VIDEO: Brno má další tahák sezony, druhou největší kostnici v Evropě

  16:39aktualizováno  16:39
Po dvanácti letech oprav v Brně slavnostně otevřeli kostnici u kostela svatého Jakuba. Od pátku budou prostory, které dlouhá staletí skrývaly na padesát tisíc lidských ostatků, přístupné veřejnosti. Po vile Tugendhat má tak krajské město další tahák turistické sezony.

Od 13. století kolem brněnského kostela svatého Jakuba ukládali farníci ostatky svých zemřelých. V době baroka vytvořili dokonce rozsáhlou kostnici. Tu však za několik desetiletí zcela zaskládali kostmi, takže se již přestala používat.

V roce 2000 nadšenci vedení Alešem Svobodou, předním odborníkem na brněnské podzemí, znovu kostnici objevili. A nestačili se divit, chodby pro chrámem svatého Jakuba ukrývaly přes padesát tisíc lidských ostatků navršených až po strop.

Jakubská kostnice se tak zařadila na druhé místo v Evropě, více koster se našlo jen v pařížských katakombách.

O otevření rozhodl zájem veřejnosti

Po dvanácti letech oprav a restaurování ve středu slavnostně svatojakubskou kostnici znovu otevřeli. Od pátku se stane největším lákadlem letošní turistické sezony v moravské metropoli.

Fotogalerie

"Brněnské podzemí, které postupně otevíráme, ukazuje v každé části zcela jinou tvář města. Mincmistrovský sklep představuje Brno jako významné královské město. Labyrint pod Zelným trhem provází životem obyčejných lidí, trhovců a kupců. Kostnice má ukázat, jak naši předkové chápali závěr života," řekla při slavnostním otevření kostnice šéfka Turistického informačního centra Petra Kačírková.

Před novým vstupem do krypty s kamennými stélami pokrytými reliéfy vyrostl nový kříž. Ve středu mu, stejně jako Kapli zemřelých, která je součástí kostnice, požehnal brněnský děkan Václav Slouk.

"Před lety jsme stáli před rozhodnutím, zda kostnici zpřístupnit lidem, či ne. Když jsme před deseti lety uviděli její první opravenou část a cítili veliký zájem lidí, rozhodli jsme se do toho jít," poznamenal děkan.

Kosterní pozůstatky, nové plastiky a kovový Charon

Nadšenci mohli kanálovou vpustí do částí kostnice vcházet už před deseti lety. Teprve loni se ale objevila při dalším průzkumu Kaple zemřelých a zcela unikátní takzvaná Třetí komora.

"Původním vstupem z kostela sem nešlo vstoupit. Když naši předkové plnili kryptu, zaplňovali ji odzadu. Nakonec tedy zcela zaplnili i toto schodiště vedoucí do lodi kostela. Další generace už tedy nevěděly, jaký rozsah kostnice má," líčil na místě Aleš Svoboda, znalec brněnského podzemí.

Dnes má kostnice hned několik komor a chodeb, jednu dokonce restaurátoři ponechali v takovém stavu, jak ji před lety nadšenci objevili, tedy celou zaskládanou až po strop kostmi.

Uvnitř krypty lidé uvidí kromě kosterních pozůstatků také řadu zcela nových plastik, například pietu v kapli či kovového Charona v vstupu do "říše zemřelých". Zážitek z návštěvy kostnice umocní také působivá hudba, skladbu pro prohlídky speciálně složil brněnský skladatel Miloš Štědroň.

Kostnice bude přístupná zájemcům od tohoto pátku denně po celý rok. Dospělí zaplatí za vstup 140 korun, děti a důchodci 70. Oprava kostnice přišla na 33 milionů korun, třetina z nich putovala z dotačních programů Evropské unie.

Autor:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Nejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botě

V Brně je k vidění kopie nejstarší dochované listiny na českém území z roku 994...

Schovanou v botě donesl voják z Itálie do českých zemí za první světové války vzácnou listinu z roku 994. Alespoň o tom...

Vysušené střední Moravě průměrný déšť stačit nebude, varuje předpověď

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Zima se blíží ke konci a začíná bilancování, jak srážkami pomohla krajině loni sužované extrémním teplem a suchem. A...

Další rošáda v boskovické nemocnici, po Julínkovi končí také Janeček

Miloš Janeček skončí v čele boskovické nemocnice.

Výměna ve vedení jihomoravských Boskovic jako by automaticky znamenala i rošádu na postu jednatele městské nemocnice....

Najdete na iDNES.cz