Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt

Čeští vinaři slaví povedený ročník, i tak sklízí výrazně méně než sousedé

  16:32
I když za sebou čeští vinohradníci mají úspěšný ročník, sklidili sotva polovinu toho, co jejich kolegové v sousedním Německu nebo Rakousku. Mohou za to mimo jiné příliš staré vinice. Ani dobrý rok tak nedokázal pokrýt ztráty, se kterými se pěstitelé hroznů potýkají v posledních deseti letech.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Když loni o vinobraní vyjížděly traktory z vinic, vezly mnohem víc hroznů než v předchozích letech. Podle aktuální zprávy Svazu vinařů sklidili tuzemští vinohradníci na hektar o 1,4 tuny víc než předloni, tedy bezmála o třetinu.

Průměrný výnos tak loni dosáhl úctyhodných 6,6 tuny na hektar. Na místní poměry je to dalece nad dlouhodobým průměrem, za jinými vinařskými zeměmi přesto moravští a čeští vinaři výrazně zaostávají.

„Například v Německu je dlouhodobý průměrný výnos hroznů dvojnásobný a v Rakousku je asi o 40 procent vyšší než u nás,“ shrnuje zpráva z výběrového šetření, které Svaz vinařů dělal ve svých členských podnicích po celém Česku.

„V české vinařské oblasti bude víno ročníku 2018, tak jako vždy, nedostatkovým zbožím,“ komentují svazovou statistiku její autoři Jiří Sedlo, Martin Půček a Lenka Křivánková ze Svazu vinařů. Tuzemská produkce vína pokryje 40 procent roční spotřeby vína v Česku, v jiných letech je to zhruba třetina.

Pěstitelé by přitom z hektaru vinice mohli dostat mnohem více. Zákonné omezení výnosu, pokud chce vinař použít hrozny pro výrobu jakostních a zemských vín, stanoví 14 tun na hektar.

Nové vinice už se sázejí jinak

Proč nedokážou vinaři ze svých vinohradů vyzískat tolik jako jinde ve světě, má celkem jednoduché vysvětlení. „Máme staré vinice, které mají velký spon. Proto je z nich málo hroznů. V tom je celá věda,“ říká ředitel Svazu vinařů Martin Půček.

Průměrné stáří našich vinic je podle něj kolem 20 let. A to onen průměr ještě hodně nadlepšují vinice vysázené v několika posledních letech s dotační podporou. Velká většina vinohradů je přitom vysázena v širokém sponu. V zahraničí jsou řádky i keře samotné mnohem blíž u sebe. Díky tomu z nich může logicky být víc hroznů.

Se ztrátami ve starých vinicích bojuje třeba i mikulovské Vinařství Vican. „Potýkáme se s velkými výpadky starých keřů, které odumírají. A také s tím, že není jednoduché starou vinici podsadit. Proto je tam výnos nižší,“ potvrzuje manažer vinařství Daniel Záblacký a pomíjí přitom tu nejstarší vinici s Ryzlinkem vlašským, kde si výnos snižuje zcela záměrně. Čekají totiž, až hrozny napadne ušlechtilá plíseň botrytida. Vyrábějí se z nich tzv. botrytická vína s vyšší cukernatostí.

Ztráty ze starých vinohradů by jim měly pomoci vynahradit nové vinice, které postupně docházejí do plodnosti. Ty už ve vinařství sázeli novým způsobem. „Zúžili jsme spony tak, aby ještě projela naše technika, ale abychom na hektar dostali víc keřů,“ vysvětluje Záblacký.

Řádky zúžili o deset centimetrů, vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami zhruba o dvacet. „Získali jsme tím stovky keřů navíc. Víc už není možné. To už bychom museli kupovat úplně novou techniku,“ poznamenal manažer.

Šestý ziskový rok za třicet let

Staré vinohrady se u nás postupně restrukturalizují – nahrazují se žádanějšími odrůdami a keře se sázejí na užší spon. Podle Martina Půčka je to zhruba 450 hektarů vinic ročně. V Česku je přitom přes 20 tisíc hektarů vinic.

Na restrukturalizaci vinic pošle do Česka v následujících pěti letech velký balík peněz i Evropská unie. Vinohradníci budou moci dostávat až zhruba 133 milionů korun ročně, kromě přeměny vinic také na investice.

Pozitivním sdělením ze zprávy Svazu vinařů je jednoznačně to, že vinohradnictví v Česku bylo loni výjimečně v zisku. Cena hroznů mírně stoupá, a tak si vinohradníci mohli užít ziskový rok pošesté za posledních třicet let. Na jeden ziskový rok tak připadají čtyři roky ztrátové. Týká se to však těch, kteří hrozny pěstují, ale nevyrábějí z nich víno – pouze je prodávají.

Pozitivním trendem je i rostoucí cukernatost hroznů. V loňském roce byla rekordní. Pohybovala se kolem 21,9 stupně normovaného moštoměru. „Stejné a vyšší cukernatosti ještě od vzniku vinařského zákona v roce 1995 dosaženo nebylo,“ uvádí zpráva.

  • Nejčtenější

Další rána pro České dráhy. Linku do Brna přes Vysočinu jim vyfoukl RegioJet

Železniční spojení mezi Prahou a Brnem přes Havlíčkův Brod bude provozovat RegioJet. Ve výběrovém řízení, kam se...

Pardubice slaví postup do semifinále, Kometa ubránila těsný náskok a srovnává

Extraliga zná svého prvního semifinalistu. Po výhře 3:2 v Olomouci se jím staly Pardubice, které mezi nejlepší čtyřku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svému nádoru říká Evžen. Udělal si v mé hlavě mejdan, říká foodblogerka

Premium Nádoru, který se usadil v její hlavě, říká Denisa Zajícová mužským jménem Evžen. Zpočátku se tvářil docela nevinně,...

Kometa - Vítkovice 3:4P. Hosté třetím semifinalistou, Brno sestřelil Mueller

Hokejová extraliga zná třetího semifinalistu letošního play off. K Pardubicím a Hradci Králové se přidaly Vítkovice,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům praskl od střechy až k zemi, hasiči ho museli zabezpečit před zřícením

Celé čtvrteční odpoledne mělo několik jednotek hasičů práci na zabezpečení domu v Mešovicích u Uherčic na Znojemsku....

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Víno, kroje, zabijačky. Morava před 121 lety hýčkala slavného sochaře Rodina

Před 121 lety zavítal na české území významný francouzský sochař Auguste Rodin. Do Prahy přijel, aby zhlédl výstavu...

Kolem školáků na Hodonínsku praskají zdi, obec chce výuku přestěhovat do buněk

Podobné výjevy jsou známé spíš z válečných zón nebo chudých zemí třetího světa. Základní školu v Prušánkách na...

Další rána pro znojemské okurky, ztrátový provoz nejspíš skončí

Znojemská okurka je legenda, jenže s jistou dávkou vyčpělosti. Jejich velkovýroba přímo v druhém největším městě jižní...

Firma chce trestat problémové koloběžkáře. Omezí rychlost, pak stroj zablokuje

Mnohem přísnější metr čeká letos v Brně hazardující jezdce na sdílených elektrokoloběžkách. Firma Bolt, která jich ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...