Noční bouřka zatopila prostor mezi dvěma podchody na Staré Osadě v Brně. | foto: Martin Bořil, iDNES.cz

Na jižní Moravě lámala vichřice stromy, přívaly vody vytvářely laguny

  • 26
Na více než sto třiceti místech kraje zasahovali od pondělního večera při odstraňování následků vichřice a bouřky s přívalovými dešti jihomoravští hasiči. Dva lidé byli lehce zraněni, když na jejich auto spadl strom. Voda zaplavila také sklepy mrakodrapu AZ Tower v Brně a problémy měla i brněnská MHD.

Jihomoravští hasiči mají za sebou krušnou noc. Od pondělních 20 hodin do úterního poledne zasahovali na 138 místech kraje. Nejvíc práce měli profesionálové i dobrovolníci v krajském městě, kde vyjížděli ke stovce případů.

Dvě třetiny všech výjezdů představovaly zásahy kvůli vyvráceným stromům, které zatarasily vozovky, ničily zaparkovaná auta, elektrická vedení, ploty a sloupy veřejného osvětlení.

V Brně padající strom zranil dva lidi. "Zaznamenali jsme pád stromu na vozidlo jedoucí po ulici Údolní. Jednačtyřicetiletý muž a sedmatřicetiletá žena utrpěli lehká zranění a byli převezeni k ošetření do nemocnice," uvedla policejní mluvčí Andrea Straková.

V ulici Příční zase spadl strom na zaparkované auto a rozbil čelní sklo. Policisté majiteli dovolili, aby si vůz nechal v garáži u jejich služebny. "Na vůz Opel Corsa zaparkovaný v ulici náhorní zase spadlo mobilní WC a poškodilo zadní sklo," dodala mluvčí.

V Brně-Slatině silný vítr utrhl plechovou střechu, u nákupního centra Avion zase zbortil konstrukci reklamního poutače. Na silnici z Bílovic do Adamova hasiči vyjížděli k záchraně řidiče, jehož auto zablokovala a odřízla zřícená část svahu a popadané stromy. U Křtin na Blanensku zase mezi padajícími stromy uvázl autobus.

Hasiči zachraňovali řidiče z aut uvázlých v lagunách

Přívalový déšť zase vytvářel na silnicích laguny. "V Brně v ulici Koliště zachraňovali hasiči osádku auta, která uvázla v laguně, jejíž hladina v prohlubni vozovky vystoupala až do výšky 70 centimetrů," popsal mluvčí krajských hasičů Jaroslav Haid.

Další auta uvázlá v lagunách hasiči vyprošťovali ve Sportovní ulici, na Mojmírově náměstí a na dalších místech krajského města. "Do Lidické ulice byli hasiči přivoláni k záchraně ženy, kterou voda uvěznila v suterénu pojišťovny," doplnil mluvčí hasičů.

V průběhu noci hasiči čerpali vodu z mnoha zatopených sklepů a dalších prostor, čerpadla museli brzy ráno nasadit i v rozestavěném mrakodrapu AZ Tower. Voda tam kromě sklepů zatopila i několik výtahových šachet. 

Podle mluvčí Strakové déšť v noci vytopil i několik policejních cel. V Brně hasiče na několika místech žádali o pomoc také obyvatelé domů, na nichž se opravuje střecha a přívalový déšť v nich proto zatopil řadu bytů.

Mluvčí Haid doplnil, že hasiči po deváté hodině vyjížděli i na Starou osadu v brněnských Židenicích. Voda tam zatopila prostor mezi dvěma podchody, lidé museli lagunu obcházet po rozbahněném svahu.

Zatopené výhybky, poruchy tramvají

Vážným problémům se kvůli bouřce nevyhnul ani brněnský Dopravní podnik. "Docházelo ke zdržování vozidel MHD a spoje na sebe nenavazovaly. Vzhledem k celoplošnému dopadu na celé území města nebylo možno zajistit náhradní dopravu," uvedla mluvčí Dopravního podniku Linda Škrancová.

Fotogalerie

Spadlé stromy například zastavily dopravu na zastávce Osová ve Starém Lískovci a tramvaje 6 a 8 jezdily skoro dvě hodiny jen do smyčky Švermova. Obdobné omezení se týkalo i linky číslo 4 v ulici Údolní a strom na kolejích zastavil i dopravu u Krematoria. Do smyčky Ukrajinská cestující vozil autobus.

"Problémy způsobily také zatopené výhybky, například u Hlavního nádraží nebo na České. Kvůli zaplavené křižovatce ulic Drobného a Pionýrské nebyl možný průjezd trolejbusů. Trolejbusy ve směru Mendlovo náměstí jezdily po pomocné lince ulicemi Drobného, Koliště a Marešova," doplnila výčet Škrancová.

Několik tramvají na trati mělo podle mluvčí brněnského dopravce kvůli prudkému dešti poruchu, převážně kvůli zkratům. Před 22. hodinou navíc vypadl proud na dispečinku v Novobranské ulici. "Dispečeři byli asi 15 minut bez počítačové sítě, zhruba do půlnoci byl výpadek kamerového systému," přiblížila mluvčí.

Všechny následky řádění živlů se podařilo během noci odstranit a na tratích by v úterý podle mluvčí neměly být žádné komplikace.

Táborníci skončili ve vojenském areálu ve Vyškově

Nezapomenutelnou noc mají za sebou děti ze skautského tábora u obce Studnice na Vyškovsku. Ze zatopené louky hasiči zachránili čtyřiadvacet dětí a čtyři dospělé.

Více na pocasi.idnes.cz

"Při evakuaci, na níž se podílelo pět jednotek z okresu Vyškov a sousedního Olomouckého kraje, hasiči museli z přístupové cesty nejdříve odstranit vyvrácené stromy," sdělil Haid. 

Malé táborníky hasiči s pomocí policistů a starosty Studnic nejdříve dopravili do obce, a odtud je pak autobusem převezli k ubytování ve vojenském areálu ve Vyškově.

Město Ivanovice na Hané, odkud skauti pocházejí, pro ně ráno poslalo autobus. Ti nejmladší táborníci se jím vrátili domů, starší skauti a vedoucí se pak vrátili zpátky do tábora, aby spoušť, kterou bouřka napáchala, uklidili.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.