Malá vinařství skupují velcí investoři. Kvůli prestiži i pro radost

  14:48aktualizováno  14:48
Malá vinařství padají do náruče velkých finančních skupin. Ty v oboru ukládají peníze, víno je pro ně marketingovým nástrojem i otázkou prestiže. „Je to jako koupit obraz,“ míní prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: zdroj: vinařství Winegut Niklas

Pod svahy Pálavy ve sklepní uličce Pavlova přesně 20 let funguje vinařství Reisten. Z jeho sklepa odchází na trh skvělá „butiková“ vína, zejména vlašské ryzlinky.

Letošní ročník bude první, který vznikne pod novým majitelem. Podnik koupila finanční skupina J&T Finance Group. Pavlovské vinařství je tak dalším v řadě, jež „spolkl“ silný investor.

Už před dvěma lety získala společnost J&T, kterou založili slovenští podnikatelé Ivan Jakabovič a Patrik Tkáč, vinařství Kolby v Pouzdřanech. Po financích a energetice se tak vrhla do vinařského byznysu a teď svoje pozice posílila nákupem pavlovského Reistenu.

„Společnost má mimo Česko poměrně velké aktivity týkající se vína. Byla jen otázka času, kdy se to projeví i tady,“ podotkl Vlastimil Nešetřil, člen představenstva společnosti J&T Wine Holding.

Víno ukrývá marketingový i vztahový potenciál

Do vinařských aktivit v Česku už holding investoval přes 200 milionů korun, což je na poměry malých vinařství nepředstavitelná částka. Podle Nešetřila se však vyplatí.

„Náš pohled na vinařství není čistě tabulkový. Víno v sobě ukrývá výrazný marketingový a vztahový potenciál, který využijeme v dalších obchodních aktivitách,“ řekl s tím, že podniky i tak musí být ziskové.

„Parametrem, který může mít na velikost zisku značný vliv, je schopnost prodávat vína přímo z vinařství. A na to se budeme v příštích letech hodně soustředit,“ dodal.

J&T bude v následujících letech investovat jak v Pouzdřanech, tak v Pavlově. U vinařství Kolby plánuje wine resort, kde vytvoří podmínky pro vinařskou turistiku, agroturistiku, kulturu a relaxaci. Postupně chce také obnovovat vinice.

Boháči kupují vinařství po celém světě

Zdaleka přitom nejde o první podnikatelskou skupinu, která investuje do jihomoravských vinic.

Špičkové vinařství Sonberk vybudovala společnost Proxy Finance. Pozemkový magnát a velkozemědělec Gabriel Večeřa, jemuž patří i Agro Měřín, stojí za projektem Nového vinařství v Drnholci. Burzovní mág a významný český filantrop Libor Winkler zase spoluvlastní vinařství Dobrá vinice v Ratíškovicích. A významný pražský advokát Jaroslav Javornický působí ve vinařství Spielberg.

Dvojkou na trhu je vinařská investiční skupina Vinifera, kterou vytvořil slovenský miliardář Anton Siekel. Patří pod ni Vinařství Mutěnice, Neoklas, Sovín či Augustiniánské sklepy. Její nejnovější investicí je loňská koupě slovenského vinařství Víno Pezinok, které získala od tamního miliardáře Zoroslava Kollára za sto milionů korun.

Ve vinařství se významně angažuje také holding Prosperita ovládaný rodinou Kurkových, v jehož portfoliu je Vinium Velké Pavlovice.

Podle prezidenta Svazu vinařů Tibora Nyitraye je celosvětový trend, že vinařství kupují finančně silné osoby. „Například v Bordeaux už je většina vinařství v rukou investorů z Číny, arabských zemí, Anglie či USA. Typických rodinných vinařství už je zde pomálu,“ upozornil.

Podle něj zájem investorů o vinařství zdaleka není způsoben touhou po zisku. „Je to podobné, jako když si koupíte obraz. Tedy hlavně pro radost, kterou přináší i vinařství. Představuje péči o nějaké místo. Je to spíš prestižní záležitost než otázka zbohatnutí,“ domnívá se.

Nízké zisky, obrovské náklady

Malá vinařství typu Reisten, Kolby či Sonberk podle něj vyprodukují do 150 tisíc lahví ročně. U vysoce kvalitních vín jsou přitom náklady obrovské. Na každé lahvi tak vinařství vydělá do 20 korun, investice do vinic i technologií jsou přitom milionové.

„Pokud se taková firma pohybuje ve zdravých číslech, je to dobře. Ale že by přinášela nějaké obrovské ekonomické zisky, to určitě ne,“ má jasno Nyitray, který je majetkově zainteresovaný ve vinařství Sonberk.

Podle něj je ovšem vinařství dobrým způsobem uložení peněz. „Je velice pravděpodobné, že při dobré péči hodnota takového podniku časem stoupne,“ poznamenal.

Podobně to vidí i hlavní ekonom analytické společnosti Cyrrus Michal Brožka. „Ekonomice a potažmo firmám se daří a v takové situaci potřebují získané finance investovat. Je to také způsob, jak rozčlenit portfolio,“ nastínil výhody.

„Mít vinařství je navíc hezká věc, na kterou si můžete reálně sáhnout. Není to jako bitcoin, který nemá tvar ani vůni a jehož cena se vyvíjí pouze nahodile. Potenciální zisk pak není jediným argumentem, proč do toho jít,“ podotkl Brožka.

Podle něj je obecně dobré investovat do něčeho, k čemu má člověk vztah. „Legendární investor Warren Buffet je známý pro svou oblibu Coca-Coly a současně je jejím významným akcionářem,“ nabídl příklad.

Nejčtenější

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Veřejnost musí vědět, co se tady děje, říká manžel napadené muslimky

Muneeb Hassan Alrawi v brněnské mešitě

Když mu ve čtvrtek odpoledne volala manželka, Muneeb Hassan Alrawi z jejího hlasu poznal, že něco není v pořádku. Po...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Kapitán z Vranova byl hrdina i padělatel diplomů, nyní je z něj vězeň

Martin Balík za kormidlem vranovské lodi Dyje, jejímž byl majitelem i kapitánem.

Získal sympatie, když na vranovskou nádrž vrátil legendární loď. Ale zároveň měl kapitán Martin Balík několik problémů...

Eratova bezohlednost. Lídrovi Komety hrozí stopka až na 10 zápasů

Martin Erat diskutuje s rozhodčím

Nebyl to hezký pohled. Brněnský hokejista Martin Erat si vyhlédl oběť a pak ji bezohledným způsobem sestřelil. Ošklivý...

Další z rubriky

Kapitán z Vranova byl hrdina i padělatel diplomů, nyní je z něj vězeň

Martin Balík za kormidlem vranovské lodi Dyje, jejímž byl majitelem i kapitánem.

Získal sympatie, když na vranovskou nádrž vrátil legendární loď. Ale zároveň měl kapitán Martin Balík několik problémů...

Na dolním brněnském nádraží přibude malé parkoviště i dodávky s jídlem

Většina cestujících vlakem od neděle vystupuje a nastupuje na dolním nádraží v...

Cestující, kteří musí kvůli výluce hlavního brněnského nádraží docházet za vlakovými spoji na vytížené dolní nádraží,...

S pomocí motorkářů unesli podle obžaloby manažera, týdně chtěli pět milionů

Krajský soud v Brně se začal zabývat případem trojice mužů, kteří podle...

Trojice vyděračů vymámila z manažera 41 milionů korun. V případu, jímž se ve čtvrtek začal zabývat Krajský soud v Brně,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz