Dvě největší vinobraní se budou konat týden po sobě, první v Mikulově

  13:24aktualizováno  13:24
Největší slavnosti vína se na jižní Moravě konala ve stejný den. Nyní se organizátoři Pálavského a Znojemského vinobraní rozhodli, že se v září vydají vlastní cestou: obě gigantické akce se uskuteční v jiném termínu - týden po sobě.

Historický průvod na Znojemském vinobraní, ilustrační snímek | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Loni prošlo branami dvou největších vinařských podniků v zemi na sto pětadvacet tisíc návštěvníků. Letos by jich mohlo být ještě mnohem víc. Akce si totiž nebudou poprvé konkurovat. Vinařští turisté, kteří na jih Moravy putují za vínem tradičně v první polovině září, si tak letos budou moci užít obě akce.

Mikulov, kam tradičně za vinobraním přijíždí okolo pětačtyřiceti tisíc lidí, je navíc podle starosty Rostislava Koštiala (ODS) připravený zaútočit na hranici návštěvnosti okolo šedesáti až sedmdesáti tisíc lidí.

"Na vyšší návštěvnost se skutečně připravujeme. Rozšíření kapacity je stále možné. Hledáme možnosti mimo amfiteátr, v postranních uličkách a třeba také na Kozím hrádku," uvedl Koštial.

Za rozdílnými termíny není přitom podle něho, ale ani podle starosty Znojma Vlastimila Gabrhela (ČSSD) žádný marketingový tah nebo snaha více vydělat.

"S termínem nikdy nehýbeme. Letos to tak zkrátka vyšlo. První víkend v září máme u nás totiž tradiční pouť na Svatý kopeček. Druhý pak vždy Pálavské vinobraní," vysvětlil starosta Koštial.

Pálavské vinobraní

Ten si prý neumí představit, že by návštěvníky Pálavského vinobraní u vstupních bran kvůli případnému přeplnění centra města, kde bývá tradičně hlava na hlavě, organizátoři odmítali.

Jen v červnu prodalo tamní Turistické informační centrum už tisíce lístků. "První měsíc je o vstupenky vždy největší zájem. Permanentka na celé vinobraní stojí totiž jen 250 korun, zatímco v červenci a srpnu je o sto korun dražší. Těsně před akcí vyjde už na 400 korun," přiblížila Marie Vavřinová z Turistického informačního centra v Mikulově.

Na nával lidí se Mikulov připraví i tak, že letos otevře dvě stanová městečka.

Ani ve Znojmě se nebojí davů. "I kdyby k nám hypoteticky přijelo přes sto tisíc návštěvníků, centrum města je schopno i takovou kapacitu bez problémů pojmout," věří starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

Znojemská Beseda

Každé z vinobraní má podle něho svá specifika a kvalitu, za kterou lidé půjdou jak do Znojma, tak do Mikulova. Na organizaci největší vinařské akce v republice už měsíce pracuje podle Gabrhela městská organizace Znojemská Beseda.

"I program lze operativněji rozdělit po městě. Letos si otestujeme, kolik návštěvníků dorazí, a případné organizační nedostatky doladíme příští rok," slibuje Gabrhel.

I když si lidé teprve zvykají na novinku, jakou je už červencový předprodej zlevněných lístků, přípravy v historickém Znojmě jsou v těchto dnech v plném proudu.

Zvýšený nápor kvůli lístkům tady prý na rozdíl od Mikulova přichází paradoxně až na poslední chvíli. "Momentálně ale probíhají třeba výběrová řízení na deset městských mázhauzů. V době vinobraní přibudou ještě další desítky v soukromých domech," řekla Eva Šmerdová ze znojemské radnice.

Znojemský starosta také loni po zjištění MF DNES, že prodejci burčáku nalévají ochotně i třináctiletým dětem, slíbil nápravu.

Ten mikulovský to až tak tragicky nevidí. "Toto je věc České obchodní inspekce. Pracovníci živnostenského odboru radnice ani městská policie na to v době vinobraní absolutně nemají čas," tvrdil mikulovský starosta Koštial.

Znojemské a Pálavské vinobraní

Pálavské vinobraní se koná od 7. do 9. září
Koncerty:
David Koller, Čechomor, Chinaski, No Name, Laďa Kerndl s orchestrem, Ewa Farna, Eddie Stoillow, Jiří Zonyga a Větry z jihu, Zdeněk Izer, dechová hudba Mistříňanka a další
Ubytování: kapacity ve městě, dvě stanová městečka - areál Domova mládeže SOU Mikulov a areál Gymnázia Mikulov
Předprodej vstupenek: V TIC v Mikulově na Náměstí 1 nebo v TIC v Běhounské ulici v Brně. V červenci a srpnu je možné permanentku koupit za 350 Kč, senioři za 320 Kč. Děti do 12 let a ZTP-P mají vstup zdarma. Denní vstupné lze koupit až na místě.

Znojemské vinobraní se koná od 14. do 15. září
Koncerty:
 Chinaski, Support Lesbiens, Vladimír Mišík, Tata Boys, Ondřej Havelka a Melody Makers
Historický program: skupiny historického šermu Albion, Memento Mori, Merlet, Přemyslovci, Gnomus a další, fakírské a ohňové show
Ubytování: kapacity ve městě, stanové městečko u řeky Dyje
Vstupenky: v Turistickém informačním centru v Obrokové ulici a v síti Ticketpro. Předprodej permanentek od 1. července. Slevy pro studenty a osoby nad 60 let. Děti a mládež do 15 let mají vstup zdarma.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Koncert Stinga ve Slavkově se ruší, zpěvák nepřijede kvůli nemoci

Sting (Metronome Festival, Praha, 23. června 2017)

Na páteční vystoupení Stinga ve Slavkově u Brna se fanoušci těšili marně. Koncert populárního britského zpěváka se ruší...

Další z rubriky

Z Hodonína za slovenskou hranici se lidé po patnácti letech svezou vlakem

Na přejezdu v obci Čenkov na Příbramsku se ráno srazil vlak se sanitkou,...

Nasednout kvůli výluce na železnici místo vlaku do autobusu je pro cestující vcelku běžná věc. Od příštího pondělí si...

Na jihu Moravy jako první na světě vyrobili „šampaňské“ z meruněk

Sklizeň meruněk v bio sadě likérky Rudolf Jelínek v jihomoravských Starovicích.

Když se oslavuje ve světě, připíjí si lidé šampaňským. A když se oslavuje ve Velkých Pavlovicích, v cinkajících...

Kamion u Brna vrazil do svodidel a převrátil se, D2 byla celou noc ucpaná

Převrácený kamion zablokoval u Sadské dálnici D11

Dálnici D2 z Lanžhota na Brno uzavřela v noci na úterý nehoda nákladního vozidla. Auto se na 3. kilometru u Brna...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz