Věže na vranovském kostele jsou poškozené víc, než se čekalo

  17:45aktualizováno  17:45
Kostelní věž ve Vranově na Brněnsku měla být původně opravená do konce letošního roku. Její poškození je ale větší, než se čekalo, a tak se termín dokončení rekonstrukce přesouvá až na jaro. Opravy se navíc prodraží a farnost neví, kde vezme peníze na rekonstrukci i druhé věže.

Kostel ve Vranově, na kterém opravují jednu z věží. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

To, že kostelní věže vyžadují náročnou rekonstrukci, se ukázalo při opravách střechy. Ty začaly v roce 2008 a trvaly do roku 2010. Letos měla přijít na řadu severní věž.

"Vzhledem k tomu, že ve Vranově panují drsnější klimatické podmínky, bylo rozhodnuto, že se věž nebude opravovat na svém místě, ale že ji sundáme pomocí jeřábu," popsal Tomáš Sedláček z brněnského pracoviště Národního památkového ústavu, který je odborným garantem.

V závěru srpna tak přijel do obce nedaleko Brna speciální jeřáb, který patnáct tun vážící věž snesl na zem. "Celá operace trvala několik hodin. Věž se sundávala velice pomalu, aby se nepoškodila," přiblížil Sedláček.

Náročný přesun na zem proběhl beze škod, přesto na znalce čekalo nemilé překvapení. "Poškození věže bylo mnohem větší, než jsme čekali. Bohužel při prohlídkách nahoře se rozsah škod nedal přesně určit, protože jsme se nemohli dostat do všech míst," uvedl stavbyvedoucí Pavel Hrbáč z brněnské firmy, která se zaměřuje na ochranu památkově chráněných objektů.

Náklady na opravu budou vyšší, termín dokončení se posouvá

Podle Hrbáče se projevila skutečnost, že se k pokrytí dřevěného skeletu použil měděný plech. Ten byl ve druhé polovině osmnáctého století, kdy se věže budovaly, poměrně drahou položkou. Oplechování ale nebylo dobře provedeno, proto přes ně více než dvě století zatékalo.

"Plech jsme mohli odlupovat z dřevěné konstrukce rukama, dřevo pod ním se při dotyku úplně rozpadalo," vylíčil neočekávané potíže Hrbáč. Dílo zkázy dokonaly sluneční paprsky. Zkorodovaná měď během let ztmavla, a tak se do ní opíraly sluneční paprsky víc než normálně.

Kostel ve Vranově, na kterém opravují jednu z věží. Na snímku dělník Martin...

Kostel ve Vranově, na kterém opravují jednu z věží. Na snímku dělník Martin Novotný

Jak uvedl vranovský farář Karel Hanslík, náklady na opravu věže se původně odhadovaly na 1,6 milionu korun, z toho více než 1,4 milionu tvoří příspěvek z Programu záchrany architektonického dědictví. "Nyní odhadujeme, že opravy vyjdou na minimálně dva miliony korun. Jak budou pokračovat, se proto v tuto chvíli nedá odhadnout," upozornil Hanslík.

Severní věž měla být opravená ještě do konce tohoto roku, nyní se zřejmě její rekonstrukce protáhne minimálně do konce dubna, případně do začátku května příštího roku. "Oplechovali jsme pouze špičku věže, dále pokračujeme jen v tesařských pracích," sdělil Pavel Hrbáč. Dodal, že jižní věž bude pravděpodobně ve stejném stavu jako ta severní.

Další dva miliony korun se však vranovské farnosti nepodaří jen tak lehce sehnat. Kdy budou opravy pokračovat, proto není jisté.

Autor:

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

O Brně bude ještě hodně slyšet, myslí si městský architekt Sedláček

Hlavní městský architekt Michal Sedláček.

Brno má před sebou řadu velkých projektů, pro něž bude tento rok klíčový. Nová čtvrť v Jižním centru za miliardy korun,...

Otevřeli největší vinařskou laboratoř v Česku. Zpracuje tisíce vzorků

Laborantka Žaneta Beňová přijímá nové referenční vzorky vín v nové laboratoři,...

Ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku začala fungovat největší komerční vinařská laboratoř v České republice. Pro...

Výstaviště chceme otevřít. Piráti navzdory koalici hájí Vokřálův plán

Předseda představenstva veletrhů Jiří Oliva říká, že Bauerův zámeček by mohl...

Po změně vedení Brna to vypadalo, že plán většího otevření výstaviště lidem, jak prosazoval bývalý primátor Petr...

Najdete na iDNES.cz