Dahlgren na soud čeká na psychiatrii. Má respekt i ostřílených dozorců

  0:05aktualizováno  0:05
Pod nepřetržitým dohledem kamer, stranou od ostatních vězňů. Američan Kevin Dahlgren, obviněný z předloňské vraždy čtyř příbuzných v Brně - Ivanovicích, čeká na obžalobu na psychiatrickém oddělení brněnské vazební věznice. Respekt z něj mají i ostřílení dozorci.

Kevin Dahlgren | foto: Policie ČR

Dvacet čtyři hodin denně tady strážci a lékaři dohlížejí na vězně, kteří se pokusili o sebevraždu. Nebo na násilníky nebezpečné ostatním. Psychiatrické oddělení nemocnice, která je součástí brněnské vazební věznice, má otrlý personál.

Fotogalerie

Poslední dva měsíce však podle zjištění MF DNES tráví v brněnských Bohunicích vězeň, z něhož mají respekt i ti nejzkušenější zřízenci.

Navzdory tomu, že je mu teprve třiadvacet let.

Dahlgren čeká na obžalobu, podle které předloni v květnu brutálně vyvraždil rodinu v Brně-Ivanovicích: své příbuzné zabíjel postupně, jak přicházeli domů. Jejich těla pak navršil na hromadu v garáži domku a zapálil.

Teď podle zdrojů MF DNES Dahlgren tráví i půl dne bez přestávky koukáním z okna své nemocniční cely. Nepřestává ho to bavit. Ve Spojených státech, kam hned po vraždě uprchl, seděl dva roky ve vazbě bez oken.

I když Američanovi hrozí, že v některé z českých věznic stráví zbytek svého stále ještě mladého života, z tváře mu nemizí úsměv.

Lidského kontaktu se přesto straní. Když už promluví, pochvaluje si jídlo, které je tady prý mnohem lepší než v žaláři za oceánem.

Aby se nemohl oběsit, nosil papírové pyžamo

Dva roky trvalo, než Česko vyhrálo právní bitvu o Dahlgrenovo vydání z Ameriky, kde ho hned po vystoupení z letadla zatkla FBI.

Na psychiatrickém oddělení nyní zůstává i přesto, že podle informací MF DNES už dva lékařské posudky vyloučily, že by byl psychicky nemocný. Na rozdíl od jiných zdejších pacientů nebere ani žádné tlumicí léky.

Jedině samota nemocniční cely a nepřetržitý dohled kamery však mohou zajistit, že se Dahlgrenovi nic nestane. Nemohou ho tady napadnout jiní vězni. To by mu v klasické vazbě, kde vězni „bydlí“ po dvou či po třech v jedné cele, vzhledem k jeho údajnému provinění hrozilo.

Masakr v Ivanovicích

V Brně-Ivanovicích byli 22. května 2013 nalezeni čtyři zavraždění členové jedné rodiny. Kriminalisté záhy oznámili, že z činu podezírají Kevina Dahlgrena z Kalifornie, mladého muže, který u svých příbuzných bydlel.

Dahlgren mezitím stihl odletět do Spojených států. Česká policie rychle uvědomila FBI a ta Dahlgrena zatkla hned na letišti. Dva roky byl v USA ve vazbě. Česko celou dobu usilovalo o jeho vydání.

Už v září 2013 sice americký soud rozhodl, že pro vydání byly splněny podmínky, Dahlgrenovi advokáti však rozjeli tvrdou obranu. V Praze Američan přistál až letos 31. srpna. Je prvním občanem USA, který byl vydán do Česka.

Pro českou diplomacii by to byl vážný problém. Dahlgren je prvním americkým občanem v historii, kterého Spojené státy do tuzemska vydaly. Pokud by přišel ve zdejší věznici k újmě, mohlo by to zkomplikovat vztahy obou zemí v dalších podobných případech.

Jedním z Dahlgrenových spoluvězňů je dnes sice muž, který ubodal svou ženu a následně ohrozil nožem i sebe, ale pokoje jsou přísně oddělené a nepřetržitě sledované personálem.

Ihned poté, co Američan do Brna přijel, dostal - podobně jako ostatní vězni z psychiatrického oddělení - speciální papírové pyžamo, které má zabránit tomu, aby pacienti své ošacení použili jako lano k oběšení.

Až po několika týdnech došli lékaři k závěru, že riziko sebevraždy je u usměvavého mladého muže poměrně malé.

Teprve tehdy mu povolili normální šaty.

Američan bude na psychiatrii nejspíš až do doby, kdy proti němu Krajské státní zastupitelství v Brně vypracuje obžalobu. To se zatím nestalo.

Krev na šatech

Policie Dahlgrena ze čtyřnásobné vraždy obvinila krátce po činu, když byl ještě ve Spojených státech. Aby však mohl předstoupit před soud, je třeba do spisu doplnit znalecké posudky jeho psychického stavu, protokoly z jeho výslechů a další důkazy.

Dva roky proto čeští kriminalisté čekali, než se Dahlgrena mohli z očí do očí zeptat, proč svou tetu, jejího manžela a dva bratrance, u kterých bydlel, zavraždil tak brutálně, že to otřáslo i ostřílenými kriminalisty. Použil k tomu nůž i sekeru, pak založil požár.

Na sérii výslechů musel ihned po svém srpnovém návratu do Česka. Ani ty však motiv čtyřnásobné vraždy neodhalily.

Dahlgren se dál drží své původní verze, podle které našel doma své příbuzné již zavražděné, když se vrátil z běhání. Prý se vyděsil a prchl domů do Ameriky.

Stejný příběh opakuje, i když ho policisté konfrontují s důkazy, které jeho verzi událostí vyvracejí natolik, že jim na dálku uvěřili i Američané. V době, kdy mladík podle svých slov sportoval, ho v domě viděla pošťačka. FBI navíc na jeho šatech našla stříkance krve obětí.

Pokrok si policisté slibují od rekonstrukce vražd přímo na místě hrůzných událostí - domě v Zatloukalově ulici. Ta Dahlgrena teprve čeká. Pak už ho žalobce nejspíše povolá k brněnskému soudu, což by se mohlo stát do několika týdnů až měsíců.

Dahlgren se však zřejmě nevzdá snadno. Vydání do Česka dva roky zdržoval za pomoci slavného právníka Theodora Simona, který obhájil například i Američanku Amandu Knoxovou, obviněnou v Itálii z vraždy své britské spolubydlící.

Dahlgrena do Česka vydaly USA po dvou letech letos v srpnu:

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Další z rubriky

Pokud bude vinice Šobes v UNESCO, přiláká moc turistů, bojí se ochranáři

Šobes patří mezi deset nejlepších poloh pro pěstění vína v Evropě.

Plán zapsat vinici Šobes na seznam světového dědictví existuje už pět let, ale zatím se nikam neposunul. Naráží na...

U Pasohlávek se srazily tři polské kamiony. K nehodě vzlétl vrtulník

Při nehodě tří kamionů u obce Pasohlávky se zranili dva lidé (20. července...

K vážné nehodě tří polských kamionů u obce Pasohlávky vzlétl vrtulník letecké záchranné služby. Při nehodě se zranili...

Bál jsem se mluvit na učitele, líčí buddhistický mnich studium v Brně

Buddhistický mnich Dharmapriya Sraman při stáži na Masarykově univerzitě...

Ze Srí Lanky do Brna se vydal buddhistický mnich Dharmapriya Sraman letos v únoru. Na šestiměsíčním studijním pobytu ho...

Advantage Consulting, s.r.o.
MOBILE DEVICE SPECIALIST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz