Termín dvou největších krajských vinařských slavností se totiž střetl. Hlavní program je v obou městech v sobotu 13. září. A města bojují ze všech sil, aby třináctka v datu byla šťastnější právě pro ně.
O tom, že by některé termín posunulo, nechtějí ani slyšet.Termíny obou slavností se v porevoluční historii střetly jen asi třikrát. Jinak se města oklikou obcházela.
Vlastně spíš Znojmo obcházelo Mikulov. "Pálavské vinobraní je skoro o dvacet let starší a pravidelné. Od samého počátku se koná vždy druhý zářijový víkend. Z tohoto termínu jsme nemohli ustoupit," tvrdí místostarostka Mikulova Ilona Žišková Vágnerová. Stejný termín Pálavského vinobraní platí už 61 let.
Zato znojemské vinobraní se v roce 1966, kdy jej poprvé uspořádali pracovníci znojemských Restaurací a jídelen, konalo až v říjnu. Dnes se termín ustálil zhruba na polovině září, nicméně není stanovený pevně. "Iniciovali jsme možnost domluvy se Znojmem. My jsme totiž neměli kam ustoupit," říká mikulovská místostarostka. "Mrzí nás to. Je to ztráta pro obě strany," dodává.
Starosta Znojma Nezveda však tvrdí, že o případné změně termínu s nikým z Mikulova nejednal. A ani jej nezvažoval. "Kdybychom letos vinobraní posunuli o týden dál, už by to bylo hodně pozdě. Pevný termín mít ani nemůžeme. Už proto, že je vinobraní v pátek a v sobotu. Jednou za čas se zkrátka jeden týden musí trošičku přeskočit," míní Nezveda.
Profiprogram v. domácí
Znojemská akce každoročně přiláká až 50 tisíc návštěvníků. Mikulovská zhruba 20 tisíc lidí. Zdánlivě je mezi městy nepoměr. Ale pokud se od konečných čísel odečtou "domorodci", měl by přijet zhruba stejný počet hostů.
Znojmo má totiž 37 tisíc obyvatel, zatímco Mikulov sotva sedm a půl tisíce. Velký počet návštěvníků by chtěla obě města přilákat i letos. Jenže se o ně budou muset rozdělit. Do boje o každého platícího hosta tak nasazují zbraně nejtěžšího kalibru.
Ve Znojmě nechali vše na profesionálech. Historický i kulturní program letos připraví specializované agentury. Pálavské vinobraní zatím stále zůstává v režii domácích.