Mistrovství vinařů v zemi piva. Světová špička se za rok sjede do Brna

  7:03aktualizováno  7:03
Tak prestižní vinařská akce v Česku ještě nebyla. Příští rok bude Brno hostit „mistrovství světa“ – soutěž Concours Mondial de Bruxelles. Kdo v ní uspěje, zvýší své zisky až dvacetinásobně.

Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO) přebírá vinný pohár coby symbol pořadatelství vinařské soutěže Concours Mondial de Bruxelles, která se příští rok uskuteční v Brně. | foto: Concours Mondial de Bruxelles

Lisabon, Maastricht, Bordeaux, Valencie, Palermo, Lucemburk, ale třeba i Peking. I tato města se v uplynulých letech pyšnila pořadatelstvím nejprestižnější mezinárodní soutěže vín Concours Mondial de Bruxelles.

Teď se po jejich bok zařadí i Brno. Příští rok v květnu na výstaviště dorazí hodnotitelé z celého světa, aby posoudili několik tisíc špičkových světových vín z až padesátky zemí. A udělili „vinařské Oscary“ za rok 2020.

O pořadatelství, které je pro vinařské země otázkou nejvyšší prestiže, se před pár dny rozhodlo ve švýcarském Aigle, kde se největší vinařská událost roku konala letos.

„Česko je známé hlavně díky svým pivům a pro mnohé je překvapení, že zdejší historie vína je starší než samotná země,“ prohlásil prezident soutěže Baudouin Havaux.

Brno komise vybrala díky blízkosti okolních vinic a také vynikajícímu zázemí zdejšího výstaviště, kde se soutěž odehraje.

Starosta Aigle slavnostně předal vinný pohár coby symbol pořadatelství Bohumilu Šimkovi (ANO), hejtmanovi Jihomoravského kraje.

Fotogalerie

„Na této prestižní soutěži se pravidelně setkávají zástupci mnoha vinařských regionů z celého světa. Přestože vinná réva roste v různých klimatických podmínkách a na rozdílných půdách, spojuje je láska a pozitivní vztah k vínu. U nás na jižní Moravě je tento vztah velmi intenzivní a já pevně věřím, že v květnu 2020 se o tom všichni účastníci přesvědčí,“ uvedl Šimek.

Připomněl také, že na jižní Moravě se nachází více než 90 procent vinic a vinohradů České republiky. Navíc pěstování vinné révy zde má tradici dlouhou téměř dva tisíce let.

Soutěž, která vznikla v roce 1994, se původně konala jen v Belgii. Od roku 2006 se v pořadatelství střídají významné vinařské regiony Evropy. Pouze jednou soutěž vycestovala mimo evropské hranice, a to do zmiňovaného čínského Pekingu.

„Každý rok tak máme jedinečnou příležitost objevit skryté klenoty vinařského světa a zacílit pozornost na vinařské regiony, o nichž mnozí stále nevědí,“ vysvětlil prezident soutěže Havaux.

Sjedou se všechny degustátorské hvězdy

A právě to může prospět i tuzemskému vinařství. „Věříme, že publicita spojená se soutěží pomůže zvýšit známost kvality vín z Moravy a Čech nejen v naší zemi, ale také ve světě,“ řekl Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.

Concours Mondial de Bruxelles patří mezi nejnáročnější světové soutěže vín. Odborná porota je hodnotí mimořádně přísně a zároveň se zde vína utkávají s nejlepší světovou produkcí a vinařskými styly.

Zkušení hodnotitelé z celého světa, kterých bývá každý rok na 350, degustují více než devět tisíc vzorků a jejich hlavním úkolem je vybrat vína bezvadné kvality, bez ohledu na jejich etiketu či prestiž apelace.

„Soutěž láká obrovské množství vynikajících degustátorů. Je nesmírně vzácné potkat je na jednom místě. V podstatě jsou zde všechny světové degustátorské hvězdy,“ poznamenal Bernard Burtschy, francouzský novinář píšící o víně.

Vína oceněná medailí Concours Mondial de Bruxelles jsou špičkové světové úrovně a jejich kvalita je potvrzována kontrolními analýzami.

„Pro obchodníky, jako jsem já, má medaile z této soutěže nejvyšší důležitost. Přihlášení vína do této soutěže je pro producenty strategickým rozhodnutím, protože vínu, které zde získá ocenění, roste maloobchodní prodej desetkrát, nebo dokonce i dvacetkrát,“ upozornil francouzský obchodník s vínem Xavier Leclerc.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Další z rubriky

Pytlák skolil jelena za stovky tisíc, čtrnácteráka nechal na místě

Neznámý pytlák v oboře na Břeclavsku zastřelil trofejního jelena. Tělo ze zatím...

Mrtvolu trofejního jelena čtrnácteráka zastřeleného pytlákem nalezli v pondělí odpoledne správci obory na Břeclavsku....

Hádky kolem plánovaného kasina v Holubicích u Vyškova rozetne referendum

Na podzim příštího roku chce provozovatel kasina k němu přistavět hotel.

Plán na stavbu kasina v Holubicích na Vyškovsku přiměl část místních k tomu, aby o něm vyvolali referendum. Vedení obce...

Vyhýbal se vězení. Při honičce s policisty řidič narazil do stromu

Odsouzený muž při ujíždění policistům narazil do stromu

Na dobrou paměť policistů doplatil muž, který se několik měsíců vyhýbal vězení. V Brně jej totiž poznala hlídka, které...

Najdete na iDNES.cz