Brněnský veletrh potravin se po dvaceti letech otevřel i pro veřejnost

  12:50aktualizováno  12:50
Pamětníci časů, kdy akcemi na brněnském výstavišti žilo celé město, se nyní mohou alespoň částečně vrátit do minulosti. Výrobci potravin si prosadili, aby se veletrh Salima po dvaceti letech opět otevřel veřejnosti. Lidé tak mohou až do pátku ochutnat nejrůznější lahůdky, kávu, piva a vína.

Salima se na brněnském výstavišti uskutečnila už několikrát. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

O to, že veletrh není letos pouze pro odborníky a obchodníky, se zasadili přímo výrobci potravin. Zjistili totiž, že právě svým koncovým zákazníkům chtějí svou nabídku představit.

"Shodli se, že chtějí, aby lidé ochutnali jejich výrobky a poté o ně projevovali zájem i v obchodech," popsal mluvčí veletrhů David Pokorný. Veletrhy se tak vrátily k modelu, který sami výrobci v devadesátých letech opustili.

Fotogalerie

Předloni, kdy se potravinářské veletrhy v Brně konaly naposledy, je navštívilo 679 výrobců z 26 zemí a přišlo přes 27 tisíc návštěvníků. Letos je vystavovatelů bezmála osm set a i návštěvnost se očekává větší.

Regionálním výrobcům chce pomoct i ministr

Propagaci výrobců potravin na veletrhu přitom zaštiťuje jak stát, tak Jihomoravský kraj. Ministerstvo zemědělství prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu podporuje prezentaci potravin označených značkou Klasa a Regionální potravina.

Jihomoravský kraj zase zaplatil 250 tisíc korun za společnou expozici pro místní výrobce potravin a potravinářské školy a učiliště v kraji. "Jednotlivé firmy si hradí náklady spojené s prezentací svých produktů," upřesnila mluvčí kraje Denisa Kapitančiková.

Podpořit regionální výrobce potravin chce i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který plánuje zaměřit se především na tři oblasti.

"Zaprvé je to přímá investiční podpora do modernizace technologií. Zadruhé je to podpora marketingu, kterou už si mnozí producenti dělají nejlépe sami, příkladem jsou jihomoravští vinaři. A zatřetí je to osvěta spotřebitelů. Sám se o tom snažím hovořit a lidem vysvětlovat, že nejde jen o cenu a kvalitu. Jde o to, že když koupím domácí potravinu, podporuju českého výrobce a českou ekonomiku," vyjmenovával v úterý na veletrhu Jurečka.

Veletrh přístupný pro veřejnost není pravidlem

Otevření veletrhů a výstav veřejnosti ovšem na brněnském výstavišti zdaleka není všeobecným trendem. Nedávno skončené veletrhy módy a obuvi Styl a Kabo, které bývaly v minulosti také alespoň částečně určené pro veřejnost, nyní stále zůstávají jen pro odborníky.

Návštěvníky oblíbený Autosalon veletrhy pro letošní rok dokonce zrušily kvůli nezájmu samotných automobilek. Naopak prodejci motorek, kteří se do Brna začátkem března chystají na Motosalon, se ale na zájem návštěvníků z řad veřejnosti těší.

Kromě organizování veletržních akcí nyní Veletrhy Brno čeká zásadní zlom v jednání mezi dvěma vlastníky firmy - Brnem a firmou Messe Düsseldorf, která nabízí svůj většinový podíl městu. Po dvou letech jednání mají být v nejbližší době na stole posudky, které učí cenu akcií firmy.

"Posudek, jehož vypracování zadalo Brno, má zpracovatelská firma odevzdat do tohoto pátku," uvedl brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD). Posudek pro německou stranu pak bude hotový o několik týdnů později. Teprve pak se mohou jednání o případné ceně podílu ve Veletrzích Brno posunout dál.

Nejčtenější

Posekali dropí pole dřív, než měli. Vzácní ptáci neměli šanci přežít

Drop velký

Deset let se odborníci snaží o návrat dropa na Znojemsko. Na pole s šetrným hospodařením se jim už povedlo nastěhovat...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

VIDEO: Řidič couval na D1 u Vyškova, pak vyrazil proti proudu aut

Vozidlo v protisměru na D1

Zcela nepochopitelně se v polovině června choval řidič na dálnici D1 u Vyškova. Nejdříve couval připojovacím pruhem...

Další z rubriky

Moravský Krumlov chce znovu získat Epopej, začíná opravovat zámek

Na zámku v Moravském Krumlově začnou opravy. Pak chtějí získat zpět Slovanskou...

Nejhlasitější výtky proti návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova padají. Startují totiž opravy zámku za 130...

VIDEO: Řidič couval na D1 u Vyškova, pak vyrazil proti proudu aut

Vozidlo v protisměru na D1

Zcela nepochopitelně se v polovině června choval řidič na dálnici D1 u Vyškova. Nejdříve couval připojovacím pruhem...

Vydavatelé Hitlerových projevů neporušili zákon, rozhodl definitivně soud

U brněnského městského soudu začal 2. června proces s vydavateli knihy Adolf...

Vydavatelé projevů nacistického diktátora Adolfa Hitlera jsou definitivně zproštěni obžaloby. Nejvyšší soud odmítl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz