VIDEO: Ať z orloje padají kytky, fantazíruje klip kapely Poletíme?

  8:28aktualizováno  8:28
Falus, nábojnice, raketa. Tři slova a snad každý Brňan poznal, že řeč je o brněnském orloji. Přesněji časostroji, ze kterého ale sotva kdo pozná, kolik je hodin. Ten se teď stal i hrdinou videoklipu.

Milionkrát propírané téma nešťastné černé postavičky s nohama zazděnýma v jednom z cípů náměstí Svobody. Alespoň tak stroj vnímá umělec a frontman kapely Poletíme? Rudolf Brančovský, který o orloji napsal písničku.

"Text vznikl hned po představení orloje veřejnosti. Ale po smršti nejrůznějších více či méně povedených parodií, které stroj vesměs zesměšňovaly, jsem se rozhodl ho schovat do šuplíku," popsal Brančovský.

Mladý umělec má totiž k časostroji opačný vztah než tvůrci posměšných videí. Říká, že je mu spíš líto, jak na náměstí sám stojí a vykonává nevděčnou veřejnou službu lidem, kteří se mu smějí.

"Mě na orloji baví hlavně to, že běžný člověk z něj nepozná, kolik je hodin. Když se nedávno navíc provalilo, že není z uváděného vzácného kamene, musel jsem s písničkou ven," směje se muzikant. Klip se na internetu objevil před pěti dny a diváci si jej pustili více než tisíckrát.

Skutečně to vypadá, že černý stroj skrývá tajemství mnohem víc, než jen kolik je hodin. Na internetu se o něm dozvíme plno lží a polopravd. Ze svých útrob prý vyvrhává kuličku každou hodinu, říká například oblíbená encyklopedie Wikipedia.

Fotogalerie

Nedávno navíc prošla médii informace, že není vyroben ze vzácné jihoafrické žuly, jak bylo uváděno, ale z gabra. "Netroufl bych si orloj hodnotit z uměleckého hlediska. Chci pobavit ostatní," zdůrazňuje frontman Poletíme?.

Důchodcům peníze, psům piškoty

A svůj plán, zdá se, plní dobře. "Brněnský orloj je už dávno považován za legendární, ale tahle píseň ho konečně pasovala mezi bohy," zhodnotil po zhlédnutí klipu brněnský muzikant, hudební producent a dramaturg Tomáš Kelar.

V písni Brančovský zpívá: "Bože města Brna, proč jsi ho stvořil? Proč jsi ho k nám poslal na cestu strasti? Není to mesiáš, já jsem s ním hovořil. Neví ani, kolik je. Jsi bůh bez milosti. Já už v tebe nevěřím, když ke slávě své stvoříš chudáka, kterej jenom lidi štve."

Z klipu vyplývá, že muzikantovi by se víc zamlouval stroj, který dává kolemjdoucím místo kuliček to, co potřebují. Důchodcům peníze, psům piškoty, květiny pro lidi, které máme rádi, bonbony pro děti a alkohol pro nešťastné.

"Čas od času se vyloupne něco, na co je třeba rychle zareagovat. Podobně s humorem jsme ztvárnili například Klausovu krádež pera," vzpomíná Brančovský. Na písničkách spolupracuje s kapelou, ale obvykle chybí čas i peníze na to, aby nacvičovali ve studiu. Dosavadní desky lze zdarma stáhnout na oficiálních stránkách kapely.

Z neutichajícího zájmu o orloj mají radost jeho tvůrci. "Kritika je slyšet hlavně v Brně, orloj ale žije i jinde, dokonce i za hranicemi Česka, kde jsou ohlasy víceméně kladné," myslí si spoluautor Petr Kameník.

S nařčením, že stroj je z méně cenného materiálu, než původně tvrdili, si hlavu neláme. Jde podle něj jen o zmatek v názvech. "Žula Nero Zimbabwe je obchodní název materiálu, který běžně používají všechna kamenictví pro gabro tohoto typu u nás. Černá žula by byla skutečně velice raritní. Od začátku jsme však počítali s materiálem Nero Zimbabwe," vysvětlil Kameník.

Autoři:

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Při srážce tří aut v Kyjově zemřela řidička, dva muži jsou těžce zranění

Při srážce tří aut v Kyjově na Hodonínsku zemřela řidička, další dva šoféři...

Při střetu tří vozidel v Kyjově na Hodonínsku dopoledne zemřela řidička, šoféři dalších dvou aut utrpěli těžká zranění.

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Další z rubriky

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Do politiky jsem vstoupil, abych hájil univerzity, říká končící rektor Bek

Mikuláš Bek byl rektorem Masarykovy univerzity od roku 2011, jeho mandát vyprší...

Po osmi letech v rektorském křesle a celkem patnácti ve vedení Masarykovy univerzity na konci srpna Mikuláš Bek...

Mrázek se pro ANO stal nežádoucí. Kvůli exmanželce, která ho viní z korupce

Náměstek brněnského primátora pro dopravu Richard Mrázek (ANO).

Hvězda někdejšího náměstka brněnského primátora Richarda Mrázka pohasíná. Kvůli Švachulově kauze i sporům s exmanželkou...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz