Rytíře, šašky, dvorní dámy, kejklíře a mnoho dalších dvořanů mohli v sobotu pozorovat návštěvníci znojemského historického vinobraní. Kdo měl štěstí, tomu přistála v ruce pamětní mince přímo od krále, který je rozhazoval mezi lidi. Letošním motivem mincí byla turistická novinka města – Hradební opevnění.
„Celkem bylo v průvodu 530 účinkujících, třetina byli dobrovolníci ze Znojma, další už byly historické skupiny,“ uvedl za organizátory vinobraní Kamila Kolesová. Přibližně hodinu trvalo, než prošel průvod celým centrem na pódium na Masarykově náměstí.
Na jevišti pak král, kterého hrál znojemský rodák Miroslav Hrabě, předal do rukou purkmistra města Znojma práva. A Znojemským udělil mimo jiné výsadu, že z vína nemusí odvádět desátky.
Jan Lucemburský je tradičně ústřední postavou vinobraní, protože právě on do Znojma v roce 1327 přijel zapít zdařilé státnické jednání ve Vratislavi. Město pro něj tehdy připravilo bohatý program, jehož střípky, včetně tradičního předávání práv do rukou konšelů, mohou takto lidé každý rok vidět.
V neděli je už sice kulturní program vinobraní velmi omezený a postupně končí, nicméně víno nebo burčák si lidé mohou stále koupit. „Historická tržiště a další stánky jsou stále otevřeny,“ doplnila Kolesová.
Jaká bude letos návštěvnost, teprve oznámí, ovšem už do začátku září si koupilo vstupenku 40 tisíc lidí. Zatím největší a nejúspěšnější znojemské vinobraní se konalo v roce 1967, kdy do Znojma dorazilo 110 tisíc návštěvníků, tedy hned při druhém ročníku.
Tradice Znojemského historického vinobraní byla komunistickým režimem přerušena roku 1974 a k jejímu znovuobnovení došlo až v 90. letech minulého století.