Brněnské veletrhy se chválí. Regionu přineseme ročně miliardy, tvrdí

  8:05aktualizováno  8:05
Jsme důležití, zní z brněnského výstaviště. Veletržní firma si nechala zpracovat rozsáhlou analýzu, co všechno regionu přináší. Nebýt veletrhů, přijde kraj podle studie o miliardy korun i stovky pracovních míst.

I když v posledních letech veletrhy v Brně zaznamenalý úbytek vystavovatel, pro region mají stále velký význam. (ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

V době, kdy město Brno už řadu měsíců jedná o odkoupení většinového podílu brněnského výstaviště od německé skupiny Messe Düsseldorf, o sobě firma vysílá do světa pochvalnou zprávu.

Veletrhy Brno

  • Messe Düsseldorf ovládlo firmu v roce 1998, nyní vlastní 61 % akcií, které nabízí Brnu za 6,8 milionu eur (asi 186 milionů Kč).
  • Němci navíc poskytli veletrhům půlmiliardovou půjčku, kterou chtějí splatit s úroky.
  • Brno vlastní 34 % akcií a předkupní právo na německou většinu, zbytek drobní akcionáři.
  • Veletrhy vlastní areál o rozloze 652 167 m2 se 14 pavilony. Nyní zaměstnávají 356 lidí.

Jsme důležití a i přes obrovskou konkurenci se držíme v třicítce nejvlivnějších výstavních areálů světa, vzkazuje vedení Veletrhů Brno.

Od poradenské firmy Cyrrus si totiž výstaviště nechalo zpracovat analýzu toho, jaký vliv má tento tradiční podnik na Brno i na Jihomoravský kraj.

Deset tisíc vystavovatelů? Minulost

"Vznik analýzy nijak nesouvisí s tím, zda se bude měnit akcionářská struktura firmy. Údaje nám však pomohou ukázat, o co by region přišel, kdyby v Brně veletrhy nebyly," zhodnotil generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Poslední podobná studie je deset let stará. Teprve z té aktuální se tak dá vyčíst například vliv krize na výstavnictví a fungování firmy.

Zatímco na začátku tisíciletí se v Brně objevovalo ročně kolem deseti tisíc vystavovatelů, od roku 2009 toto číslo klesá. V roce 2012 napočítaly veletrhy dokonce jen 5 700 firem či jednotlivců, kteří do Brna přijeli vystavovat.

"Veletrhy jsou zrcadlem vývoje ekonomiky. Největší propad pronajaté výstavní plochy tak přišel v roce 2009, což odpovídá výraznému poklesu reálného HDP v tomto roce," vysvětluje jeden z autorů studie Karel Potměšil.

V letech 2009 a 2010 byla firma ve ztrátě a musela některé veletrhy rušit. Od té doby je ale v černých číslech a mírný zisk očekává její ředitel Kuliš i za rok 2013 a 2014. (Dřívější rozhovor s ředitelem Kulišem najdete zde)

I přes pokles řady ukazatelů ale podle analytiků z Cyrrusu přináší veletrhy do regionu velké peníze.

Za posledních deset let totiž během své návštěvy Brna utratili vystavovatelé 2,4 miliardy korun ročně. A to nejen za samotný stánek či jeho ostrahu, ale i za ubytování, jídlo a kulturní zážitky. Díky veletrhům se tak v regionu podle studie uživí dalších 1 350 lidí, kteří tyto služby poskytují.

Dalších přibližně 600 korun pak v Brně nechá každý návštěvník výstaviště. "Většina těchto peněz zůstane v Brně, případně v Jihomoravském kraji," doplnil Potměšil.

Většinový majitel veletrhů, německá firma Messe Düsseldorf, se chce ovšem svého brněnského závazku zbavit. V květnu 2012 proto nabídl svých 61 procent akcií Brnu, které na ně má předkupní právo.

Jednání se však vlečou a teprve na konci února bude mít město zpracovaný posudek o hodnotě těchto akcií. Cenu podniku posuzují i Němci. A teprve až na základě těchto údajů se bude jednat o případné kupní ceně.

Z firmy odešel primátor

Právě kvůli těmto jednáním se přitom mění struktura vedení firmy. Z dozorčí rady veletrhů totiž odstupuje primátor Brna Roman Onderka (ČSSD).

Nahradí ho jeho spolustraník Jiří Oliva. "Nadále nemohu zastupovat veletrhy a zároveň vyjednávat za město Brno nejlepší podmínky případného prodeje," vysvětluje Onderka.

Zároveň ale připouští, že konečné rozhodnutí o prodeji může padnout až koncem letošního roku. Místo Onderky tak o osudu veletrhů může rozhodnout až další primátor vzešlý z výsledků podzimních komunálních voleb.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Opilý návštěvník hudebního klubu pil hostům nápoje a pokousal barmana

Ilustrační snímek

Nezvladatelného návštěvníka brněnského hudebního klubu museli v sobotu nad ránem krotit zdejší strážníci. Opilý muž...

Hromadné nehody aut u Brna ucpaly oba směry D1, zranili se dva lidé

Hromadná nehoda pěti aut na západním okraji Brna zastavila v úterý ráno provoz...

Dvě hromadné nehody dopoledne omezily provoz v obou směrech na dálnici D1 poblíž Brna. Nejprve se na západním okraji...

Další rošáda v boskovické nemocnici, po Julínkovi končí také Janeček

Miloš Janeček skončí v čele boskovické nemocnice.

Výměna ve vedení jihomoravských Boskovic jako by automaticky znamenala i rošádu na postu jednatele městské nemocnice....

Najdete na iDNES.cz