Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Vinaři dumají, jak zastavit volný pád. Vzniká národní vinařská koncepce

  6:21
Jak přistupovat k vinicím, jaká produkovat vína, jak celkově „prodávat“ vinařskou kulturu a jak lahodnému moravskému nápoji dělat správnou reklamu? Na to vše má odpovědět národní vinařská koncepce, kterou ve spolupráci s experty právě dává dohromady Svaz vinařů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Dokumentem se od příštího roku má po další dekádu řídit třeba také vzdělávání lidí z oboru nebo vinařská turistika.

Společný postup v miliardovém byznysu je potřeba, poslední dva roky daly totiž vinařům pořádně zabrat. Od revoluce - a zejména v letech před covidem - se přitom vinařskému průmyslu extrémně dařilo.

A s ním i navazujícím aktivitám, ať už šlo o ubytování, cykloturistiku či společenské akce. S pandemií se ale vinaři dostali do bezprecedentního období, kdy museli na novou situaci reagovat jak prodejně, tak z hlediska přístupu k výrobě.

Nacházíme se na pomezí, kdy vinařský progres už evidentně nepůjde spontánně.

Martin Chladšéf Svazu vinařů

Jenže krizové období nekončí. „I nám výrazně vzrostly ceny vstupů, dotýká se nás inflace, přišly dopady války… Nacházíme se na pomezí, kdy vinařský progres už evidentně nepůjde spontánně. Proto je nutné nastavit koncepci dalšího rozvoje ideálně na období deseti let s dalším výhledem,“ vysvětluje prezident Svazu vinařů Martin Chlad.

Problémy jsou přitom celosvětové. Podle situační a výhledové zprávy ministerstva zemědělství světová spotřeba vína kvůli covidu klesla. Už v roce 2020, z něhož jsou nejaktuálnější čísla, byla nejnižší za posledních deset let.

„Rok, který byl velmi ovlivněn pandemií, ukázal vliv cestovního ruchu na spotřebu v jednotlivých zemích,“ shrnuje ve zprávě expertka Lenka Bublíková.

Do změn ve struktuře spotřeby se promítla délka a přísnost restriktivních opatření a hlavně změny distribučního kanálu, kdy se víno nakupovalo přes e-shopy a ochutnávky se řešily online. Své udělalo i uzavření restaurací. Ani v Česku si dodneška lidé k vínu ještě nenašli „stejný vztah“ jako před pandemií.

Ke stolům proto zasedli odborníci z osmi oblastí, kteří určí směr, jímž se vinaři vydají. Pracuje se na vinohradnictví, enologii, exportní politice, vinařské turistice, vzdělávání, reklamě a marketingu, vědě a výzkumu a v neposlední řadě legislativě. Do tvorby koncepce jsou navíc vtažené veškeré „příbuzné“ organizace.

Od institucí typu Státní zemědělské a potravinářské inspekce přes centrálu cestovního ruchu CzechTourism až po Mendelovu univerzitu. Škála expertů, kteří se na přípravě strategického dokumentu podílejí, je rozsáhlá.

Hotovo bude do konce roku. Než se jejich vize začnou aplikovat v praxi, musí je odklepnout valná hromada Svazu vinařů. Ten přitom zaštiťuje přes 1 300 členů od velkých vinařství po ta drobná.

Svaz vinařů jako cechovní hráč

A první výstupy se rýsují už teď. Jisté je, že dojde k restrukturalizaci vinařských organizací. Svaz vinařů se například vzdá aktivit, jež před lety sám vybudoval – sem patří třeba organizace soutěží Vinařství roku a Oenoforum či vinohradnického jarmarku Kázání ve vinici.

„Svaz by se měl vrátit čistě do role významného cechovního hráče, který dělá politickou a legislativní agendu a servis pro vinaře,“ říká Chlad s tím, že právě stěžejní organizace má být do budoucna strůjcem uplatňování nastavené vinařské koncepce, kterou každoročně čeká aktualizace. Tak aby skutečně odrážela požadavky vinařů a reagovala na trh.

Změny se dotknou i Národního vinařského centra, na které se přesune péče o export, vinařské akce, obchod a další aktivity. To bude úkol pro Dagmar Fialovou, jež se na místo marketingové ředitelky přesouvá z postu šéfky vinařství Sonberk, které loni přivedla k druhému titulu Vinařství roku. V exportu má cílit hlavně na Polsko.

„Z workshopů vyplynulo, že právě náš severní soused se má stát prioritním trhem pro náš export. Právě na podporu kontaktů s polským trhem se Národní vinařské centrum zaměří,“ popisuje Chlad.

Novinky musí očekávat i Vinařský fond, kam podnikatelé v oboru odvádějí peníze z každé prodané lahve a ten z tohoto balíku peněz podporuje například značku „Vína z Moravy, vína z Čech“. V loňském roce jen tímto směrem zaměřil bezmála 24 milionů korun. O finanční podporu si tu navíc dvakrát ročně žádají pořadatelé i účastníci akcí od výstav vín přes semináře a konference až po slavnosti vinobraní.

„Ve Vinařském fondu by mělo dojít ke změnám ve smyslu kvalitativního posuzování žádostí. Těch je dnes i sedm stovek za půl roku a velmi těžko se posuzuje, která je kvalitní a ze které se dá očekávat nějaký výstup. Pokud Vinařský fond převezme naši koncepci, může nastavit priority pro schvalování žádostí,“ poznamenává prezident Svazu vinařů.

Delegáti Svazu vinařů, který sdružuje více než 1300 vinařů a vinařství v České republice, zvolili 29. července 2021 novým prezidentem dosavadního manažera obchodu a marketingu svazu Martina Chlada.

Pro příklad – jestli vinařská koncepce stanoví, že na národní úrovni se bude preferovat několik klíčových odrůd, pak to pro Vinařský fond znamená vodítko, kam směřovat víc peněz a které žádosti naopak zamítnout.

Podle ředitele Vinařského fondu Jaroslava Machovce je vytvoření koncepce logické. „Je důležité, aby si obor uvědomil, kde stojí a kam se chce ubírat,“ upozorňuje s tím, že na fondu pak zůstane, aby cestu napřimoval tam, kde je to pro většinu vhodné a dobré. A právě to vyplyne z vinařské koncepce.

„Pokud bude obecně přijatelná, bylo by protismyslné, aby pomoc, která plyne do vinařství, šla jiným směrem než na podporu určených aktivit. Rada Vinařského fondu pak podmínky pro poskytování příspěvků nastaví tak, aby byly v souladu s cíli koncepce,“ potvrzuje. Zároveň dodává, že peníze fond nemůže rozdělovat, jak se mu zlíbí. Omezuje ho česká legislativa i pravidla Evropské unie.

Za tvorbou koncepce stojí skutečně široké zastoupení vinařů. Svaz vinařů ji dokonce konzultuje i s Vinařskou asociací – jakýmsi „opozičním“ vinařským sdružením. Vzorem pro její tvorbu jsou přitom zahraniční organizace. Z Rakouska, Burgundska, Alsaska i Německa.

„Spousta věcí už byla vymyšlena. Využijme toho, co je funkční, a přiučme se u zemí, které jsou vyspělé a určují trend. V mnoha ohledech nám ukazují cestu. Pokud budeme chytří a vnímaví, můžeme se mezi ně zařadit,“ míní Martin Chlad.

  • Nejčtenější

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

Na Vyškovsku naboural autobus z Litvy, nevešel se pod most

V neděli dopoledne narazil do mostu v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku autobus z Litvy. Nikomu z 44 cestujících se nic...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mafiánské chování, hodnotí soudce kroky policie při vyšetřování politiků ODS

Premium Městský soud v Brně řeší maření vyšetřování politiků ODS, které se týká i ministra spravedlnosti Pavla Blažka....

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Radnici vadí rušná hospoda, její provozovatel si stěžuje na šikanu

Až ve fyzické napadení místního obyvatele údajně přerostl spor okolo hospody U Vodičků v brněnských Černých Polích....

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Na čtyřech místech v Brně praskl vodovod, na vině může být i vedro

Dopravní komplikace způsobila série poruch vodovodních potrubí na několika místech Brna. Nejhorší byla situace v...

Propojení brněnských nemocnic provází stížnosti, nejistota i strach

Propojení městských nemocnic v Brně silně pokulhává. Značná část zaměstnanců špitálu u Milosrdných bratří kritizuje...

Nebe nad Brněnskou přehradou ozářila světelná show. Využilo se 200 dronů

Vyobrazená dvoušroubovice DNA zahájila v sobotu nad Brněnskou přehradou dronovou světelnou show. Ta odkazovala na...

Na Vyškovsku naboural autobus z Litvy, nevešel se pod most

V neděli dopoledne narazil do mostu v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku autobus z Litvy. Nikomu z 44 cestujících se nic...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...