Jsou čtyři hodiny ráno. Mlžným oparem sotva prosvítá slunce, když vinař Vladimír Lojda vyráží za prací do vinohradu. S fotoaparátem v ruce je mu ten den v patách Marek Dvořák. V kulisách vinařství Loigi vzniká jedna z dvanácti stran kalendáře.
„Chci vyprávět příběhy lidí, kteří mají blízko k půdě a přírodě jako takové. Pro ně jsou kvalita půdy a způsob hospodaření klíčové – dokonce natolik, že to přímo ovlivňuje jejich budoucnost. Vinaři mají také blízko k dalším lidem, zákazníkům a svým odběratelům, které mohou ovlivnit. Je to celé takový koloběh, který se snažíme naším projektem roztočit,“ vysvětluje Dvořák.
V projektu Pro zdravou půdu, jehož je autorem, spojil svou lásku k vínu, fotografii a přírodě. Obrazem, ale i textem na facebookových a webových stránkách zachytil filozofii dvanácti vinařů i různé přístupy, které mají ale jedno společné – vracet půdě to, co jim dává, a hospodařit na ní s úctou a pokorou.
„Mám hodně přátel ve vinařské obci, takže jsem získal spoustu tipů na vinaře, kteří jsou zajímaví, poctiví a o půdu se dobře starají. Bylo a je skvělé je během focení pozorovat a zjišťovat, jak to mají v hlavě srovnané a správně nastavené,“ poukazuje Dvořák na dobrý přístup vinařů ke zdraví půdy, kterou obhospodařují.
Čtyři měsíce s nimi chodil do vinohradů i sklepů, aby zachytil jejich příběh. Jeho snaha vyvrcholí vydáním vinařského kalendáře, jenž má za cíl pomoci stále více zdevastované krajině a půdě. Objeví se v něm vinařství Krásná Hora, Sonberk, Gala, Jan Stávek, Koráb, Špalek, Dlúhé Grefty, Jaroslav Osička, Plenér, Loigi, Nestarec a Tři Čtvrtě.
Jedenáct kalendářů zaplatí vysazení jednoho stromu
Peníze získané z prodeje kalendáře budou darovány na projekt Nadace Partnerství „Sázíme budoucnost“, který se zabývá výsadbou stromů a udržením vody v krajině. „Chtěli bychom prodat tisíc kalendářů. Uvidíme, jak se nám to povede,“ naznačuje fotograf.
Jedenáct kalendářů přitom zaplatí jeden velký strom do krajiny. Peníze budou stačit nejen na vysazení, ale i na následnou péči a případnou náhradu, pokud by strom uhynul.
„Každý zemědělec, tedy i vinař, by měl dalším generacím předávat zdravou, úrodnou půdu plnou mikroorganismů, s vysokým obsahem humusu, schopnou zadržovat vodu. Posledních šedesát let jsme ale pole spíše ničili, vysušovali, utužovali těžkou mechanizací, prolévali hnojivy a postřiky, vystavovali erozi, vodní i větrné. Prohlubující se klimatické změny ukazují, jak zranitelnou se stala naše krajina a jak moc potřebuje nápravu,“ říká Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství.
Iniciativa „Sázíme budoucnost“ má podle něj za cíl vysadit v krajině a ve městech během následujících pěti let tolik stromů, kolik má Česko obyvatel. Tedy deset milionů. Stromy svými kořeny provzdušňují půdu a vytváří tak vhodné prostředí pro důležité mikroorganismy.
Marek Dvořák s nadací vyjednal, že peníze z kalendáře půjdou výhradně na stromy sázené na jižní Moravě. Důležité podle něj je, že výsadba nebude náhodná, ale stromy se budou strategicky sázet tam, kde se jim bude dařit a kde budou odvádět nejlepší „práci“ pro krajinu i půdu. Kalendář chce představit v brněnském baru & bistru Atelier na křtu ve středu 6. listopadu.