgii seznámil s tehdy dvacetiletou Zuzanou Špačkovou (později se provdala a změnila si příjmení – pozn. red.). Ještě v cizině se sice rozešli, ale ona poté, co zjistila, že je těhotná, se rozhodla dítě si ponechat.

Veselský se o potomka nezajímal a odjel znovu do zahraničí. „Na sociálním odboru mi tehdy řekli, že pokud nenahlásím jméno otce, nebudu mít zřejmě právo dostat žádné finanční příspěvky na dítě,“ vzpomíná Špačková.

Díky tehdejšímu triku úřednic ze sociálky pak otcové museli platit alimenty a šetřila se tak státní kasa.

Mladá matka nakonec tedy otce uvedla. „Když se to Veselský později dozvěděl, otcovství uznal. Občas přišel Vojtíška navštívit, někdy mi ho i pohlídal, když jsem musela do školy,“ líčí matka, co předcházelo událostem z půlky července 1993.

Oslovil mě Bůh, tvrdil matce svého syna

Tehdy se k ní a synovi v kočárku přidal v Brně na Moravském náměstí právě Veselský a začal ji přesvědčovat, ať spolu začnou bydlet. „Připadalo mi to absurdní, takovou dobu neměl zájem o seriózní domluvu a najednou by se mnou chtěl žít,“ snažila se mu vysvětlit, že už má vlastní život.

A tehdy jí Veselský začal tvrdit, že ho oslovil Bůh, aby byl stále se synem a nikdy se od něho neodloučil. A nabídl jí dvě možnosti: buď spolu začnou bydlet, nebo mu okamžitě musí vydat dítě a odejít.

„Začal být agresivní, takže jsem vzala kočárek a šla pryč. Jenže mě doběhl, zbil, srazil k zemi a s kočárkem utekl,“ vypráví Špačková, jak odstartovalo dodnes neskončené martyrium.

Právě tehdy se totiž rozjel pozoruhodný tok nekonečných událostí. Policie tvrdila, že proti zákonnému otci dítěte zasáhnout nemůže, proto se matka obrátila na soud.

Jenže průtahy a tahanice – s řadou stížností, nevyřízeným návrhem na svěření do péče ještě z doby těhotenství Špačkové, a dokonce i se ztraceným spisem a výměnou soudců u případu – nebraly konce.

Známý mistr obstrukcí

Do toho Veselský rozjel obstrukce, kterými je v brněnských soudních síních za poslední dvě dekády již proslavený. Ostatně také u aktuálního líčení ohledně vaření drog ve Voroněži soudkyni obvinil z několika bodů a mimo jiné prohlásil, že pokud nedostane oběd, nemůže ze zdravotních důvodů vypovídat.

A deklaroval i trestní oznámení na žalobce Roberta Hanuše. „Zdlouhavý příběh jsem očekával, s panem Veselským je to vždy veselé,“ ironicky komentoval letos v říjnu dění v soudní síni Hanuš.

A také v případu svého syna Veselský od začátku nepostupoval jinak. Když se Špačková k malému Vojtěchovi přece jen dostala, vzal si jej násilím zpět. Její otec Zdeněk Špaček pak v roce 1998 držel tři týdny protestní hladovku „kvůli nezájmu státních orgánů o případ jeho vnuka“. Obrátil se na tehdejší ministryni spravedlnosti Vlastu Parkanovou i manželku tehdejšího prezidenta Dagmar Havlovou.

Ačkoliv syna nakonec několikrát předběžným opatřením dostala do péče matka, dlouhodobě spolu žít nemohli. Přetahovaná totiž neskončila a rozhodnutí se Veselskému podařilo zvrátit.

„Pak už jsem na to přestala mít sílu. Navíc jak z toho začal mít Vojta rozum, nechtěla jsem, aby ten hokej musel neustále zažívat,“ vysvětluje Špačková, která dodnes považuje liknavost soudů za pravý důvod toho, jak syn dopadl. Případná pochybení v tomto případu odmítli zástupci Městského soudu v Brně s odkazem na paragrafy komentovat.

Syn měl ve škole úspěch, otec ho svedl k drogám

Přece jen však soudy v jejím společném soužití s vlastním synem nakonec hrály zásadní roli. Jen jiným způsobem. Když bylo Vojtěchovi čtrnáct let, Veselský skončil ve vězení za vaření drog a přepadávání benzinových pump.

„Pak Vojta žil konečně s námi, vystudoval Gymnázium Matyáše Lercha v Brně, odmaturoval se čtyřmi jedničkami a jednou dvojkou u děleného předmětu a dostal se na informatiku na Masarykově univerzitě, kde dřel a chtěl opravdu něco dokázat. Až do třetího ročníku, kdy Veselského pustili z kriminálu,“ vypráví Špačková.

Události pak podle ní nabraly rychlý spád. „Začal kouřit trávu a otec ho nejspíš nalákal na rychlé peníze za vaření pervitinu – i když syn mezitím ještě pracoval na docela prestižní pozici v jedné známé IT společnosti, kvůli čemuž prý přerušil studium na vysoké. Pak se od nás odstěhoval a nedošel už ani na Štědrý den, takže letos to budou třetí Vánoce bez něho,“ podotýká posmutněle matka.

Teď čeká, jak její pětadvacetiletý syn dopadne u soudu. Naděje, že jednou začne žít normální život, se nevzdává. „Pořád čekám, že se třeba po tom vězení, kde snad bude abstinovat, napraví. Je to totiž mimořádně chytrý kluk, který když žil s námi, mluvil o svém otci jako o odstrašujícím příkladu,“ uzavírá Špačková.

Nejčtenější

Piják lužní se z jihu Moravy šíří po Česku, pro psy může být smrtelný

Typickým znakem pijáka lužního je pestrý štítek. Nebezpečný je hlavně pro psy,...

Ještě před rokem o existenci tohoto vzácného druhu klíštěte věděli jen odborníci. Název piják lužní obyčejným lidem...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Suverénní Kometa je v semifinále, Plzeň srovnala sérii s Olomoucí

Hráči Komety slaví postup do semifinále extraligového play off.

Brněnská Kometa je prvním semifinalistou hokejové Tipsport extraligy. Úřadující mistr zůstal v sérii s Hradcem Králové...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

Řidič vystoupil kvůli kameni na cestě, zánovní SUV se skutálelo ze srázu

Muž zapomněl na lesní cestě zajistit svou škodu proti pohybu, auto se tak...

Chvilková roztržitost připravila padesátníka na Brněnsku o jeho zánovní vůz Škoda Kodiaq. Když při cestě na chatu...

Další z rubriky

V moravském táboře umírali Romové, po letech průtahů jim otevřou památník

Hodonín u Kunštátu. Bývalý romský tábor

Tábor v Hodoníně u Kunštátu byl první zastávkou na cestě do Osvětimi. Stovky moravských Romů odtud odvezli na smrt....

Byla jsem rozhodnutá, že neuroním ani slzu, vzpomíná vězeňkyně gestapa

Zdena Zajoncová v rodné Ostravě se skupinou přátel vylepovala plakáty...

V Česku už zřejmě žijí pouze dvě pamětnice, které prošly ženským vězením gestapa v Brně. Minulý týden se v brněnské...

Při srážce dvou aut se zranili čtyři lidé, jednoho museli vyprostit

Nehoda dvou osobních aut u Moravské Nové Vsi (23. 3. 2019)

K dopravní nehodě dvou aut vyjížděli jihomoravští hasiči v sobotu večer. Při srážce u Moravské Nové Vsi se zranili...

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHANIK VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz