Vinaři nabízejí ochutnávku vína zdarma. Stačí najít „poklad“

  14:09aktualizováno  14:09
Okořenit chuť vína špetkou dobrodružství se rozhodli dopřát hravým zájemcům jihomoravští vinaři. Ti se inspirovali celosvětově populární hrou zvanou geocaching. O co se hraje? Takzvané "keše" jsou schránky, ukryté na různých místech v přírodě.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

V nich o sobě nechají záznam ti, kteří je najdou s GPS navigací podle předem daných souřadnic. Vinaři nyní nabízejí svoji variantu hry.

Na internetových stránkách www.winecaching.cz najdou lidé souřadnice skrýší. Princip hry, kterou podpořil i Vinařský fond, spočívá v tom, že na základě GPS souřadnic jednotlivých vinařství budou lidé hledat žetony.

Z vinic sálá energie

Ty se jim pak po předložení v daném vinařství změní v protihodnotu - řízenou degustaci.

"I do těch nejvzdálenějších vinic je to v naší zemi poměrně blízko. Vinorodý kraj je malebný a sálá z něj energie do vinic vkládaná. Stojí tedy za to do něj vstoupit a hrát si, hledat, nacházet, či prožít hořkost z neúspěchu," láká zájemce Vladimíra Mrázová z vinařství Sonberk z Popic na Břeclavsku, které se hry jako jedno z deseti vinařství účastní.

Kromě něj jsou to například i Vino Hort či Vinařství Lahofer ze Znojemska anebo Víno Marcinčák, Vinařství Kovacs, Nové vinařství či Vinařství Mikrosvín Mikulov z Břeclavska.

Stačí jen GPS

Vinaři sázejí na to, že hledačství v rámci geocachingu u nás propadly tisíce, ve světě statisíce lidí. Jezdí do přírody hledat schránky i stovky kilometrů daleko.

"Mají-li tedy lidé GPS přístroj a zapojí-li se do hry, mají šanci skutečné vinné poklady nalézt," popsala Mrázová. Na speciálním webu zdejších vinařů naleznou zájemci konkrétní návod, jak při hledání postupovat.

Že neobvyklá propagace vinařů nijak neznehodnocuje čistě nekomerční hru geocaching, míní Marek Lutonský z webu Navigovat.cz. Podle něj totiž geocaching není jediná hra, která spočívá v hledání určitého místa pomocí navigačního přístroje.

"Je jen nejstarší, nejmasovější a nejznámější. Samotný princip zveřejnění souřadnic, na které se poté hráči snaží dostat, snad ani není možné nijak patentovat," uvedl Lutonský, který o geocachingu dlouhodobě píše na internetu.

Víno ze dna přehrady

Winecaching je podle tohoto experta od klasického geocachingu zcela oddělený, včetně samotných schránek, které nejsou zapsané v databázi webu geocaching.com.

"Jistě, projekt se veze na zájmu o tuto celosvětovou hru, což je jasné už z názvu. Nijak ji ale neničí ani nekomplikuje," dodal Marek Lutonský.

Nejde přitom o první netradiční propagaci vín zdejších vinařů. Někteří sázejí na tradice, někteří na vinařské speciality, další na originální nápad.

Například ojedinělý nápad, se kterým přišly Vinné sklepy Lechovice, zajišťuje show hostům Vranovské přehrady. Lechovičtí vinaři při ní vytahují své sekty vnořené rok dopředu na dno přehrady.

V Bořeticích na Břeclavsku zase kvůli propagaci vína založili před lety Recesistickou zemi vinařů Svobodná spolková republika Kraví Hora.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Podivín na Hodonínsku zastřelil místostarostu, ten jen doprovázel policii

Policisté zasahovali v Dražůvkách na Hodonínsku. V domě se zabarikádoval...

V Dražůvkách na Hodonínsku postřelil místní muž místostarostu a zabarikádoval se v domě. Postřelený místostarosta...

Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

Stavbař Petr Kratochvíl se bez povolení pustil do přeměny chaty v osadě...

Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár...

Všem pomáhal, říkají sousedé o zastřeleném místostarostovi

Policie a starostka obce Dražůvky se vyjádřili ke střelbě

Obyvatelé Dražůvek na Hodonínsku se vzpamatovávají z pro ně nepochopitelného útoku, při kterém místní muž zastřelil...

Zoufalí cestující v ucpaném Brně prchají z MHD, v létě má být ještě hůř

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Dopravní situace v Brně už delší dobu přivádí mnohé řidiče i cestující k šílenství, navíc se stále zhoršuje. Podepsal...

Když bude v Brně hrozit kolaps dopravy, pošlou auta z ucpaných ulic jinam

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Pokud se doprava v Táborské ulici v Brně zhorší natolik, že by se mohl opakovat dopravní kolaps ze začátku týdne,...

Další z rubriky

Při nehodě u Znojma zemřel muž, v době srážky byl vedle auta

Ilustrační snímek

Smrtelná nehoda na několik hodin uzavřela úsek silnice I/53 mezi Znojmem a Brnem. Při srážce dvou aut zemřel muž, který...

Pomoct s pátráním po syslech může i veřejnost, prozradí je třeba pískání

Sysel obecný.

S jarem nedávno skončil i zimní spánek syslů. Do terénu proto vyrazili výzkumníci, kteří po tomto kriticky ohroženém...

Kdo má psa, je zdravý, potvrdili vědci. Klesá riziko nemocí srdce a cév

Ilustrační snímek

Pes, nejlepší přítel člověka. Brněnští vědci teď navíc potvrdili, že i nejlepší způsob, jak prospět svému zdraví....

Najdete na iDNES.cz