Věřitelé se sešli kvůli Polívkově farmě. Správce ji chce v létě otevřít

  21:25aktualizováno  21:25
Téměř bez emocí probíhala odpoledne v Brně první schůze věřitelů Farmy Bolka Polívky. Čtyřem desítkám věřitelů dluží společnost přes 40 milionů korun, tržní cena nemovitostí v majetku firmy se podle odhadu zveřejněného v úterý pohybuje jen mezi čtrnácti a osmnácti miliony. Farma by se podle plánu správce konkurzní podstaty měla v létě otevřít.

Areál bývalé farmy Bolka Polívky v Olšanech na Vyškovsku | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ke svým penězům se dostanou jen někteří z těch, jimž farma dluží. Záleží, zda se o své peníze přihlásí stát, jenž Polívkově farmě poskytl dotaci.

Pád farmy

Jednání se zúčastnila pouze hrstka největších věřitelů. Nedostavil se ani herec Boleslav Polívka, přestože se sám hlásí jako věřitel vlastní firmy.

Správce konkurzní podstaty Michal Edl, kterého věřitelé potvrdili ve funkci, navrhuje znovuotevření hotelu i restaurace v Olšanech na Vyškovsku. Podnik je nyní zavřený, většina zaměstnanců dala výpověď. Farma by se podle Edla měla znovu otevřít už v této letní sezoně. "Zvýšíme tím totiž její cenu při následném prodeji," vysvětloval věřitelům Edl.

Do věřitelského výboru byla zvolena stavební společnost Kaláb, která kvůli necelým osmi milionům korun loni podala insolvenční návrh. Kromě stavební firmy je ve výboru i UniCredit Bank, která má zástavní právo na část pozemků a budov.

A jako třetí člen výboru byl zvolen Regionální operační program Jihovýchod (ROP Jihovýchod), který poskytl dotaci z evropských fondů na dostavbu farmy.

Zatím ROP Jihovýchod nevypověděl farmě smlouvu o poskytnutí dotace, i když je podnik zavřený a nesplňuje podmínky poskytnutí těchto peněz. Pokud smlouva zůstane v platnosti, poskytnuté dotace fond zpět nedostane. Pokud naopak tuto smlouvu vypoví, stane se s 21 miliony největším věřitelem a nedostane se na ostatní. Další postup nyní odmítl ROP komentovat.

Situaci kolem farmy může zkomplikovat také miliardář Alexander Seidl se synem, kteří půjčovali peníze nejen farmě, ale i přímo Polívkovi jako fyzické osobě. Seidl v úterý insolvenčnímu soudu oznámil, že od svého přítele Boleslava Polívky koupil pozemky kolem farmy včetně příjezdové cesty. Seidlovy pohledávky správce bude ještě řešit.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Zaměstnanec si odnášel toxický kyanid, chtěl z něj vyrobit stříbro

Ilustrační snímek

Devětačtyřicetiletý zaměstnanec odcházející z noční směny plánoval odnést z fabriky v Kuřimi na Brněnsku kilo vysoce...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Příliš hluční návštěvníci. Obyvatele Valtic dráždí nájezdy turistů

Zámek Valtice

Obyvatelé Valtic se peticí postavili proti záměru zpřístupnit zámecký park dalším vchodem. Bojí se, že v ulicích, kde...

Najdete na iDNES.cz